Uroczystość jubileuszową zainaugurowała msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Ortelu Książęcym Drugim, po której szkolna społeczność i przybyli goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych i gminnych instytucji oraz emerytowani nauczyciele, zgromadzili się w sali gimnastycznej, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Wszystkich zgromadzonych powitała serdecznie dyrektor Emilia Kisielewska, która w kilku słowach przybliżyła szczegóły wydarzenia.
– Rocznice to chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, to momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. Każdy jubileusz bowiem łączy tradycję z nowoczesnością, jednak dawniej i dziś nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale zwartą społecznością tworzona przez pokolenia uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce, ludzi, dzięki którym wychowankowie nie zadawali sobie pytania „czy?” ale „jak?” dążyć do doskonałości – podkreśliła dyrektor szkoły Emilia Kisielewska.
Spotkanie było okazją do wysłuchania historii szkoły, której budowa rozpoczęła się w 1963 r. i zakończyła wiosną następnego roku. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 22 lipca, wtedy też nadano jej imię Janka Krasickiego. Pierwszym kierownikiem został Jan Mikiciuk, który zarządzał placówką przez kolejne 20 lat. W swojej historii szkoła zmieniała nazwę dwukrotnie, by dziś, od 2014 r., nosić z dumą imię Wandy Chotomskiej, popularnej autorki książek dla dzieci. Podczas jubileuszu 50-lecia placówka otrzymała sztandar, w roku 2016 kierownictwo objęła obecna dyrektor szkoły Emilia Kisielewska.
Rys historyczny szkoły odczytała Helena Bielecka, a kilka kart z kroniki szkolnej zaprezentowała Barbara Ossowska.
fot. SP w Ortelu Książęcym Drugim
Sam budynek szkoły na przestrzeni lat przechodził różnorodne prace remontowo-modernizacyjne, w efekcie których dziś placówka dysponuje nowoczesną bazą lokalową i dydaktyczną: wielofunkcyjnym boiskiem sportowym z placem zabaw i „Otwartą strefą aktywności”, salą gimnastyczną, biblioteką, pracownią komputerową, salami lekcyjnymi wyposażonymi w monitory interaktywne, drukarkę 3D, roboty i podłogę interaktywną. W placówce została stworzona Izba Tradycji będąca skarbnicą pamiątek pochodzących z różnych miejscowości.
Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali z ust nauczyciela języka polskiego Michała Łepeckiego informacji na temat patronki szkoły – Wandy Chotomskiej, z której twórczością związany był rozstrzygnięty tego dnia konkurs plastyczny zorganizowany przez Katarzynę Kędziorę. Zadaniem uczestników z gminnych szkół było wykonanie ilustracji do wierszy, z czym świetnie sobie poradzili wykazując się dużą kreatywnością. Podczas wydarzenia dostępna była wystawa prac, a dziewiętnastu zwycięzców konkursu otrzymało tego dnia nagrody i wyróżnienia.
Wyrazem pamięci wobec wybitnej patronki były również złożone tego dnia kwiaty pod tablicą z jej wizerunkiem.
Kilka słów do zgromadzonych skierowali tego dnia przewodniczący rady gminy Maciej Hawryluk, przewodnicząca rady rodziców Anna Żórawna oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej: Katarzyna Mikiciuk i Anna Bandzerewicz. Mówiono o cennym wkładzie placówki w edukację dzieci i młodzieży, podkreślono jej umiejętność łączenia przeszłości z teraźniejszością. Padły słowa podziękowań, życzeń i gratulacji.
– Budynek szkoły od 60 lat tętni gwarem wielu pokoleń, które właśnie tu rozpoczynają najważniejszą przygodę życia – edukację, poznają radość płynącą z intelektualnego wysiłku, rozpoznają własne uzdolnienia, sięgają po pierwsze sukcesy w różnych dziedzinach, ale także uczą się akceptować pierwsze niepowodzenia i porażki – mówiła przewodnicząca rady rodziców Anna Żórawna.
Jubileusz szkoły uświetnili swoimi występami uczniowie, którzy przygotowali występy taneczne, wokalne i recytatorskie.
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk