W godzinach porannych w dniu 11 listopada Bialskie Centrum Kultury zaprosiło pasjonatów szachownicy do udziału w Turnieju Szachowym z okazji Dnia Niepodległości. Zawodnicy rywalizacji o Puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Należy również dodać, że bialskie świętowanie Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęło się już kilka dni wcześniej za sprawą instytucji kultury, które przygotowały swoje oferty dla mieszkańców. 7 listopada w sali widowiskowej miał miejsce koncert „Tobie, Ojczyzno”, podczas którego publiczność miała przyjemność obejrzeć występy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasiacy” oraz Kapeli Ludowej „Podlasiacy”. W dniu kolejnym Muzeum Południowego Podlasia przygotowało wykład „Lata 20… lata 30… Biała w XX-leciu międzywojennym”. Na koncert „Wieczornica – Exegi Monumentum” w dniu 12 listopada zaprosili do siedziby Zespoły Szkół Muzycznych uczniowie tejże szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 9, a także aktorzy „Teatru Słowa”. 10 listopada natomiast z dworca PKP wyruszył rajd rowerowy „Bialski Szlak Niepodległości 2024 z TKKF-em”.
Główne miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada zainaugurowała msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po której wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Wolności, gdzie wspólnie zaśpiewano hymn państwowy gromadząc się pod biało-czerwoną”.
– To najważniejsze, najgłębiej zapisane w sercach nas, Polaków, święto – podkreślił tego dnia prezydent miasta Michał Litwiniuk, przypominając bohaterów i wydarzenia z kart historii Polski, które ukształtowały obecną, wolną Polskę. – W dniach takich jak dziś jesteśmy winni wspomnieć przeszłe pokolenia, którym zawdzięczamy to, że tak długa noc zaborów nie zgasiła polskiego ducha, że tę wolność odzyskaliśmy, że rozpoczęliśmy na powrót budowę własnego, niepodległego państwa.(…) Ucząc się historii uczymy się szacunku do siebie nawzajem, mimo występujących pomiędzy nami naturalnych różnic, bo jest ta jedna nadrzędna wartość, która czyni nas takimi samymi – wszyscy jesteśmy Polakami, wszyscy mamy jedną wspólną Ojczyznę.
Kilka słów do zgromadzonych skierował również dowódca garnizonu w Białej Podlaskiej, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie awansów i wyróżnień.
Przybyłe na wydarzenie delegacje reprezentujące władze samorządowe, instytucje, uczelnie i szkoły oraz stowarzyszenia i organizacje funkcjonujące na terenie Białej Podlaskiej, złożyły kwiaty pod pomnikiem Niepodległości, zapalono znicze i oddano hołd tym, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Złożono również kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Część oficjalną uroczystości uwieńczyła pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego i wojskowa defilada.
W programie miejskich obchodów rocznicowych znalazł się również III Bieg Niepodległości o Puchar Prezydenta Miasta, który odbył się na terenie parku Radziwiłłów. Do wspólnej inicjatywy przystąpili zarówno biegacze, jak i pasjonaci nordic walking.
Ostatnim tego dnia wydarzeniem, które zakończyło bialskie świętowanie, było odsłonięcie nowo powstałego w Białej Podlaskiej muralu rotmistrza Witolda Pileckiego, który zdobi jedną ze ścian budynku przy ul. Pileckiego 32.
Galeria zdjęć – poniżej.
_____
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Anna Ostapiuk