Nieprawidłowości dotyczyły trzech pojazdów, każdy o długości około 30 m, zatrzymanych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w miejscowości Zalesie (DK2). Pojazdami przewożone były częściowo rozmontowane wagony kolejowe. Pierwsze, co zauważyli funkcjonariusze SCS, to brak pilota, który powinien prowadzić tego typu zestawy. Funkcjonariusze podejrzewali też, że pojazdy mogą być przeciążone. Przekierowali zestawy do pobliskiego Worońca, gdzie jest odpowiednia infrastruktura do ważenia pojazdów. Na miejsce został wezwany patrol ITD.
Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości
Podczas ważenia okazało się, że każdy pojazd jest przeciążony. Zamiast dopuszczalnych 40 ton pojazdy ważyły dużo więcej. Jeden z nich przeciążony był aż o ponad 15 ton, czyli o blisko 40%. Żaden z kierowców nie posiadał też wymaganego zezwolenia na przejazd pojazdem ponadnormatywnym. Przekroczona była również wysokość przewożonych ładunków – zamiast dozwolonych 4 metrów wynosiła od 4,4 do 4,46 metra. W dwóch przypadkach kontrolujący stwierdzili również przekroczenie nacisków osi pojazdów.
Wobec przewoźników wszczęte zostały postępowania administracyjne. Przewidywane kary są dotkliwe – dla dwóch przewoźników wyniosą po 38 tys. zł, trzeci zapłaci 30 tys. zł.
Tego typu rażące naruszenia zasad transportu ponadnormatywnego zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym, mogą też prowadzić do poważnych uszkodzeń obiektów inżynieryjnych, np. mostów czy przepustów drogowych.
Do czasu przeładunku lub uzyskania odpowiednich zezwoleń kierowcy otrzymali zakaz dalszej jazdy.
Sprawę prowadzi ITD.
materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki