Młodzież zdobywała wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe u boku instruktorów w zawodach adekwatnych do zawodów nauczanych w szkole w Polsce, jak również korzystała ze wsparcia językowego zorganizowanego przez instytucję partnerską. Węgierskie potrawy oparte o dużą ilość papryki i smaczne mięsa doskonale trafiły w gusta młodzieży, dlatego kucharze wspólnie z instruktorem przygotowali „Klasszikus, lecsó tojással”, który warto spróbować podczas odwiedzin u naszych bratanków.
Realizacja dwutygodniowego stażu zawodowego była również doskonałą okazją na poznanie i integrację z miejscową młodzieżą, między innymi podczas węgierskiego tańca ludowego oraz wspólne gry i zabawy sportowe. Oprócz codziennej pracy w programie pobytu przewidziane były także wycieczki i atrakcje kulturalne, które pozwoliły na lepsze poznanie regionu, jego kultury i historii jak również na poznanie smaków tradycyjnej kuchni węgierskiej. Podczas pobytu na Węgrzech młodzież wraz z kadrą korzystała z dobrodziejstwa ciepłych wód termalnych podczas wycieczki do Hajdúszoboszló, kąpiele w termach pozwalają zarówno na relaks oraz pomagają zadbać o własne zdrowie.
Młodzież zwiedziła również stolicę Węgier – Budapeszt, zobaczyła wiele cennych zabytków związanych z historią państwa węgierskiego między innymi: Zamek Królewski, Plac Bohaterów oraz Parlament. Uczestnicy wycieczki mieli również okazję podziwiać zabytki Budapesztu z perspektywy Dunaju, drugiej najdłuższej rzeki Europy.
Doświadczenie i umiejętności zawodowe zdobyte za granicą zostaną potwierdzone certyfikatem oraz dokumentem Europass – Mobilność, który jest obecnie bardzo ważnym atutem przy poszukiwaniu pracy. Staż zawodowy zorganizowany w ramach akredytowanego projektu zagranicznych staży zawodowych, finansowany ze środków Unii Europejskiej sektor „Kształcenie i Szkolenia Zawodowe” Akcja 1.
materiał: Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Katarzyna Bancarzewska sp. ds. projektów Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki