W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wdrażana jest alokacja w wysokości ponad 2,43 mld euro. Środki przeznaczone na projekty społeczne, które określamy również mianem projektów „miękkich”, to poważna część tej alokacji – wynosi ponad 700 mln euro, czyli około 3,1 mld zł. Stanowi to 29% alokacji aktualnego programu regionalnego.
– Ta konferencja podsumowuje dwa lata funkcjonowania Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 w zakresie Europejskiego Funduszu Społecznego EFS+, który służy wszelkich działaniom społecznym, wsparciu osób o różnych potrzebach czy młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie. Do tej pory wydaliśmy ponad 1 mld zł – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
W trakcie konferencji zostały omówione kwestie w obszarze edukacji i rynku pracy. Podczas dwóch paneli dyskusyjnych poruszono zagadnienia dotyczące roli programów rozwojowych w budowaniu pozycji kształcenia zawodowego w polskim systemie edukacji oraz aktywizacji osób młodych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (FEL 2021-2027).
Wśród zagadnień pojawiło się również zwiększenie dostępu do szkoleń zawodowych umożliwiających podnoszenie kwalifikacji oraz rozwój kompetencji wymaganych przez rynek pracy. Eksperci, tj. m.in. przedstawiciele szkół i ich organów prowadzących, podzielili się doświadczeniem we wdrażaniu programów edukacyjnych, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy. Swoje spostrzeżenia przedstawili również Beneficjenci, partnerzy społeczni czy instytucje rynku pracy, takie jak Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie czy Lubelska Fundacja Rozwoju.
Istotnym punktem dyskusji było wsparcie młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Fundusze Europejskie oferują wiele programów skierowanych na aktywizację młodych osób, takich jak pomoc w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego czy w rozpoczęciu kariery. Uczestnicy panelu omówili projekty uwzględniające programy rozwojowe kształcenia zawodowego, zawierające staże, praktyki zawodowe czy projekty aktywizacyjne, które pomagają młodzieży w podejmowaniu decyzji zawodowych oraz w pierwszych krokach na rynku pracy. Przedstawiono również trendy rynku pracy, a więc również kierunki i priorytety aktywizacji zawodowej, co może stać się podpowiedzią dla osób mających trudności w odnalezieniu swojej ścieżki zawodowej.
Konferencja „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: skuteczna edukacja szansą na sukces na rynku pracy” była także transmitowana on-line na Youtubie: https://www.youtube.com/@FunduszeEuropejskieLubelskiego.
materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
tekst i zdjęcia: Anna Nycz Biuro Prasowe KANCELARIA MARSZAŁKA Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki