Główną misją Fundacji Orla Straż jest pomoc ofiarom terroryzmu i wojen na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 8-letnia historia Orlej Straży jest autentycznie niezwykła. Czterem jej członkom i kilkunastu wolontariuszom udało się, dzięki wsparciu Polek i Polaków, pomóc tysiącom ludzi w: Iraku, Irackim Kurdystanie, Nigerii, Strefie Gazy, Egipcie, Ukrainie, Syrii.
– Bartek to zwykły, prosty człowiek, który prawie dziewięć lat temu powiedział, że chce uratować życie chociaż jednego dziecka. I co się stało? Na przestrzeni tych ośmiu lat z okładem działania Bartka i jego Fundacji Orla Straż uratowały setki istnień ludzkich, w tym dzieci i radykalnie poprawiły codzienność kilku tysięcy ludzi. Patrząc na Bartka i fundację, jedno zdanie jest dla mnie najistotniejsze: „Jeżeli czegoś naprawdę chcemy, ale naprawdę chcemy, to absolutnie niemal wszystko jest możliwe. Bartek oraz chłopaki i dziewczyny, którzy włączają się w działania fundacji, to po prostu udowadniają – zauważył nauczyciel ALO w Białej Podlaskiej ppłk rez. Krzysztof Plażuk, który przez półtora roku działał w fundacji.
Wykład otwarty „Widziałem zło absolutne…” wygłosił w dniu 27 listopada w Akademii Bialskiej założyciel i prezes fundacji kmdr. ppor. rez. Bartosz Rutkowski.
– To fundacja, która stara się przywrócić normalne życie rodzinom po atakach terrorystycznych. Chcę dziś tym młodym ludziom pokazać, jak ogromną mają szansę w życiu, żeby zrobić coś dobrego, jeżeli tylko będzie im się chciało. To jest dziś moja rola, zachęcić ich do aktywności, zdobywania wiedzy, żeby to w przyszłości można było przekuć na pomoc dla drugiej osoby – wyjaśnił ideę spotkania kmdr. ppor. rez. Bartosz Rutkowski.
– Ten temat i wykład został wymyślony przez pana Tadeusza Kociuka, który sponsoruje nasze wykłady, uznając, że nasi studenci muszą dostać jak najlepsze informacje i jak najciekawsze problemy powinny im być przedstawione. Rzeczywiście my, żyjąc w spokojnym, bezpiecznym, wspaniałym, cudownym kraju, jakim jest Polska, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na świecie dzieje się zło, że są miejsca, które tętnią niebezpieczeństwem, gdzie życie ludzkie jest zagrożone, gdzie bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone. Popadamy w letarg i spokój, który być może nie jest nam właściwy, stajemy się uśpieni na to zło. A powinniśmy doceniać naszą sytuację, a z drugiej strony wyrażać współczucie, nie tylko myślowe, ale też czasami materialne, wspomagać tych, którzy gdzieś na świecie tego potrzebują – zauważył rektor Akademii Bialskiej prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
Galeria zdjęć – poniżej (autor ppłk rez. Krzysztof Plażuk)
_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: ppłk rez. Krzysztof Plażuk
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk