Do redakcji Radia Biper wpłynęła relacja z tego wydarzenia przygotowana przez Przemysława Olesiejuka, dyrektora ZSO nr 3 w Białej Podlaskiej:
W wydarzeniu uczestniczyli również: prezydent miasta Michał Litwiniuk, naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski, rzecznik prasowy UM Gabriela Kuc- Stefaniuk i dyrektor szkoły Przemysław Olesiejuk.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych wykładów dotyczących:
- Monitoringu satelitarnego jako narzędzia sprawnego działania administracji publicznej.
- Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej.
- Pokrycia terenu – podstawowe informacje o powierzchni Ziemi
- Stanu zanieczyszczenia światłem w Polsce.
- Niekontrolowanego ubytku zasobów kopalnych.
Ciepło przyjęte zostało wystąpienie przedstawicieli uczniów II LO. Dotyczyło ono powstania Lokalnych Obserwatorów Obserwacji Ziemi (LEOO), które, zgodnie z założeniami, jako pierwsze otrzyma lokalizację w Białej Podlaskiej w II LO im. E. Plater. Uczniowie mieli okazję przedstawić swoją działalność i powiedzieć, jak ważne jest powstanie takich obserwatoriów w miastach takich jak Biała Podlaska i jaka to ogromna szansa dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku i wiązać z nim przyszłość. Od roku uczniowie są członkami pilotażowej grupy Lokalnego Obserwatorium (pierwszej w Polsce) pracując pod kierunkiem dr. hab. inż. Stanisława Lewińskiego – prof. CBK PAN i Renaty Michalczuk, nauczycielki fizyki w tej szkole. Aktywnie poszerzają wiedzę, uczestnicząc w projektach, wykładach i seminariach związanych z teledetekcją satelitarną. Monitorują zmiany w naszym otoczeniu, porównują zdjęcia satelitarne z rożnych lat. Ściśle współpracują z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
– Wykłady były na tyle interesujące, że postanowiłam wykorzystać zdjęcia satelitarne do pracy projektowej na zajęciach z fizyki, w różnych klasach. Była grupa osób, która świetnie wykorzystała projekty proponowane przez Centrum Badań Kosmicznych, gdzie badali kolory ziemi. Braliśmy udział w konkursach organizowanych przez różne agencje kosmiczne, przez Centrum Badań Kosmicznych. Jednym z konkursów było stworzenie reklamy do Copernicus’a, czyli programu do obsługi zdjęć satelitarnych – zdobyliśmy tam wyróżnienie i tak rozwinęła się nasza współpraca z profesorem Lewińskim i CBK – wspomina nauczyciel fizyki Renata Michalczuk.
We wrześniu młodzież II LO uczestniczyła w międzynarodowej konferencji EuroGEO, która odbyła się w Krakowie, opowiadając o swojej działalności. Utrzymują stały kontakt z przedstawicielami tej organizacji w Genewie i Południowej Afryce, otrzymują od nich cenne materiały: kursy, wskazówki, propozycje projektów.
Wystąpienie młodzieży zaowocowało propozycją współpracy z wieloma poważnymi instytucjami zajmujących się problematyką badań kosmicznych. Nawiązane kontakty i zaproszenia do współpracy pozwolą młodzieży II LO im. E. Plater rozwijać się dalej i brać udział w projektach krajowych i zagranicznych.
_____
materiał, tekst i zdjęcia: Przemysław Olesiejuk, dyrektor ZSO nr 3 w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk