Reklama

Reklama

Reklama video

Wyzwania rynku pracy – za nami targi pracy i edukacji w Białej Podlaskiej (galeria)

22 listopada w hali sportowej Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyły się Targi Pracy i Edukacji pod hasłem “Wyzwania Rynku Pracy: Nowe Technologie, Polskie jest dobre” zorganizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej. Radio Biper objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Współorganizatorami targów pracy i edukacji były: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej, Akademia Bialska im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Lubelska Wojewódzka Komenda OHP w Lublinie oraz Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.

Targi pracy i edukacji nasze centrum organizuje już od wielu lat,  zawsze zapraszamy przedsiębiorców, ale również szkoły. W tym roku jest około siedemdziesięciu wystawców. Targi skierowane są przede wszystkim do młodzieży, chodzi o to, żeby zainspirować ich do wyboru swojej ścieżki zawodowej, żeby zaczęli o tym poważnie myśleć. Mamy w tym roku też klasy siódme i ósme szkoły podstawowej, więc myślę, że dla tych młodych ludzi będzie to dobre doświadczenie – przybliżyła szczegóły wydarzenia dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej Ewa Koziara. – Dla mnie targi pracy to przede wszystkim promocja zmieniającego się rynku pracy, co roku widzimy jak to się zmienia. Duża jakościowa zmiana nastąpiła po pandemii, ponieważ ten czas spowodował, że w szybkim tempie oprócz tradycyjnego rynku pracy wyrósł na naszych oczach rynek pracy korzystający z nowych technologii. Chcemy więc też nowy rynek pracy promować i to właśnie promujemy na dzisiejszych targach.

Tego dnia osoby kończące bądź kontynuujące naukę oraz poszukujące pracy miały okazję sprawdzić oferty, jakie proponują przedsiębiorcy, szkoły, uczelnie, służby mundurowe, urzędy oraz różnorodne instytucje w regionie oraz kraju. Bogata oferta wystawiennicza pomagała zapoznać się wszystkim zainteresowanym z potrzebami, wyzwaniami i możliwościami rynku pracy. 

Targi pracy w tym roku organizowane są pod kątem technologii cyfrowych i kształcenia kompetencji cyfrowych. W dobie sztucznej inteligencji i takich bardzo ważnych kompetencji łączenie pracodawców, edukatorów i instytucji oraz potencjalnych pracowników właśnie pod kątem kompetencji cyfrowych wydaje się bardzo ważne. Ideą tych targów jest też pokazanie oferty pracowniczej i edukacyjnej dla młodych ludzi, oni są też głównymi odbiorcami. Myślę, że jest to też ogromne wyzwanie dla pracodawców, ogromne znaczenie ma to, żeby pokazać swoją ofertę i mieć dobrze przygotowanych pracowników. Targi pracy pomagają w widoczności tych firm i w tym, by mogły mieć one młodych, wykwalifikowanych pracowników  – wyjaśniła dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Elżbieta Sokołowska.

Dodatkowym atutem targów była możliwość wzięcia udziału w wykładach:

– Umiejętne zarządzanie zespołem – Project Manager –  Dorota Jeziorska, MSU Publishing Toruń
– Nowe zawody wynikające z AI –  Joanna Koziara, MSU Publishing Toruń
– Umiejętne zarządzanie zespołem – Project Manager –  Dorota Jeziorska, MSU Publishing Toruń
– Nowe zawody wynikające z AI – dostępne dla każdego –  Joanna Koziara, MSU Publishing Toruń.

Ponadto na uczestników wydarzenia czekały różnorodne pokazy i uatrakcyjniające spotkanie występy. Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Białej Podlaskiej przygotowała pokaz pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w miejscu pracy, a tancerze bialskiej szkoły tańca Kontra zaprezentowali swoje umiejętności, z którymi już wkrótce zawojują parkiet mistrzostw świata w Serbii.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawarski, starosta bialski Mariusz Filipiuk oraz prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk.

Targi pracy i edukacji są ze wszech miar przydatne, bo jeżeli wystawiają się uczelnie wyższe, szkoły policealne, a nawet szkoły ponadpodstawowe to ułatwia to młodzieży świadomego wyboru drogi dalszego kształcenia. Są też firmy, służby mundurowe, więc daje to też możliwość wyboru takiego zawodu, który pozwoli znaleźć satysfakcjonującą pracę – zauważył tego dnia wicestarosta bialski Artur Grzyb. Jak zaznaczył, w powiecie bialskim bezrobocie jest znikome i występuje tylko w niektórych gałęziach gospodarki. – W niektórych gałęziach ludzie szukają pracy, w innych to praca szuka ludzi. 

_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama