Reklama

Reklama

Reklama video

Nowy program Wspólnie do niezależności

Polski Czerwony Krzyż (PCK) jako partner Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Fundacją PCPM realizuje ogólnopolski projekt „Wspólnie do niezależności”, który ma na celu wsparcie obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową w Polsce. Projekt obejmuje pomoc w usamodzielnieniu się poprzez wsparcie w znalezieniu mieszkania, integrację ze społeczeństwem oraz ułatwienie wejścia na rynek pracy. W województwie lubelskim program dotychczas objął blisko 250 osób, a docelowo obejmie około 400 beneficjentów.

Projekt adresowany jest wyłącznie do osób mieszkających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania posiadających status UKR. Program „Wspólnie do niezależności” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu FAMI.02.SPECIFIC ACTIONS, Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021 – 2027 oraz z budżetu państwa.

Program „Wspólnie do niezależności” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu FAMI.02.SPECIFIC ACTIONS, Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021 – 2027 oraz z budżetu państwa.

Kluczowe wsparcie dla beneficjentów projektu

Program oferuje szeroki zakres wsparcia, w tym:
1. Dofinansowanie do wynajmu mieszkania – pomoc finansowa na pokrycie kaucji oraz części czynszu przez sześć miesięcy.

– W pierwszym miesiącu PCK pokrywa 100% czynszu oraz kaucję.

– W kolejnych miesiącach dofinansowanie maleje: w drugim i trzecim wynosi 80% czynszu, w czwartym i piątym 50%, aż do 30% w ostatnim miesiącu.

2. Dofinansowanie do zakupu podstawowego wyposażenia mieszkania.
3. Doradztwo zawodowe – indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, pomoc w poszukiwaniu pracy oraz rozwijaniu kompetencji zawodowych.
4. Kursy języka polskiego – zajęcia językowe ułatwiające codzienne życie i integrację w nowym kraju.
5. Wydarzenia integracyjne i adaptacyjne – aktywności kulturalne oraz spotkania informacyjne pomagające w adaptacji do życia w Polsce, przybliżające polską kulturę oraz procedury urzędowe.
6. Wsparcie informacyjne i dodatkowe działania.
Beneficjenci projektu mogą liczyć na kompleksowe wsparcie informacyjne dotyczące zasad funkcjonowania w polskim społeczeństwie. Działania te obejmują pomoc w załatwianiu formalności w urzędach oraz instytucjach publicznych.

Uczestnicy programu mogą także skorzystać z dofinansowania do zakupu niezbędnych mebli i sprzętów, jeśli nie są one zapewnione przez wynajmującego mieszkanie. W najbliższym czasie planowana jest organizacja wydarzeń informacyjnych i integracyjnych, które pomogą uchodźcom w poznaniu polskiej kultury oraz adaptacji do nowego środowiska” – mówi Ewelina Bury, Regionalny Koordynator Wsparcia programu „Wspólnie do niezależności” w woj. lubelskim.

Program chwalą beneficjenci, którzy przyjechali z Pokrovsk, obwód Dniepropetrovski.

„Program Wspólnie do niezależności daje możliwość spokojnego funkcjonowania w szkole i pracy. Pozwala wypracować oszczędności na kolejne miesiące, dając poczucie bezpieczeństwa. Jestem wdzięczny za okazane wsparcie”- zapewnia Jurij, syn pani Julii Stempowskiej.

Plany na najbliższy czas

Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża planuje w najbliższych tygodniach uruchomienie kursów języka polskiego, indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym oraz umożliwienie bezpłatnego tłumaczenia dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy zawodowej, takich jak świadectwa pracy, dokumentacja medyczna czy dyplomy wymagające nostryfikacji.

Mieszkańcy ośrodków zbiorowego zakwaterowania, którzy chcą skorzystać ze wsparcia oferowanego w programie, powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.pck.pl/wdn i poczekać na kontakt przedstawiciela PCK.

Projekt „Wspólnie do niezależności” stanowi realną szansę dla obywateli Ukrainy na rozpoczęcie nowego etapu życia w Polsce, dając im narzędzia do samodzielnego funkcjonowania i integracji ze społecznością lokalną.


 

materiał: Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża
tekst i zdjęcia: Katarzyna Nastaj Specjalista ds. komunikacji Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama