Reklama

Reklama

Reklama video

Grabanów-Kolonia zmieni nazwę na Grabanów (film) (galeria)

25 lutego w Grabanowie-Kolonii odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami tej wsi oraz wsi Grabanów, poświęcone planom uporządkowania nazwy urzędowej miejscowości.

Zmiana nazwy urzędowej Grabanów-Kolonia na Grabanów jest działaniem mającym na celu poprawę organizacji przestrzennej i administracyjnej w gminie. Działania te obejmują m.in. kwestie ułatwienia identyfikacji i orientacji w przypadku miejscowości, które są zbyt podobne do siebie, co może prowadzić do zamieszania w adresach. Jak wyjaśniają samorządowcy, zmiana nazwy może pomóc w bardziej precyzyjnym przyporządkowaniu danych do poszczególnych obszarów, co ułatwia pracę urzędów, służb porządkowych, służb ratunkowych i innych instytucji. Lepsza struktura adresów wpływa także na sprawniejsze zarządzanie dokumentacją i realizowanie usług publicznych. Zgodnie z zamysłem Gminy Biała Podlaska, zmiana nazwy miejscowości ma na celu poprawę organizacji przestrzennej, uproszczenie działań administracyjnych, poprawę komunikacji identyfikacji w społeczności lokalnej oraz dostosowanie do nowych standardów i wymagań prawnych.

Zanim zapadnie decyzja, muszą się odbyć konsultacje społeczne. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 25 lutego w świetlicy w Grabanowie-Kolonii, uczestniczyli w nim mieszkańcy obu zainteresowanych tematem wiosek. 

Mieszkańcy Grabanowa-Kolonii większością głosów opowiedzieli się za tym, że chcą zmiany nazwy na Grabanów. Głos w tej sprawie wypłynął od samych mieszkańców. W trakcie kampanii wyborczej wielu mieszkańców po pierwsze: było zbulwersowanych zmianą miejsca głosowania [do tej pory głosowali w Szkole Podstawowej w Grabanowie, natomiast po zmianie obrębu – w świetlicy wiejskiej w Kaliłowie, tzw. popówce, oddalonej o ok. 10 km – przyp. red.], po drugie: nie widzieli sensu podziału jednej miejscowości na dwie – wyjaśnił wójt Konrad Gąsiorowski.

W Grabanowie mieszka blisko 1000 osób uprawnionych do głosowania, w Grabanowie-Kolonii 350. Obie miejscowości ma pod swoją pieczą jeden sołtys. Grabanów posiada nazwy ulic, co ułatwia na przykład dojazd służb ratunkowych, w Grabanowie-Kolonii ulic nie ma, ale podobna numeracja domów potrafi wprowadzić niejedną osobę w błąd podczas próby lokalizacji konkretnego adresu. Sytuacja ta niejednokrotnie powodowała dojazd służb w nieodpowiednie miejsce, a co za tym idzie, stratę cennego czasu. Wprowadzenie jednolitej nazwy Grabanów pozwoli uporządkować numerację domów.

Dla mieszkańców odbędzie się to bezkosztowo i w zasadzie bez żadnych formalności. Jedyną zmianę będą musieli wprowadzić przedsiębiorcy, ale to też obecnie jest dosyć proste, bo można to załatwić w systemie teleinformatycznym, bez wychodzenia z domu. Nie zmieniamy ani prawa jazdy, ani dowodu osobistego, nie dokonujemy żadnych zmian w księgach wieczystych, aktach notarialnych – dodał włodarz.

Konsultacje społeczne to pierwszy etap, w dalszej części zostanie sporządzony raport, na podstawie którego decyzję podejmie rada gminy. Gmina posiada już pozytywną opinię Starostwa Powiatowego. Po omówieniu konsultacji i ich wyniku samorząd wystąpi z wnioskiem do ministerstwa. Jak stwierdził wójt Gąsiorowski, planowane jest dokonanie zmiany nazwy do końca 2025 r.

 

 

_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama