Reklama

Reklama

Reklama video

Fundusze unijne dla POZ – pod pewnymi warunkami

Poradnie POZ w Lublinie i innych miastach oraz wsiach całego województwa mogą otrzymać ponad 42 mln zł unijnego dofinansowania. Muszą jednak spełnić pewne warunki.
  • Na początku lutego NFZ rozstrzygnął I nabór wniosków dla POZ w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
  • Do otrzymania wsparcia z funduszy europejskich i budżetu państwa zakwalifikowało się ponad 1800 placówek POZ z całej Polski.
  • Unijne i krajowe dofinansowanie inwestycji w POZ pokrywa 100% kosztów. 
  • Aby po nie sięgnąć trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z najważniejszych jest trwałość projektu.

__

Gigantyczne środki unijne dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Blisko 700 mln zł na wsparcie POZ

__

Dofinansowanie z UE pod pewnymi warunkami. Dlaczego trwałość projektu jest istotna?

Otrzymanie grantu finansowanego z UE i budżetu państwa wiąże się z pewnymi warunkami. To oczywiste, zwłaszcza że są to środki publiczne. Jednym z najważniejszych warunków jest zachowanie trwałości projektu. Mówią o tym przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2021 r.

Na czym polega zasada utrzymania trwałości projektu? Posłużmy się przykładem. Placówka POZ dostaje dotację w wysokości 100% i kupuje za nią aparaturę medyczną np. aparat USG. Sprzęt ma być wykorzystywany do diagnostyki pacjentów w ramach POZ.

Trwałość projektu to czas, w którym kupiony sprzęt medyczny musi:
– być dostępny w placówce POZ
– służyć pacjentom w ramach realizacji świadczeń POZ, które są udzielane na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z naruszeniem zasady trwałości mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy placówka POZ nie diagnozuje pacjentów sprzętem kupionym z dotacji, ponieważ nie ma umowy z NFZ na świadczenia w zakresie POZ.

__

Wykaz wniosków I naboru

__

Każda placówka POZ, która startowała po grant, akceptowała warunki naboru

W przypadku rozstrzygniętego I naboru dla POZ okres realizacji umowy o powierzenie grantu oraz okres trwałości (5 lat od daty rozliczenia projektu przez NFZ z Ministerstwem Zdrowia, które jest planowane w II połowie 2028 r.) wynosi ok. 8 lat, czyli do połowy 2033 r.

Poradnie POZ, które zgłosiły się do I naboru organizowanego przez NFZ, oświadczały we wnioskach o grant (pkt 5.7), że są gotowe do zachowania trwałości projektu. Co więcej, akceptowały, że zapoznały się z procedurą udziału w naborze i potwierdzały, że informacje podane we wniosku są zgodne z prawdą.

Umowa z NFZ a trwałość projektu

Dlatego, wraz z umowami grantowymi, wysłaliśmy do części POZ aneksy do umów z NFZ, których czas obowiązywania jest równy okresowi trwałości projektu, czyli do połowy 2033 r. Uściślijmy, dotyczy to zaledwie ok. 10% placówek, które otrzymały grant w I naborze. Pozostałe 90% ma podpisane z NFZ umowy na czas nieokreślony.

Utrzymanie umowy z NFZ przez okres trwałości projektu jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania (zgodnie z procedurą grantową), ale przede wszystkim gwarancją dla pacjentów, że będą diagnozowani nowoczesnym sprzętem, z którego korzysta POZ, przez konkretny czas dzięki unijnemu i krajowemu wsparciu.

Kontakt:
Magdalena Musiatowicz
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji
Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
email: rzecznik.prasowy@nfz-lublin.pl

 

_____
materiał, tekst: Magdalena Musiatowicz, NFZ
zdjęcie: NFZ.gov.pl
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama