Reklama

Reklama

Reklama video

Opieka medyczna w Święta

- Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, ból brzucha, gorączka w święta? Choroba nie wybiera. Czy wiesz co zrobić w czasie świąt, w nocy lub w weekend, gdy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje, a potrzebujesz pomocy medycznej? - W razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia możesz udać się po pomoc medyczną do punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. - Nie potrzebujesz skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego zostaniesz przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. Jeśli jednak nagle zachorujesz lub ktoś z Twoich bliskich będzie potrzebował opieki medycznej

 w noce i w dni wolne od pracy pomocy udzieli Ci:

– placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
– szpitalny oddział ratunkowy (SOR)
– pogotowie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotna (POZ), zapewnia pomoc poza godzinami pracy przychodni POZ.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne od pracy i w święta możesz skorzystać, gdy:

– nagle zachorujesz
– nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ale nie masz objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
– zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
– obawiasz, że czekanie na otwarcie Twojej przychodni sprawi, że Twój stan zdrowia bardzo się pogorszy.

Placówki nocnej i świątecznej opieki dyżurują poza godzinami pracy lekarza POZ, czyli w dni powszednie od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w święta i dni wolne od pracy. Pomoc otrzymasz bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej otrzymasz poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki. Jeżeli występują wskazania medyczne, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie oraz E-recepty na potrzebne leki.

Uwaga!

W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie uzyskasz recepty na stałe leki, które przyjmujesz w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczenia o stanie zdrowia.

Adresy miejsc nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

W województwie lubelskim jest 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie jest potrzebne skierowanie, ani wcześniejsza rezerwacja. Lista adresów i telefonów jest dostępna na stronie Lubelskiego Oddziału NFZ. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego pacjent będzie przyjęty w każdej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, do której się zgłosi. Bez względu na to, czy jesteśmy w swoim domu czy w gościach, wybieramy z listy placówkę, do której najwygodniej jest nam dotrzeć i tam jedziemy do lekarza – mówi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelskiego OW NFZ

Szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych) pomocy udzielają izby przyjęć oraz SOR, czyli szpitalne oddziały ratunkowe. W takich sytuacjach, pacjent jest przyjmowany bez skierowania. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia. Personel medyczny przeprowadza tzw. triaż, czyli ocenia stan zdrowia danej osoby. W pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci, których stan jest najcięższy. Z tego powodu, czas oczekiwania na konsultację na SOR może być długi.

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Na SOR nie idzie się w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzi się po receptę lub skierowanie. SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty.

Pobyt na SOR ma na celu diagnostykę i ustabilizowanie funkcji życiowych pacjenta. Lekarze SOR mogą skierować wyłącznie na badania i konsultacje bezpośrednio związane z powodem zgłoszenia pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany albo przyjmowany na odpowiedni oddział szpitalny. W województwie lubelskim jest 17 SOR-ów i 22 izby przyjęć. Wykaz, wraz z adresami, dostępny jest na stronie Lubelskiego OW NFZ

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Pierwsza pomoc w aplikacji mobilnej mojeIKP

Każdy może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. W aplikacji mobilnej mojeIKP można znaleźć praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje jak prawidłowo wykonać czynności ratujące życie. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać ją na telefon komórkowy. Żeby uruchomić instrukcję pierwszej pomocy, nie trzeba logować się do aplikacji, można działać natychmiast.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie świąt – do dyspozycji pacjentów są konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem infolinii 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej. Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

 

materiał: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
tekst i zdjęcia: Magdalena Musiatowicz starsza specjalistka Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama