Reklama

Reklama

Reklama video

Zalesie: Farma fotowoltaiczna na 250 hektarach. Nowe turbiny wiatrowe. Do tego drogi i nowe terminale (film)

Wójt Tomasz Szewczyk, prezentował podczas spotkania z biznesem zrzeszonym w Bialskopodlaskiej Izbie Gospodarczej mocne strony Gminy Zalesie. Zachęcał do inwestowania na terenie Gminy oraz poinformował o najbliższych przedsięwzięciach samorządu. 3 grudnia samorządowcy spotkali się ze światem biznesu w Hotelu Dukat na konferencji. Wójt przedstawił najbliższe plany inwestycyjne i rozwojowe samorządu. Z tych najciekawszych działań prowadzonych na terenie gminy można wymienić bardzo duże inwestycje w rozbudowę systemów odnawialnych źródeł energii. Budowę "drogi za 100 milionów". Do tego potencjał rozbudowy terminali intermodalnych w widełkach autostrady, dróg krajowych i linii kolejowych.

Na 2025 rok budżet Gminy Zalesie opiewa na kwotę 37 mln zł (z tego na inwestycję przeznacza się ok. 10 mln zł).
Rok 2024 to budżet w wysokości 47 mln zł (z tego na inwestycję przeznaczono ok. 12 mln zł).

Transmisja ze spotkania
Wójt Tomasz Szewczyk w przedziale czasowym (od 1:30:00 do 1:42:00)

Świetne położenie gminy na szlakach transportowych
Większość biznesu na terenie Gminy Zalesie znajduje się w niedalekim sąsiedztwie drogi krajowej nr 2 (DK-2) oraz trasy kolejowej E-20 (szerokość torów europejska i rosyjska). Wśród przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy na terenie Gminy Zalesie znajdują się także członkowie BPIG (Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej).

Umiejscowienie Gminy Zalesie tuż przed granicą Unii Europejskiej z Rosją i dalej z Azją to świetne miejsce dla firm korzystających i działających w branży handlu i wymiany towarowej. Konflikt z Ukrainie mocno utrudnił handel ze Wschodem. Miejmy nadzieję, że powrócą wartości przepływów towarów i środków przez Jedwabny Szlak. Do realizacji i rozwoju powrócą kontakty międzynarodowe. Towary z Europy, towary z Polski, handel z Rosją, z Chinami, z Azją powróci. Biznes może być prowadzony wtedy, przynosić dochód właścicielom i środki do budżetów gmin, kiedy powróci spokój na Wschodzie. – mówił wójt Szewczyk.

„Droga za 100 milionów” impulsem rozwojowym Gminy Zalesie
Największą obecnie prowadzoną inwestycją samorządową na terenie Gminy Zalesie jest prowadzona wspólnie z Powiatem Bialskim i Gminą Terespol budowa „drogi za 100 milionów”. Zadanie nadzoruje Investcom a wykonuje Tre-Drom z Białej Podlaskiej. Nowa droga łączy dwie gminy a przebiega poprzez tereny inwestycyjne w pobliżu już istniejących terminali w pobliżu DK-2 i E-20. Nowa trasa uruchomi kolejne tereny inwestycyjne. Zostały uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego. Projektowana jest budowa nowych terminali intermodalnych.

– Dla Gminy Zalesie to nowe miejsca pracy. Dodatkowe środki w budżecie gminy. A większy budżet to szybsza i kompleksowa poprawa warunków życia naszych mieszkańców. Nie zapominamy również o planowanej budowie autostrady A2. To walor który dodatkowo będzie przyciągał potencjalnych inwestorów. To już zaczyna się dziać. Mamy coraz więcej zapytań od firm chcących budować w pobliżu autostrady magazyny czy tereny spedycyjne, agencje celne czy też produkcję. Mowa tutaj o terenach w pobliżu drogi krajowej nr 68 (DK-68) czy Terminalu w Koroszczynie. – informuje wójt Zalesia.

Drogi są. Wodociąg jest. Kanalizację też ma każdy kto chciał
Gmina Zalesie jako samorząd najwięcej inwestuje w drogi. Powierzchnia gminy to 147 km kwadratowych. To 21 miejscowości. Wieloletnie inwestycje drogowe przynoszą efekt i są widoczne. Gmina szczyci się tym, że nie ma już miejsc, gdzie były przynajmniej cztery domy czy posesje, bez utwardzonej, dobrej drogi. Pozostały do budowy odcinki do pojedynczych domów na koloniach.

Gmina jest w stu procentach zwodociągowana. Dziewięćdziesiąt procent posesji posiada kanalizację, czy to sieciową zbiorczą, czy też w postaci przydomowych oczyszczalni ścieków. Mieszkańcy w Zalesiu, Lachówce Dużej, Kłodzie Małej, Horbowie swoje działki coraz częściej parcelują i przeznaczają pod sprzedaż na rozwój budownictwa, budowę nowych domów i osiedli. Za tym idą działania ze strony samorządu. Urząd Gminy projektuje właśnie w tych miejscowościach dodatkowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne i budowę dróg.

Problem z jakim się mierzymy, tak jak większość gmin, to problem demografii. Cieszą nowe działki budowlane. Jeśli stworzymy jako samorząd dogodne warunki do zamieszkania, życia, pracy, uczenia się, to jestem pewny, że zahamujemy negatywne trendy. Mieszkańców przestanie ubywać a zacznie być może przybywać. – stwierdza wójt Szewczyk.

Zalesie wykorzystuje także walory turystyczne swojego położenia. Rzeka Krzna i dolina tej rzeki stwarza takie możliwości. Ze środków unijnych udało się wybudować przystań kajakową w Nowosiółkach. Gmina buduje też infrastrukturę społeczną. W tym roku Gmina otrzymała Niedźwiedzia Biznesu (Kapituła nagrody tygodnika Słowo Podlasia) za „Budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Kijowiec Kolonia wraz z zakupem wyposażenia oraz zagospodarowaniem terenu zewnętrznego”.

Nowe wiatraki i mega farma fotowoltaiczna
Najważniejszą i największą obecnie inwestycją prowadzoną na terenie Gminy Zalesie jest jednak rozbudowa systemów energetyki odnawialnej.
Jesteśmy na etapie opracowania decyzji środowiskowej dla nowej farmy fotowoltaicznej. Jej obszar to 250 hektarów. Horbów. Znajdą się na niej miejsca pod turbiny wiatrowe. Horbów, Kijowiec Kolonia i Dereczanka. – informuje wójt Tomasz Szewczyk.
Na ten moment działa farma wiatrowa w Kijowcu. To dziesięć turbin. To znaczący wpływ z podatków do budżetu gminy. Wpływ ten może się zwiększyć dwukrotnie. W planach jest bowiem budowa dziewięciu kolejnych turbin wiatrowych.

Zapraszam serdecznie do inwestowania na terenie Gminy Zalesie. Przedsiębiorca, inwestor na pewno spotka się u nas z życzliwością, uprzejmością i pomocą w procedowaniu decyzji. Każdy pomysł na pewno zostanie indywidulanie rozpatrzony. – zachęca włodarz gminy Tomasz Szewczyk.

Najwięksi przedstawiciele biznesu na terenie Gminy Zalesie
Na terenie Gminy Zalesie już funkcjonują i rozwijają się takie firmy i przedsięwzięcia jak: farma wiatrowa w Kijowcu, Miłomłyn w Kijowcu (handel, przetwórstwo, produkcja – sektor rolny), farmy fotowoltaiczne: Kijowiec Kolonia, Horbów Kolonia, Wólka Dobryńska, Terminale Cargo PKP: Kowalewo i Raniewo, Pajero w Kolonii Horbów (sektor obsługi transportu, komunikacji, podróży), Świat Kwiatów w Horbowie Kolonii, Polskamp (sektor mięsny) w Horbowie Kolonii, Multon w Horbowie Kolonii (transport, przeładunek, składy – sektor drzewny), Lesta (motel, stacja paliw, obsługa transportu) w Lachówce Dużej, Coal Invest – Terminal Podsędków, TransGaz – Terminal Podsędków, PRD Horeglad magazyn w Wólce Dobryńskiej, Terminal PKP Cargo Connect w Wólce Dobryńskiej, Terminal BialChem w Wólce Dobryńskiej, Terminal AmeriGas w Wólce Dobryńskiej, East-Eco (zbiórka, selekcja, przetwórstwo odpadów) w Zalesiu, Waltimber (tartaki, drewno) w Zalesiu, IPS Biegajło, Łojewski (produkcja, handel akcesoria dociepleniowe) w Zalesiu.

 

materiał: Radio Biper 
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama