Czego tak naprawdę chcę się uczyć?
Zanim zaczniesz rozglądać się za potencjalną uczelnią, porównywać rankingi czy analizować korzyści, jakie przyniesie Ci studiowanie na jednej z nich, zastanów się, na jakim kierunku chciałbyś się kształcić przez kolejne kilka lat. Może wydawać się, że wybór studiów powinien być oczywisty – zgodny z zainteresowaniami, talentami czy planami zawodowymi. Pomyśl o tym, co da Ci największą satysfakcję i z czego z chęcią i motywacją będziesz zdobywał wiedzę.
Wybór kierunku to pierwszy krok do wyboru uczelni. Nie trać czasu na szukanie informacji o szkołach wyższych, w których nie możesz studiować tego, na czym Ci zależy. Przeglądając ofertę uczelni, zwróć uwagę na to, czy program studiów jest nowoczesny, praktyczny i dostosowany do wymagań rynku pracy.
Nie każdy maturzysta od razu wie, co chce studiować – i to zupełnie normalne! Jeśli masz kilka opcji, ale żadna z nich nie wydaje się oczywista, możesz zasięgnąć opinii osób, które już studiują dany kierunek, aby poznać jego wady i zalety.
Jaki tryb studiów mi odpowiada?
Kandydaci na studia w Polsce mają szeroki wybór dostępnych sposobów studiowania. Możesz wybierać spośród studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych, a także formy zdalnej. Studia stacjonarne (dzienne) odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku, a studenci mają bezpośredni kontakt z wykładowcami, korzystają z laboratoriów, bibliotek i uczelnianych wydarzeń.
Studia zaoczne to opcja dla osób, które chcą studiować, ale nie mogą pozwolić sobie na codzienne uczestnictwo w zajęciach. W tym trybie nauka odbywa się najczęściej w weekendy, co daje możliwość łączenia edukacji z pracą zawodową lub innymi obowiązkami.
Coraz popularniejszą opcją są studia z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość, które pozwalają na zdobywanie wiedzy w sposób elastyczny. Dzięki platformom e-learningowym studenci mogą uczyć się z dowolnego miejsca, w dogodnym dla siebie czasie.
Wybierając uczelnię, zastanów się, który tryb studiów będzie dla Ciebie odpowiedni – zgodny z Twoimi możliwościami, potrzebami i planami na przyszłość.
Jak ważna jest dla mnie lokalizacja uczelni?
Być może istnieje miasto, w którym zawsze chciałeś mieszkać – studia stacjonarne to idealna okazja na przeprowadzkę i rozpoczęcie studenckiego życia w nowym miejscu. Wybierając duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, czy Gdańsk, masz szansę na zdobycie wykształcenia w prestiżowych uczelniach, szeroki dostęp do praktyk, staży i pracy w międzynarodowych firmach. To także rozbudowana infrastruktura studencka – akademiki, rozwinięta komunikacja miejska, liczne wydarzenia kulturalne i życie towarzyskie.
Jeśli wybrałeś studia zaoczne, poszukaj uczelni, do których masz łatwy dojazd i upewnij się, że nie spędzisz wielu godzin w samochodzie, ryzykując opuszczenie zajęć. Stosunkowo nowym trybem studiów są studia częściowo realizowane w sposób zdalny, nad którymi warto się zastanowić jeśli chcesz uniknąć przeprowadzki i wysokich kosztów życia w mieście oraz cenisz sobie elastyczność i możliwość studiowania z dowolnego miejsca.
Nowoczesna uczelnia dopasowana do Ciebie
Uczelnią, która oferuje alternatywną metodę studiów na odległość, jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Dzięki dostępowi do platform e-learningowych możesz zdobywać wiedzę na wysokim poziomie bez względu na to gdzie mieszkasz. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się w sytuacji, w której planujesz połączyć studia z pracą lub po prostu chcesz dostosować harmonogram kształcenia do swojego planu dnia. WSKZ oferuje m.in. studia I stopnia z cyberbezpieczeństwa, pedagogiki, psychologii, bezpieczeństwa wewnętrznego czy prawa, na które materiał dydaktyczny przygotowywany jest przez ekspertów z branży. Nie zwlekaj, sprawdź ofertę na studia-online.pl już dziś!
materiał: parter wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki