Miasto w wersji SMART
Polska Stolica Recyklingu to program dedykowany miastom i instytucjom, w którym udział wzięło blisko 80 samorządów i ponad 180 miejskich instytucji. Jego główną ideą jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie selektywnej zbiórki elektroodpadów oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z elementów ogólnopolskiej grywalizacji są specjalne podziękowania dla miejscowości zaangażowanych w projekt „Elektryczne Śmieci”, którego wizytówką są czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W Białej Podlaskiej jest ich trzynaście.
– Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny możemy docenić samorządy zaangażowane w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Poza czerwonymi pojemnikami, mieszkańcy miast biorących udział w projekcie mogą korzystać także z darmowych odbiorów dużych elektroodpadów z domów i firm. Patrząc na efekty tych zbiórek, możemy powiedzieć, że świadomość społeczna dotycząca recyklingu elektroodpadów stale rośnie – mówi Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu „Elektryczne Śmieci”.
Poza medalem z recyklingu do Białej Podlaskiej trafił także bon na Elektryczny Las. Samorząd otrzyma sadzonki drzew w ilości odpowiadającej liczbie ton elektrycznych śmieci, zebranych w ciągu ostatniego roku. W mieście posadzonych zostanie 28 nowych drzew.
Instytucje w grze
W Programie Polska Stolica Recyklingu wzięło udział także dwie instytucje z Białej Podlaskiej, które zbierały punkty w oparciu o usługę EKOzwroty, realizowaną wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotników Podlasia w Białej Podlaskiej otrzymała nagrodę w kategorii „artykuły dziecięce”. To 10 tysiecy złotych, które placówka może przeznaczyć na dowolny cel.
– Szanowni Państwo, kiedy zobaczycie kampanię poświęconą EKOzwrotom, którą właśnie uruchamiamy, to z tym większym zapałem zaczniecie przeglądać swoje szuflady. Idzie wiosna, więc to też dobry moment, żeby przewietrzyć trochę swoje szafy z rzeczy, których nie używacie. Nie tylko pod kątem tekstyliów, ale przedmiotów, które jeszcze komuś mogą dać radość i pomóc w potrzebie, albo które ktoś będzie mógł kupić w butiku „cyrkularnym” za przystępną cenę – podkreśla Sebastian Anioł, dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.
Za pomocą EKOzwrotów oddawać można niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użycia książki, obuwie, zabawki, elektronikę i tekstylia. Podczas Kongresu Miast i Biznesu towarzyszącego Gali Finałowej Polskiej Stolicy Recyklingu podpisane zostały porozumienia, na mocy których miasta będą współpracować z Fundacją Odzyskaj Środowisko w zakresie edukacji ekologicznej poświęconej Ekozwrotom.
– Medal z recyklingu elektrycznych śmieci to nasze podziękowanie dla miasta i jego mieszkańców za proekologiczną postawę w projekcie „Elektryczne Śmieci”, ale także w Programie Polska Stolica Recyklingu. Dzięki ich działaniom możemy uniknąć zasypania przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale też inne odpady, takie jak na przykład tekstylia. Dzięki świadomym mieszkańcom zrównoważony rozwój miast staje się realny – podsumowuje Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.
_____
materiał, tekst i zdjęcia: Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracowanie: Anna Ostapiuk
2 Responses
Stolica recyklingu. To dlaczego mieszkańcy tak dużo płacą za śmieci i wodę. Ktoś na tym zarabia?
Na śmieciach się zarabia , nie wiedziałeś? Raz odbierając od mieszkańca drugi raz sprzedając po recyklingu. Taka Green Office Ecologic w Łomazach jak sie rozkręciło.