Reklama

Reklama

Reklama video

Członkowie Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody w Polsce odebrali nominacje (film) (galeria)

Powstałe w 2024 r. Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody w Polsce na swoją siedzibę obrało miasto Biała Podlaska, ale zakresem działania obejmuje całą Polskę. Działa na rzecz ochrony środowiska, w szczególności w zakresie właściwego zachowania, wykorzystania oraz odnawiania zasobów i składników przyrody. 15 marca odbyło się uroczyste wręczenie nominacji członkom stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody w Polsce powstało 28 maja 2024 r. w Białej Podlaskiej i ma swoją siedzibę przy ul. Krótkiej 3. Prowadzi działalność w zakresie ochrony środowiska, w tym w szczególności w zakresie właściwego zachowania, wykorzystania oraz odnawiania zasobów i składników przyrody, zwłaszcza z obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, prowadząc między innymi:

1. Działania na rzecz ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
2. Wspieranie pro ekologicznych inicjatyw obywatelskich.
3. Prowadzenie i wspieranie różnych form edukacji ekologicznej (formalnej i nieformalnej), aktywności i aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym seniorów.
4. Promocja inicjatyw związanych z ochroną środowiska i ochroną zwierząt.
5. Przeciwdziałanie zachowaniom i procesom mogącym pogorszyć stan środowiska.
6. Ochrona obiektów i zespołów cennych ze względów przyrodniczych, kulturowych, bądź historycznych.
7. Propagowanie idei odnowy przyrody i ekologii.
8. Ochrona przyrody i egzekwowanie przestrzegania min. Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ( tekst jednolity Dz. U z 2024 poz. 1478 z późn. zm.), Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity Dz. U z 2024 poz. 54 z późn. zm.), Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach ( tekst jednolity Dz. U z 2024 poz. 530 z późn. zm.) poprzez współpracę z Policją, organami ochrony środowiska, organami ochrony przyrody i lasów państwowych, służbami ochrony przyrody ( Służbą Parku Narodowego, Służbą Parku Krajobrazowego itp. ), Służbą Leśną, Strażą Miejską i innymi organami państwowymi.

Organem sprawującym nadzór jest prezydent miasta Biała Podlaska.

W skład zarządu wchodzą:

komendant główny – Andrzej Chmielewski
zastępcy komendanta głównego – Mariusz Tarnowski i Katarzyna Łaskarzewska
skarbnik – Barbara Gładoch
sekretarz – Ewa Toczek

komisja rewizyjna: Adrian Kondratiuk, Barbara Kulik i Urszula Leśniowska

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1. Organizowanie wydarzeń oraz kampanii promujących i rozpowszechniających ideę czynnego uczestnictwa społeczeństwa w ochronie zasobów naturalnych.
2. Podejmowanie działań edukacyjnych w dziedzinie prawa ochrony środowiska.
3. Promowanie inicjatyw proekologicznych indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez inne podmioty, a także udział w tych inicjatywach.
4. Podejmowanie działań edukacyjnych w dziedzinie zdrowia i ekologii,
5. Organizowanie patroli na terenie kraju.
6. Prowadzenie badań z zakresu ochrony środowiska i ekologii.
7. Organizowanie imprez, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych promujących ideę ochrony środowiska.
8. Nawiązywanie kontaktów i współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i organizacjami mogącymi wesprzeć krajowe inicjatywy ekologiczne.

15 marca w restauracji Lu’kier Caffe w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie nominacji członkom stowarzyszenia. Pierwszego wręczenia nominacji komendantowi głównemu dokonała w imieniu prezydenta miasta jego zastępca Justyna Gorczyca.

Dziś odbywa się uroczyste wręczenie nominacji członkom stowarzyszenia. Na nominacjach podane jest imię, nazwisko, funkcja i stopień. Stopień jest uzależniony od pełnionej funkcji, np. komendanci zarządów wojewódzkich są w stopniu generał brygadier – wyjaśnił komendant główny stowarzyszenia gen. straży bryg. generalny Andrzej Chmielewski.

Obecnie stowarzyszenie liczy ok. 40 i trwa budowa struktur, w ramach których odpowiednie grupy będą prowadziły różnorodne działania.

Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, działamy dopiero od dziewięciu miesięcy, a to i tak duże osiągnięcie, bo w tej chwili działamy na terenie czterech województw: podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Grupa założycielska składała się z dziewięciu osób, a obecnie jest nas około czterdziestu. To kolejne poważne osiągnięcie. Nadal budujemy struktury, bo najważniejsza jest struktura – nie da się wygrać wojny bez żołnierzy, więc działania będą prowadziły przede wszystkim grupy terenowe, które będą powoływane w powiatach, gminach. Nadzór będą pełniły komendy wojewódzkie, które będą wspomagać grupy terenowe – podał szczegóły komendant Chmielewski.

W gronie członków stowarzyszenia znaleźli się m.in. byli wojskowi, nauczyciele oraz przedstawiciele różnych innych zawodów. Dołączyć może każdy chętny, warunkiem jest niekaralność. Należy wypełnić kwestionariusz, złożyć deklarację, dołączyć dwa zdjęcia. W planach powołanie struktur młodzieżowych – młodych strażników leśnych, przede wszystkim w szkołach. Aby zostać młodzieżowym członkiem stowarzyszenia należy pozyskać zezwolenie od rodziców.

Wśród najbliższych planów nawiązanie współpracy z miastem Biała Podlaska, oferta już wpłynęła do magistratu. 

Zaoferowaliśmy zajmowanie się wyznaczonym obszarem na terenie miasta, pomoc przy zazielenianiu miasta, patrole, nawet rowerowe, po obrzeżach miasta. Pracujemy społecznie – podsumował komendant główny Andrzej Chmielewski.

Zainteresowani działalnością stowarzyszenia mogą udać się do siedziby przy ul. Krótkiej 3, gdzie w poniedziałki w godz. 14:30-16:30 pełni dyżur Andrzej Chmielewski. Można również zadzwonić

Galeria zdjęć – poniżej.

 

 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama