W działaniu związanym z rozwojem zawodowym „WAM – Włączanie, Angażowanie, Motywowanie” wzięły udział po 3 osoby z organizacji partnerskich z Litwy, Francji, Węgier i Polski, będące pracownikami młodzieżowymi i koordynatorami międzynarodowych wymian młodzieży, którzy w dniach 3-5 grudnia 2024 roku spotkali się w Centrum w Roskoszy, by wspólnie zrealizować zaplanowane aktywności.
Głównym celem projektu było poznawanie i dzielenie się metodami edukacji pozaformalnej, zwiększenie umiejętności cyfrowych osób pracujących z młodzieżą oraz tworzenie wspólnego zrozumienia między partnerami na temat dobrej jakości wymiany młodzieży. Dodatkowe cele to poszerzanie sieci współpracy, poznawanie sposobów rozbudzania ciekawości i zainteresowań młodzieży, zwłaszcza w przypadku młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, a także dzielenie się dobrymi praktykami, metodami i narzędziami w pracy z podopiecznymi organizacji.
Program był bardzo intensywny i urozmaicony, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby kadry biorącej udział w spotkaniu. Uczestnicy zaprezentowali zakres i charakterystykę działalności organizacji oraz podzielili się swoim doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie realizacji międzynarodowych projektów młodzieżowych. Ważnym punktem programu były warsztaty z narzędzi cyfrowych, podczas których kadra poznawała i wymieniała się wiedzą o ciekawych i użytecznych aplikacjach i programach przydatnych w edukacji pozaformalnej, a także próbowała swoich sił w projektowaniu i druku 3D.
Wiele czasu poświęcono na zgłębianie metod edukacji pozaformalnej, szukanie sposobów na angażowanie, motywowanie i rozpoznawanie potrzeb młodzieży, animacje budujące relacje i komunikację w grupie, zajęcia kreatywne wspierające rozwój zainteresowań młodzieży.
Cennych inspiracji i pomysłów dostarczyły spotkania z psychologiem oraz trenerem technik improwizacji praktycznej i scenicznej, podczas których uczestnicy mogli poszerzyć swoje kompetencje i wiedzę, którą będą mogli przełożyć na jakość w późniejszej pracy z młodzieżą.
Kadra z organizacji partnerskich wykazała duże zainteresowanie podczas wizyty w Zespole Szkół ZDZ w Białej Podlaskiej. Dyrektor Henryk Zacharuk oprowadził gości po salach, w których kształci się i zdobywa doświadczenia praktyczne młodzież. Była to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie systemów kształcenia zawodowego w krajach organizacji. Ponadto uczestnicy projektu udali się z wizytą do Internatu ECKiW w Białej Podlaskiej i zwiedzili Wioskę Ginących Zawodów, usytuowaną na terenie Centrum.
Spotkanie w Roskoszy przyczyniło się do lepszego poznania się organizacji i budowania dialogu międzykulturowego. Przybyli goście mogli lepiej poznać nasz region, odwiedzając wystawę pereborów i ikon w Muzeum Południowego Podlasia oraz najstarszą i najsłynniejszą w Polsce Stadninę Koni Arabskich w Janowie Podlaskim.
Mobilność zakończyła się „laboratorium pomysłów” na przyszłe wspólne projekty międzynarodowych wymian młodzieży i uroczystą kolacją podsumowującą, poprzedzoną otwarciem wystawy fotograficznej Macieja Bechty – jednego z uczestników projektu.
materiał: Europejskie Centrum Kształcenia I Wychowania OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Maja Hince Specjalista ds. programów Europejskie Centrum Kształcenia I Wychowania OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki