Aktualny program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 (FEL), w którym dostępna jest alokacja środków UE w wysokości ponad 2,432 mld euro, odpowiada na większość potrzeb oraz wyzwań, przed jakimi stoi województwo lubelskie. Program oparty jest o dwa filary – społeczny i inwestycyjny. Środki przeznaczone na projekty inwestycyjne to przeważająca część alokacji aktualnego programu, wynosząca ponad 1,7 mld euro, czyli blisko 7,2 mld zł, co stanowi 71% alokacji programu FEL.
Efekty projektów infrastrukturalnych
Konferencja została poświęcona w głównej mierze efektom projektów infrastrukturalnych programu FEL. W trakcie omówione zostały kwestie w obszarze gospodarczym, technologicznym, infrastrukturalnym czy środowiskowym. Podczas trzech paneli dyskusyjnych poruszono zagadnienia dotyczące aktualnego stanu gospodarki województwa lubelskiego oraz wspierania samorządów w obszarze klimatycznych standardów w ramach programu FEL.
– Spotykamy się dzisiaj na konferencji podsumowującej dotychczasowe wdrażanie programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie EFRR. Przed tygodniem, na konferencji poświęconej EFS+, zaznaczyliśmy, że nasz program regionalny oparty jest o dwa mocne filary – inwestycyjny i społeczny. Dziś chcieliśmy zwrócić uwagę na filar inwestycyjny, czyli efekty programów infrastrukturalnych, które występują głównie w EFRR. Do tej pory podpisaliśmy 301 umów współfinansowanych z EFRR, w ramach których wsparcie z UE to 2,5 mld zł. Stanowi to 35% alokacji na EFRR – podkreślał wicemarszałek Piotr Breś.
Podczas konferencji omówiono projekty, które umożliwiają rozwój przedsiębiorstw poprzez m.in. udział w zagranicznych targach, co pozwala na pozyskiwanie światowych klientów. Ponadto wskazano projekty, które pozwoliły na realizację innowacyjnych rozwiązań, zwiększenie efektywności działań samorządów oraz wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej w regionie. Eksperci (m.in. naukowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego, a także Beneficjenci) podzielili się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat wdrażania projektów wspieranych przez Fundusze Europejskie w obszarze środowiska oraz gospodarki. Przedstawiono efekty dofinansowanych projektów, ale także dane dotyczące planowanych działań.
Panel I „Innowacje w praktyce – zastosowanie nowoczesnych
technologii w działalności przedsiębiorstwa”
Istotnym punktem było omówienie innowacji w praktyce. W pierwszym panelu „Innowacje w praktyce – zastosowanie nowoczesnych technologii w działalności przedsiębiorstwa” eksperci wskazywali, jak wdrażanie nowoczesnych technologii może przyczynić się do rozwoju działalności gospodarczej. Podano przykłady przedsiębiorstw, które skutecznie wykorzystały innowacyjne rozwiązania, aby zwiększyć konkurencyjność na rynku. Panel skupił się na praktycznych aspektach stosowania nowych technologii w różnych branżach gospodarki. Ponadto uwaga poświęcona została instrumentom finansowym, które wspierały rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w województwie lubelskim.
Panel II „Instrumenty finansowe na wsparcie rozwoju oraz zwiększenie poziomu cyfryzacji lubelskich MŚP” Podczas drugiego panelu eksperci przedstawili dostępne formy wsparcia z Funduszy Europejskich, które umożliwiły firmom zwiększenie poziomu cyfryzacji i innowacyjności. Swoimi doświadczeniami podzielili się także Beneficjenci programów realizowanych z Funduszy Europejskich. Panel ten był także okazją do dyskusji na temat realnych potrzeb MŚP w zakresie rozwoju technologicznego.
Panel III „Wyzwania samorządów w obszarze wdrażania celów klimatycznych”
Uczestnicy panelu skupili się na wyzwaniach, z jakimi zmagają się samorządy terytorialne w obszarze wdrażania celów klimatycznych. Eksperci omówili, jak samorządy mogą wykorzystać Fundusze Europejskie do realizacji projektów związanych z ochroną środowiska, poprawą efektywności energetycznej oraz zrównoważonym rozwojem. Zaprezentowano najlepsze praktyki i rozwiązania, które mogą pomóc regionowi w osiąganiu celów związanych z zieloną transformacją, a także działania, w ramach których będzie można wnioskować o wsparcie.
Konferencja hybrydowa
Konferencja „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: Wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów terytorialnych” odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym wraz z transmisją on-line na profilu
Fundusze Europejskie dla Lubelskiego:
Uczestnicy mieli okazję poznać szczegóły nowych projektów, które wspierają rozwój przedsiębiorstw z województwa lubelskiego oraz pomagają samorządom terytorialnym sprostać wymaganiom środowiska.
materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
tekst i zdjęcia: Anna Nycz Biuro Prasowe KANCELARIA MARSZAŁKA Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki