Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: „Bajkącik” w Zakładzie Karnym wyjątkowym miejscem dla ojców i ich dzieci (film)(galeria)

"Bajkącik" to specjalne miejsce w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej, w którym ojcowie odbywający karę pozbawienia wolności będą mogli spędzić chwile ze swoimi pociechami czytając im książki. Dziś miało miejsce oficjalne otwarcie kącika, który powstał we współpracy z Fundacją ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom.

W „Bajkąciku”, czyli kąciku czytelniczym, ojcowie odbywający karę pozbawienia wolności będą mogli spotkać się ze swoimi dziećmi podczas rodzinnych odwiedzin i poczytać im książki.

To miejsce zostało stworzone z myślą o budowaniu i wzmacnianiu relacji rodzinnych, jakże ważnych w czasie pobytu osób w zakładzie karnym, a także promowaniu wartości, jakie niesie wspólne czytanie. Dzisiejsze spotkanie jest efektem wielu zaangażowanych stron: firmy Green Office Ecologic, która wyposażyła kącik w meble oraz Fundacji ABC – Cała Polska Czyta Dzieciom, która nie tylko przekazała książki, ale również odgrywa kluczową rolę w propagowaniu idei czytelnictwa – poinformowała rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej mł. chor. Małgorzata Łaska. – Jesteśmy przekonani, że „Bajkącik” będzie miejscem radości i nadziei, które nie tylko uprzyjemni czas widzeń, ale również stanie się ważnym elementem działań resocjalizacyjnych naszej jednostki. 

Nasza jednostka od lat wdraża innowacyjne rozwiązania, które wspierają proces resocjalizacji i przyczyniają się do zmiany społecznego odbioru roli zakładów karnych. Projekt „Bajkącika” jest doskonałym przykładem tego podejścia – podkreślił dyrektor Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej kpt. Dariusz Kielak, składając podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. – Dzięki przekazanym książkom „Bajkącik” stanie się miejscem, które nie tylko ułatwi osadzonym budowanie relacji z dziećmi, ale również pozwoli dzieciom zanurzyć się w magicznym świecie literatury, wypełnionym wartościami i wyobraźnią. „Bajkącik” to miejsce, które pokazuje, jak wiele można osiągnąć łącząc siły i zasoby. Wierzę, że stanie się ono przestrzenią, która pomoże osadzonym odbudować relacje rodzinne, a ich dzieciom da choć chwilę radości i beztroski. 

Współorganizatorem tego wyjątkowego miejsca jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, a jej prezes Irena Koźmińska odbyła tego dnia także spotkanie z osadzonymi ojcami, podczas którego rozmawiano o wpływie wspólnego czytania na budowanie bliskich relacji z dziećmi i ich rozwoju, nawet w ograniczonych warunkach. Wśród ofiarowanych książek znalazły się zarówno bajki, jak i poradniki dotyczące wychowania dzieci.

To będzie miejsce, gdzie rodzic będzie z dzieckiem, będzie odbudowywał więź, będzie uczył to dziecko języka, wartości i wiedzy o świecie. Mam nadzieję, że przekonamy ojców, by zanim zaczną czytać dzieciom zapoznali się najpierw z tymi książkami, żeby czytając już mogli być przygotowani na pytania dziecięce, żeby czasami mogli wyprzedzić te pytania, powiedzieli coś ciekawego, zachęcając dzieci do tego, by książka była przyjacielem, doradcą i towarzyszem w każdej sytuacji, dobrej i złej – mówiła prezes Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom Irena Koźmińska, podkreślając wagę poświęcania dzieciom swojej uwagi i bycia z nimi wtedy, kiedy najbardziej potrzebują wsparcia w kształtowaniu siebie samego. – Sprawmy, by dzieci osadzonych miał szansę na jednakowy start z dziećmi takimi, którym poświęcamy czas w pełnym domach, gdzie nie brakuje taty czy mamy.

Ten projekt jest dla nas ważny ideowo, nie tylko z punktu widzenia wizerunkowego, to utożsamia się z nami. Jako firma współpracujemy z systemem penitencjarnym wiele lat. Zbierając kilkadziesiąt tysięcy ton elektroodpadów dajemy pracę osadzonym, stąd widzimy waszą ciężką pracę i potrzebę resocjalizacji, także w formie pomocy z naszej strony – mówił współwłaściciel firmy Green Office Ecologic Maciej Jaroszuk.

W oficjalnym otwarciu „Bajkącika” uczestniczyli przedstawiciele Służby Więziennej w Lublinie, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk. Renata Niziołek, Fundacja ABCXXI – Cała Podlaska Czyta Dzieciom oraz firma Green Office Ecologic. 

Książka może stać się przyjacielem człowieka, ale ważne jest, by towarzyszyła człowiekowi od najwcześniejszych lat życia, żeby zaprzyjaźniał się z nią w momencie, kiedy jest dzieckiem. Takie miejsce i taka inicjatywa temu służy. Dzieci skazanych są w specyficznej sytuacji. Mówi się, że odbywają karę pozbawienia wolności wraz z rodzicem, bo albo tego rodzica nie ma, albo odwiedza się go w więzieniu. Dlatego jeżeli moment pobytu dziecka w takim miejscu może być w jakiś sposób ubogacony kontaktem z książką, z czytającym rodzicem, to bardzo duża wartość dodana do oddziaływania procesu resocjalizacyjnego – zauważyła zastępca dyrektora generalnego SW płk. Renata Niziołek. – Oswajanie więzienia to też działanie prorodzinnie, po to, by łączyć więzi rodzicielskie z dziećmi – dodał dyrektor okręgowy Służby Więzienne w Lublinie płk. Marek Nicgorski, deklarując chęć rozszerzenia projektu „Bajkącika” na inne jednostki.

 

Szersza galeria zdjęć – poniżej.

 

______
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama