Reklama

Reklama

Reklama video

Rzeka Bug podmywa brzegi w Krzyczewie i Pratulinie. Interweniuje Wojciech Mitura (film)

Krzyczew i Pratulin to obecnie dwa szczególnie zagrożone punkty na mapie powiatu bialskiego - meandrująca graniczna rzeka Bug podmywa brzegi i zabiera kawałki lądu. Nad samym brzegiem m.in. zabytkowy drewniany kościół. W tej sprawie interweniował przewodniczący rady powiatu Wojciech Mitura, który skierował pismo do Zarządu Zlewni Wód Polskich w Sokołowie Podlaskim. Oba zagrożone miejsca ujęte są w kilkuletnim planie inwestycyjnym PGW Wody Polskie, padła również deklaracja stałego monitoringu i prac naprawczych w newralgicznych miejscach erozji.

Rzeka Bug w ostatnim czasie spędza samorządowcom sen z powiek. Woda coraz bardziej wdziera się na terytorium RP, zabierając kolejne kawałki lądu. Szczególnie duże zagrożenie stwierdzono w dwóch punktach: przy zabytkowym kościele w Krzyczewie (gm. Terespol) i na terenie Pratulina (gm. Rokitno). 

Czytaj więcej:
Bug zagarnia kolejne grunty. Starosta podejmuje działania w kierunku zabezpieczenia brzegów rzeki (film) <<==>> LINK

Skierowałem pismo do Zarządu Zlewni Wód Polskich w Sokołowie Podlaskim, bo ta zlewnia odpowiada za odcinek Bugu aż do Nepli, więc Krzyczew i Pratulin wchodzą pod ich nadzór. Otrzymałem od nich pismo, w którym konkretnie podają, jakie prace zamierzają wykonać – poinformował podczas ostatniej sesji przewodniczący rady powiatu bialskiego Wojciech Mitura.

W piśmie będącym odpowiedzią w temacie „Erozja brzegu rzeki Bug w rejonie m. Krzyczew i Pratulin” Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim informuje radnego o podjętych działaniach zmierzających do umocnienia brzegów rzeki Bug, która, jako naturalna granica polsko-białoruska stanowi rzekę nieuregulowaną, silnie meandrującą, pozostawioną w stanie naturalnym, co naraża jej koryto na postępującą erozję boczną.

Lewy brzeg rzeki Bug w km ok. 244+000-244+500 w miejscowości Krzyczew oddalony jest o ok. 5-7 m od najbliższych zabudowań, w tym od zabytkowego drewnianego kościoła z XVII wieku. Na skarpie widoczne są osuwiska oraz rozmycia gruntu spowodowane spływem wód powierzchniowych, w stopie skarpy znajdują się pozostałości po starym umocnieniu narzutem kamiennym. Obecnie nie obserwuje się gwałtownej erozji bocznej brzegu rzeki wymagającej pilnej interwencji, lecz prowadzone na tym terenie prace przy budowie bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej, w szczególności związane z wycinką drzew i krzewów oraz wykonaniem drogi technicznej mogą się przyczynić do zwiększenia ryzyka osiadania skarpy rzeki oraz rozmywania jej w trakcie spływu powierzchniowego. Przedmiotowy odcinek rzeki objęty jest wzmożonym monitoringiem prowadzonym przez pracowników Zarządu Zlewni w Sokołowie Podlaskim, z którego przedkładane są cotygodniowe raporty. Szczegółowe pomiary w celu określenia intensywności procesu pogłębiania się erozji brzegowej planowane są do przeprowadzenia po tegorocznych wiosennych roztopach. Prace te pomogą w określeniu miejsc najbardziej newralgicznych i wymagających ewentualnej interwencji w ramach prac utrzymaniowych. Niezależnie od powyższego, przedsięwzięcia związane z zabezpieczeniem lewego brzegu rzeki Bug przed erozją, w tym m.in. odcinka w km 244+000-244+500 w m. Krzyczew zostały zgłoszone do planu inwestycyjnego PGW Wody Polskie i przewidziane są do realizacji w ramach zadania „Zabezpieczenie erozyjne Bugu Granicznego w km 225+500-226+500, 244+000-244+500, 251+500-252+500, 315+000-315+500, 368+500-369+000, 334+500-335+000, gm. Włodawa, Hanna, Sławatycze, Terespol, Janów Podlaski”. Planowany zakres inwestycji obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie zabezpieczenia lewego brzegu rzeki Bug w postaci ścianek szczelnych lub ciężkiego zabezpieczenia w postaci koszy siatkowo-kamiennych i narzutu kamiennego, w zależności od występującej potrzeby zabezpieczenia określonej na podstawie wykonanych badań geotechnicznych oraz lokalizacji erozji.” – informuje Zarząd Zlewni w Sokołowie Podlaskim.

Plan inwestycyjny PGW Wody Polskie obejmuje również, jak wynika z pisma skierowanego do radnego Wojciecha Mitury, odcinek rzeki Bug na wysokości miejscowości Pratulin. Tam zaplanowano opracowanie aktualizacji dokumentacji projektowej oraz wykonanie ubezpieczenia lewego brzegu rzeki za pomocą opaski brzegowej konstrukcji materacowo-kamiennej o dł. ok. 1,5 km w miejscu intensywnej erozji. Będzie to wykonane w ramach zadania inwestycyjnego „Zabezpieczenie skorodowanego brzegu rzeki Bug Graniczny w km 255+000-265+500 w m. Pratulin, gm. Rokitno, pow. bialski, woj. lubelskie”.

Jak zaznacza PGW, wymienione przedsięwzięcia zostaną zrealizowane w perspektywie kilkuletniej, na co ma wpływ konieczność opracowania dokumentacji projektowej, procedura formalno-prawna oraz sama realizacja robót budowlano – montażowych. „Niezależnie od zaplanowanych działań inwestycyjnych Zarząd Zlewni dołoży wszelkich starań, żeby miejsca szczególnie newralgiczne zabezpieczyć jeszcze w tym roku w ramach prac utrzymaniowych” – deklaruje.

Otrzymałem zapewnienie, że oba odcinki są na bieżąco monitorowane, Wody Polskie przyglądają się temu, szykują się do tych inwestycji. Nie musimy się obawiać, szczególnie o kościółek w Krzyczewie, to jest pod bieżącym monitoringiem, ta inwestycja będzie, a gdyby coś się działo, to będzie szybciej, natomiast jeśli nic się nie będzie działo, to będzie to w perspektywie czasowej. To pismo nas uspakaja. Wiedzą, jaka jest wartość kościółka i wiedzą, co to oznacza, więc wszystko zależy od tego, jak będzie się zachowywał brzeg. Ja sam jestem w tym na bieżąco z dyrekcją w Białej Podlaskiej i w Sokołowie, jak będzie trzeba, to będzie informowany pan wojewoda, bo to jest dla nas sprawa priorytetowa – podsumował Wojciech Mitura. 

 

_____
materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama