40-letnia Marta Piotrowska mieszka w Ciciborze Dużym, prywatnie jest żoną i mamą trójki wspaniałych dzieci. Pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych w Międzyrzecu Podlaskim, pełni również funkcję mediatora szkolnego, Rzecznika Praw Ucznia oraz przewodniczącej komisji ds. rozwiązywania trudnych problemów wychowawczych. Interesuje się psychologią, zwłaszcza dzieci i młodzieży. W radzie gminy reprezentuje miejscowości Cicibór Duży i Cicibór Mały.
W wyborach samorządowych kandydowała z listy KWW Łączy nas Gmina Biała Podlaska. Zasiliła skład rady gminy obecnej kadencji otrzymując 165 głosów mieszkańców (38,64%), zyskując przewagę nad Justyną Opolską (103), Bożeną Kałabun (80), Grażyną Malinowską (75) oraz Jackiem Rosiakiem (4). Reprezentuje miejscowości Cicibór Duży i Cicibór Mały. Już od lat szkolnych angażowała się w działalność społeczną, a zainteresowanie sprawami lokalnej społeczności zmotywowało ją do spróbowania swoich sił również jako radna.
– Mój tata, ś.p. Stefan Parafiniuk, pełnił funkcję sekretarza w Urzędzie Gminy Biała Podlaska, a później, przez kilka kadencji, był radnym miasta Biała Podlaska. To właśnie dzięki niemu rozpoczęła się moja przygoda z pracą na rzecz społeczności lokalnej. W czasach szkoły średniej, potem studiów i pierwszych lat pracy, towarzyszyłam tacie w jego działalności społecznej. Potrafiliśmy godzinami rozmawiać o sytuacji w okręgu, czy lokalnej polityce, co zawsze bardzo mi imponowało i zainspirowało mnie do działania. Kiedy przeprowadziłam się na osiedle w Ciciborze Dużym, potocznie zwane „Relax”, poznałam wielu wspaniałych ludzi i poczułam potrzebę zintegrowania lokalnej społeczności – wspomina radna Marta Piotrowska.
Jak wyjaśnia, wszystko zaczęło się od budowy osiedlowego boiska, pod które tereny własnych działek użyczyli Tadeusz Cz. i Emila A. Później, przy wsparciu innych mieszkańców, radna organizowała różne wydarzenia integracyjne, takie jak ogniska, Dzień Dziecka, Matki czy Ojca, a także bale karnawałowe, sylwestry i bale mikołajkowe dla dzieci w świetlicach w Ciciborze Dużym i Małym. – Dzięki tym inicjatywom mieszkańcy lepiej się poznali, zaczęli współpracować i wzajemnie sobie pomagać. Po około dwóch latach zwrócili się do mnie z problemem dotyczącym dróg na naszym osiedlu. Okazało się, że drogi te były prywatne, choć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego figurowały jako gminne. Zdecydowałam się podjąć to wyzwanie. Procedura trwała dwa lata, ponieważ każdy z około 170 właścicieli nieruchomości musiał wyrazić zgodę na piśmie, potwierdzoną notarialnie, na przekazanie udziałów w drodze. Udało się jednak doprowadzić sprawę do końca. Dzięki temu doświadczeniu zauważyłam, że jako radna mogłabym skuteczniej działać w interesie mieszkańców, dlatego postanowiłam kandydować na radną gminy Biała Podlaska, co zaowocowało wygraną 7 kwietnia 2024 roku.
Dziś świetnie odnajduje się zasiadając w radzie gminy w gronie osób, które w jej przekonaniu, stanowią dobrze dobraną drużynę działającą na rzecz samorządu i jego mieszkańców. Pozytywnie też ocenia wybór mieszkańców, którzy oddali swoje głosy okazując zaufanie tym, którzy po raz pierwszy postanowili spróbować swoich sił w tej dziedzinie życia społecznego.
– To, że większość radnych stanowią osoby będące pierwszą kadencję, daje w moim odczuciu nowe spojrzenie na funkcjonowanie gminy, a osoby z doświadczeniem, będące kolejną kadencję dają „techniczne” rozwiązania – to dobre połączenie, tym bardziej, że wspólnie pracuje nam się bardzo dobrze. Spotykamy się nie tylko podczas sesji czy komisji, bo jeśli jest potrzeba to spotykamy się też w inne dni, aby wspólnie omówić konkretne problemy. Dyskusje bywają burzliwe, ale zawsze udaje się wypracować jakiś kompromis, co później widać, np. podczas głosowania na sesji. Widać chęć współpracy wszystkich radnych na rzecz całej gminy, a myślę, że ostateczną ocenę pracy mojej, jak i całej rady gminy, będzie można wystawić, mówiąc po nauczycielsku, na koniec kadencji – zauważa radna.
W radzie gminy radna reprezentuje Cicibór Duży i Cicibór Mały. W swojej działalności zamierza skupić się na reagowaniu na potrzeby mieszkańców tych miejscowości, a tych zauważa całkiem sporo.
– Od sześciu lat mieszkam w Ciciborze Dużym, z tą miejscowością jestem jednak związana od dziecka, tutaj mieszkali moi dziadkowie oraz znaczna część rodziny mojego taty. Reprezentuję mieszkańców obu miejscowości. Muszę przyznać, że potrzeb w moim okręgu jest wiele: od budowy sieci wodno-kanalizacyjnych, przez remonty i budowę dróg, oświetlenie, aż po modernizację świetlicy oraz wsparcie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciciborze Dużym. Nie chcę składać obietnic bez pokrycia, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tych potrzeb i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby je realizować w miarę dostępnych możliwości – zapewnia Marta Piotrowska. – Trzeba mieć również na uwadze, że Cicibór Duży w wyniku realizacji projektu budowy autostrady A2 Siedlce-Biała Podlaska staje się wizytówką naszej gminy. W mojej pracy radnej szczególnie ważny jest dla mnie stały kontakt z mieszkańcami, dlatego, zgodnie z obietnicą wyborczą, organizuję comiesięczne spotkania, na przemian w Ciciborze Małym i Dużym. Te regularne rozmowy pozwalają mi być na bieżąco z problemami i potrzebami mieszkańców oraz podejmować działania, które mogą pomóc je rozwiązać.
Jak każdy radny gminy Biała Podlaska, tak i Marta Piotrowska doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że aby sprostać potrzebom całego samorządu, ważne jest wspólne działanie i skupianie się na realizacji ważnych projektów obejmujących różne miejscowości. Wśród nich wymienia m.in. modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej oraz doświetlenie i budowę dróg.
– Potrzeb w całej gminie, podobnie jak w moim okręgu, jest naprawdę wiele. Jednym z największych wyzwań jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnej, a problem ten dotyczy nie tylko Cicibora Dużego, czy Cicibora Małego, ale również wielu innych miejscowości w naszej gminie, które wciąż nie mają dostępu do wodociągów czy kanalizacji. Warto przy tym rozważyć budowę dodatkowych stacji uzdatniania wody, aby zapewnić gminie pełną niezależność w tej kwestii. Podobnie sytuacja wygląda z budową dróg czy oświetleniem: do tej pory, mimo że żyjemy w XXI w., są w naszej gminie miejscowości zupełnie pozbawione oświetlenia, co szczególnie utrudnia życie mieszkańcom w okresie jesienno-zimowym. Jak widać, potrzeby są ogromne, a środki finansowe niestety ograniczone, dlatego tak ważne jest, aby działać rozważnie, wyznaczać priorytety i maksymalnie efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby, by stopniowo rozwiązywać te problemy – zauważa radna.
Marta Piotrowska upatruje sukcesu realizacji zamierzonych celów we współpracy, zarówno z pozostałymi radnymi rady gminy, jak i przedstawicielami samorządu powiatowego i wojewódzkiego.
– Na dzień dzisiejszy, zgodnie z priorytetami w wykonaniu inwestycji w gminie Biała Podlaska na okres całej kadencji, które ustaliłam wraz z mieszkańcami, radami sołeckimi i sołtysami obu miejscowości, będę starała się realizować zgodnie z przyjętymi punktami. Nadmienię, że z radnym z okręgu Hrud-Roskosz Tomaszem Zozulą wspólnie złożyliśmy wniosek do Marszałka Województwa o budowę ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 811 na odcinku od granicy miasta Biała Podlaska przez Cicibór Duży do miejscowości Hrud, który już na dzień dzisiejszy został pozytywnie rozpatrzony. Z tego miejsca chciałabym podziękować radnemu sejmiku wojewódzkiego Wojciechowi Sosnowskiemu, za okazaną pomoc i cenne wskazówki przy tworzeniu tego projektu. Uważam, że podstawą rozwoju gminy jest szeroko pojęta współpraca. To nie tylko relacje między radnymi, ale także współpraca między władzą ustawodawczą a wykonawczą, a także z sąsiednimi gminami i miastem Biała Podlaska. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie realizować potrzeby mieszkańców w całej gminie. Warto jednak pamiętać, że rada gminy często musi podejmować trudne decyzje, zwłaszcza te, które na pierwszy rzut oka mogą być nieprzychylnie odbierane przez mieszkańców. Należy jednak mieć na uwadze, że budżet gminy ma swoje ograniczenia, a czasami wprowadzenie podwyżek czy innych zmian jest konieczne, aby móc dalej realizować ważne inwestycje i zapewnić rozwój naszej społeczności. Ważne jest, aby takie decyzje były podejmowane w sposób przemyślany i transparentny, z uwzględnieniem dobra całej gminy – podkreśla radna Marta Piotrowska. – Na koniec chciałabym podziękować wszystkim moim wyborcom, za kredyt zaufania, którym mnie obdarzyli; mieszkańcom osiedla Relax, w tym sąsiadom, którzy bardzo mnie wspierali, zwłaszcza w sprawie przekazania dróg i kampanii wyborczej. W szczególności chciałabym podziękować moim rodzicom: mamie Mirosławie oraz ś.p. tacie Stefanowi Parafiniukom, bo to właśnie dzięki nim jestem teraz „w takim miejscu w życiu, w jakim jestem” oraz mężowi Markowi. Bycie współmałżonkiem społecznika/radnej wymaga wiele wyrozumiałości i cierpliwości. Muszę przyznać, że po tych dziewięciu miesiącach od wyborów i ostatnich wydarzeniach w moim życiu, z czystym sercem mogę stwierdzić, że mój mąż jest moim najlepszym przyjacielem.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcie: Marta Piotrowska, FB
opracowanie: Anna Ostapiuk