Reklama

Reklama

Reklama video

Uwaga! Wścieklizna! Policjanci rozpoczynają sprawdzanie szczepień!

Wojewoda Lubelski Pan Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie, które określa obszar zagrożony wścieklizną. Występuje on w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim, krasnostawskim i biłgorajskim. Rozporządzenie nakazuje na obszarze zagrożonym szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie oraz trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. W związku z sytuacją występującą na terenie naszego województwa, bialscy policjanci w trakcie odwiedzin posesyjnych sprawdzać będą szczepienia psów. Pamiętajmy, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób ochrony naszych czworonogów przed wścieklizną!

W rozporządzeniu Pan Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski określił obszar zagrożony wścieklizną zwierząt w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim, krasnostawskim i biłgorajskim. Obecnie na terenie powiatu bialskiego zagrożenie to nie występuje, jednak pamiętajmy, że szczepienia to najskuteczniejszy sposób ochrony naszych czworonogów przed wścieklizną. Dlatego tak ważne jest dbanie o realizację tego obowiązku w naszym najbliższym otoczeniu. W związku z tym bialscy policjanci w ramach odwiedzin posesyjnych kontrolować będą również aktualność szczepień czworonogów na terenie powiatu bialskiego.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa (i kota, którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Przypominamy wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba wirusowa, która może dotknąć zarówno zwierzęta jak i ludzi. Wirus przenosi się przez ślinę zakażonego zwierzęcia, najczęściej przez ugryzienie. Wścieklizna jest nieuleczalna i prawie zawsze prowadzi do śmierci, dlatego zapobieganie jej rozprzestrzenianiu jest tak ważne. Źródłem zakażenia są: psy, koty, dzikie zwierzęta, nietoperze, czasami inne zwierzęta nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną).

Wścieklizna wylęga się od 1-3 miesięcy; w sporadycznych wypadkach może się wahać od 10 dni do roku. Choroba jest śmiertelna i zagrożenie nią w naszym kraju nie może być lekceważone.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU POKĄSANIA LUDZI PRZEZ ZWIERZĘTA:

– miejsce zranione (rana po pokąsaniu lub nawet otarcie naskórka) powinno być dokładnie umyte ciepłą wodą z mydłem, odkażone i zaopatrzone, nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany;

– niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego oddziału ratunkowego;

– w przypadku pogryzienia przez zwierzęta domowe, należy ustalić właściciela zwierzęcia (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny), w celu zgłoszenia go do obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny.

Zwierzęta domowe, które pokąsały człowieka poddaje się badaniu i obserwacji przez lekarza weterynarii przez okres 15 dni. Pozwala to często wykluczyć wściekliznę i nie rozpoczynać szczepień p/wściekliźnie u narażonego.

W przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu p/wściekliźnie, które wykonuje się w poradniach chorób zakaźnych najczęściej przy szpitalach chorób zakaźnych a do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych.



materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama