Zapraszamy do zapoznania się z relacją tekstową nadesłaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach. W materiale wykorzystano zdjęcia Radia Biper oraz GOKiO.
2 marca w naszej gminie odbył się kolejny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”. Wydarzenie, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zgromadziło wielu zawodników. Przybyli zawodowi biegacze oraz amatorzy i rodziny z dziećmi. Uczestnicy gromadzili się w miejscu startu, dokonywali rejestracji w biurze zawodów i odbierali pakiety startowe.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach, a przewodził jej proboszcz parafii ks. Dziekan Jan Pieńkosz. Następnie obchody przeniosły się pod pomnik w centrum Wisznic, gdzie po oficjalnym odśpiewaniu hymnu narodowego odbyło się złożenie wieńców oraz przemowy zebranych gości.
Głos jako pierwszy zabrał zastępca wójta gminy Wisznice Krzysztof Biełuszka, który odczytał lisy wystosowany na tę okazję przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, następnie przemowę wygłosili Piotr Lipiński i Barbara Woszczyńska, reprezentantka Stowarzyszenia Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych. Całe wydarzenie poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach Jolanta Bazylczuk.
– W tym roku po raz czternasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przypomniała reprezentantka Stowarzyszenia Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Barbara Woszczyńska, przybliżając kilka faktów historycznych i przywołując nazwiska żołnierzy z Lubelszczyzny. – Zbigniew Herbert powiedział, że historia o nich głucho milczy, ale nam nie wolno milczeć. Kultywujemy pamięć o polskich bohaterach i przekazujemy ją następnym pokoleniom.
Po części oficjalnej nastąpił bieg, którego trasa przebiegała ulicami Wisznic i miała tradycyjną długość 1963 metrów, symbolizującą rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. ,,Lalka”. Meta wyścigu znajdowała się na stadionie GLKS-T Tytan. Po komisyjnym sprawdzeniu kart nastąpiło nagrodzenie zwycięzców oraz wręczenie pamiątkowych medali wszystkim uczestnikom biegu. Dekoracji dokonywali przewodniczący rady gminy Andrzej Semeniuk oraz zastępca wójta Krzysztof Biełuszka.
Zwycięzcy Biegu Tropem Wilczym 2025:
Kategoria wiekowa 11 lat i młodsi:
Kobiety:
1. Oliwia Świątkowska
2. Amelia Kruk
3. Róża Łobacz
Mężczyźni:
1. Marcel Mikulski
2. Mikołaj Jakubiuk
3. Mikołaj Wertejuk
Kategoria wiekowa 12-14 lat
Kobiety:
1. Milena Szustowicz
2. Hanna Osypiuk
3. Izabela Modestowicz-Dobrowolska
Mężczyźni:
1. Kacper Świątkowski
2. Ksawery Kolejko
3. Marcel Jakubiuk
Kategoria wiekowa 15-17 lat
Kobiety:
1. Magdalena Chustecka
2. Amelia Krzyżanowska
3. Julia Lubczuk
Mężczyźni:
1. Dariusz Wawryniuk
2. 2. Mateusz Łobacz
3. Karol Klimkowicz
Kategoria wiekowa 18 lat i starsi
Kobiety:
1. Anna Chustecka
2. Małgorzata Władyczuk
3. Magdalena Wawryniuk
Mężczyźni:
1. Konrad Syryjczyk
2. Karol Stawecki
3. Daniel Wiczuk
Na wszystkich zebranych na uroczystości czekała ciepła herbata i bigos przygotowany przez Leszka Jaszczuka oraz członków Stowarzyszenia Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny.
Serdeczne podziękowania kierujemy do:
– firmy Kojpasz za wsparcie finansowe biegu
– Andrzeja Parchomiuka za wsparcie biegu poprzez podarowanie nagród rzeczowych
– OSP Wisznice za pomoc przy organizacji całej uroczystości
– Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach za uczestnictwo w obchodach i wartę honorową przy pomniku
– 19 Nadburzańskiej Brygady Obrony Terytorialnej za uczestnictwo w obchodach
Dziękujemy również za obecność:
– Bialskiemu Batalionowi Polskich Drużyn Strzeleckich im. Ks. Gen. Stanisława Brzóski
– Grupie Rekonstrukcji Historycznej ,,Niepodległa”
– Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Kawaleryjskiemu im. rtm. Wincentego Zawadzkiego
– Stowarzyszeniu Terra Felix
Galeria zdjęć Radia Biper – poniżej.
_____
materiał, tekst: Katarzyna Karwacka, GOKiO Wisznice
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk, Radio Biper / Konrad Dadun, GOKiO Wisznice
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk