W Białej Podlaskiej do programu Polska Stolica Recyklingu dołączyły dwie instytucje:
– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia – kod numer PSREGIW
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej – kod numer PSRCHMS
By pomóc im wygrać wystarczy do 12 stycznia nadać EKOzwrot z kodem wybranej instytucji. Numer, który można znaleźć na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl, należy wpisać w polu imię i nazwisko. Każdy kilogram przesłanych produktów to jeden punkt dla instytucji. Bezpłatnie, łatwo i szybko można oddać niepotrzebne, ale nadające się do użytku ubrania, książki, zabawki, obuwie czy elektronikę.
Pula nagród dla instytucji wynosi 100 000 złotych: poza nagrodą główną czeka także pięć nagród specjalnych, po 10 000 złotych każda. Te będą przyznawane za ilość przekazanych przedmiotów w poszczególnych kategoriach. Premiowane przedmioty podzielono na pięć grup: elektronika, tekstylia, zabawki, obuwie i książki.
„Najważniejszym założeniem Programu Polska Stolica Recyklingu jest promowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, w którą idealnie wpisuje się usługa EKOzwrot, realizowana przez Fundację Odzyskaj Środowisko i InPost. Oddając niepotrzebne, ale nadal sprawne przedmioty, nie tylko porządkujemy swoje otoczenie, ale też zamykamy obiegi. A tym samym ograniczamy zanieczyszczenie środowiska naturalnego i minimalizujemy zużycie surowców. By nadać EKOzwrot wystarczy zapakować przedmioty w dowolne opakowanie, wejść w aplikację InPost lub na stronę EKOzwroty, a potem skorzystać z najbliższego paczkomatu.” – mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą także wesprzeć swoje miasto w walce o prestiżowy tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Unikatowa statuetka trafi do samorządu, który zbierze najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. Pod uwagę brane będą elektroodpady wrzucone do czerwonych pojemników oraz oddane podczas zbiórek i odbiorów domowych.
Szczegółowe zasady Programu oraz Regulamin znajdują się na stronie: Polska Stolica Recyklingu.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling i Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci. Partnerem merytorycznym jest: InPost Green City.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Płocka, Poznania, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Zabrza i Zgierza.
materiał: Fundacja Odzyskaj Środowisko
tekst i zdjęcia: Katarzyna Sieradzka Kierownik ds. komunikacji Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki