Reklama

Reklama

Reklama video

Karnawał w dworach szlacheckich: Romanów się bawi (film) (galeria)

23 lutego w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu "Tradycje dworów szlacheckich - Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Tym razem tematem przewodnim spotkania był karnawał i związane z nim tradycje oraz obyczaje.

Zgromadzeni w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, których powitał dyrektor Krzysztof Bruczuk, mieli tego dnia okazję wziąć udział w otwarciu wystawy „Biały karnawał w ziemiańskiej siedzibie, czyli czego u Kajetana nie było” oraz koncercie „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu Małgorzaty Zakrzewskiej i Aliny Dunin.

Organizację wydarzeń z cyklu „Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości” rozpoczęliśmy w 2018 r., a przyczynkiem do tego było otworzenie w naszym muzeum Izby Pamięci Dworu Antopolskiego – przypomniał Krzysztof Bruczuk, przybliżając pokrótce wydarzenia z tym związane oraz szczegóły kolejnych inicjatyw wchodzących w skład cyklu, prowadzących do obecnego „Białego karnawału”. – Biały karnawał odbywał się w okresie zimowym, kończył we wtorek przed Środą Popielcową. Okres ten naznaczony był stygmatem zabawy, przede wszystkim były to bale, polowania, kuligi, gry karciane i amatorskie przedstawienia teatralne.

Wystawa czasowa „Biały karnawał w ziemiańskiej siedzibie, czyli czego u Kajetana nie było”, której wernisaż odbył się 23 lutego, prezentuje tradycje związane z białym (zimowym) karnawałem: staropolski kulig szlachecki, ziemiańskie polowania oraz bale prywatne i publiczne, zwane redutami. Przedstawiono na niej bogato zdobione stroje, biżuterię, akcesoria balowe oraz obrazy i sceny z dawnych przyjęć, oddające klimat epoki. Aranżacja XIX-wiecznego buduaru i gotowalni pozwoliła naszym gościom obejrzeć ziemiańskie wnętrza, których na co dzień nie prezentujemy w romanowskim muzeum. Eksponaty z XIX oraz przełomu XIX i XX wieku pochodzą z własnych zasobów muzeum oraz następujących instytucji: Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeów Narodowych w Kielcach i w Lublinie, Muzeum Pałacu Króla Jana II w Wilanowie, Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, a także z prywatnych kolekcji Anny Czobodzińskiej-Przybysławskiej i Danuty Dunajko-Andrzejuk oraz Jolanty i Marka Michniewskich. (opis Muzeum)

Kuratorami wystawy, którą można zwiedzać do czerwca br., są Dorota Demianiuk-Nasiłowska i Dorota Uryniuk. 

Kolejnym punktem wydarzenia był koncert „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu Małgorzaty Zakrzewskiej i Aliny Dunin, które zaprezentowały utwory na skrzypce i fortepian nawiązujące do tradycji salonowych.

Spotkanie uwieńczyło zwiedzanie wystawy oraz słodki poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

Galeria zdjęć poniżej.

 

_____
materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Sosnówka
zdjęcia: Jerzy Gzara
film: Jerzy Gzara
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama