- Przebranżowienie może się okazać dobrym wyborem m.in. w sytuacji, gdy obecna praca od dłuższego czasu nie przynosi Ci satysfakcji, za to wywołuje stres i zniechęcenie.
- Całkowita zmiana zawodu może zapewnić nie tylko rozwój i przyjemność z wykonywanej pracy, ale i wyższą pensję.
- Zanim zdecydujesz się na pracę w całkiem nowej branży, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu.
- Decydując się na przebranżowienie, nie zamykaj się na jedną konkretną ścieżkę zawodową.
Kiedy warto rozważać przebranżowienie?
Decyzja o całkowitym przebranżowieniu nigdy nie bierze się znikąd. Może ona oczywiście wynikać z chęci spróbowania czegoś nowego, jednak zazwyczaj powody są zupełnie inne. W jakich sytuacjach warto rozważyć zmianę zawodu i branży?
- Zmęczenie i wypalenie
Jedną z sytuacji, w których przebranżowienie może się okazać dobrym krokiem, jest odczuwalne od dłuższego czasu zmęczenie i zniechęcenie. Jeśli stresujesz się na samą myśl o kolejnym dniu w pracy, a wykonywane dotychczas zadania zmieniają się w przykry obowiązek, możesz borykać się z wypaleniem zawodowym. W tym przypadku całkowita zmiana charakteru pracy to często prawdziwe remedium.
- Wysoki poziom stresu i duża presja
Nad zmianą branży i zawodu warto zastanowić się również wtedy, gdy wykonywana na co dzień praca powoduje u Ciebie ciągłe zdenerwowanie. Praca pod presją, nadmiar obowiązków czy niekończące się deadline’y, mogą prowadzić do przewlekłego stresu – a ten nierzadko jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości związanych zarówno z psychiką, jak i z samopoczuciem fizycznym.
- Brak rozwoju i satysfakcji
Jeżeli praca, w której tkwisz od lat, nie przynosi Ci żadnego rozwoju i satysfakcji, a Ty masz poczucie, że „stoisz w miejscu”, przebranżowienie może się okazać słuszną opcją. W przeciwnym razie przez następne miesiące lub lata w dalszym ciągu będziesz wykonywać obowiązki, które nie przynoszą Ci satysfakcji– a stąd niedaleka droga do wypalenia. Możesz w tym czasie wstawać do pracy z uśmiechem na ustach i motywacją do działania – musisz jednak wybrać inną drogę zawodową.
- Za niskie zarobki
Przebranżowienie warto rozważyć także w sytuacji, gdy nie satysfakcjonują Cię zarobki. Masz poczucie, że znajomi w innych firmach i na innych stanowiskach zarabiają drugie tyle, a Twoje wynagrodzenie ledwo wystarcza na bieżące rachunki? To idealny moment, aby zacząć zdobywać wiedzę i umiejętności z interesującego Cię obszaru, który zapewni wyższą pensję. Przykładowo, wynagrodzenia w IT sięgają nawet 30 tysięcy złotych miesięcznie. Może się okazać, że Twoim nowym zawodowym zajęciem będzie programowanie lub projektowanie doświadczeń użytkownika – a to zdecydowanie zawody gwarantujące wysokie zarobki.
Jak przestać bać się zmiany branży?
Zmiany w życiu bardzo często wywołują w nas poczucie lęku i niepewności. To całkowicie normalne – zwłaszcza jeśli mowa o tak dużych i ważnych zmianach jak całkowite przebranżowienie. Aby przestać obawiać się nowego, w pierwszej kolejności zastanów się nad tym, co możesz zyskać, całkowicie zmieniając branżę. Może się okazać, że plusów jest naprawdę wiele – a wśród nich m.in. rozwój czy wyższe zarobki. Zmiana będzie wiązała się z mniejszym strachem również wtedy, gdy odpowiednio się do niej przygotujesz. Poświęć czas na zdobycie najważniejszej wiedzy, zapisz się na kurs i skup się na rozwoju umiejętności, które po zmianie zawodu będą tymi kluczowymi. W przeciwnym razie przebranżowienie nie będzie możliwe – musisz mieć niezbędne kompetencje, wiedzę i doświadczenie. Jednoczesna praca na etacie i nauka mogą być męczące – przybliżą Cię jednak do spełnienia celu. Możesz skorzystać z kursów dostępnych w wersji online, udać się na szkolenie z urzędu pracy czy na studia podyplomowe. Niekiedy wystarczą nawet same książki o branżowej tematyce. Musisz mieć pewność, że czujesz się w nowej branży pewnie i jesteś w stanie coś w niej osiągnąć. Wówczas lęk będzie mniejszy, a Twoja pewność siebie podczas rozmów kwalifikacyjnych – znacznie większa.
Szukasz ofert pracy? Odwiedź the:protocol i aplikuj na wymarzone stanowisko!
Sposoby na skuteczne i bezbolesne przebranżowienie
Decydując się na całkowitą zmianę branży, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, nie rezygnuj z obecnej pracy podczas poszukiwań nowego zatrudnienia – nawet jeżeli odczuwasz duże wypalenie. Warto także zastanowić się nad kilkoma możliwościami kariery – nie zamykaj się wyłącznie na jedną branżę. Rozważ różne opcje. Dodatkowo podczas wyboru konkretnego zawodu sprawdź również, jaka posada zapewni Ci najbardziej zadowalające wynagrodzenie. Co więcej, warto też dowiedzieć się, jacy specjaliści są obecnie najbardziej pożądani na rynku. Pomocna w wielu przypadkach okaże się również rozmowa z osobami, które mają już doświadczenie na Twoich wymarzonych stanowiskach. Zanim rozpoczniesz nową pracę na dobre, możesz też odbyć staż, który pomogą Ci poznać jej plusy, minusy oraz kluczowe obowiązki i ułatwią wdrożenie po zatrudnieniu. Pamiętaj również o ciągłym doskonaleniu i zdobywaniu umiejętności, które pozwolą Ci działać w nowej branży bez strachu.
Warto także udać się na targi pracy, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej o danym sektorze, stanowisku, a także będziesz mieć możliwość dowiedzieć się, jakie są zarobki frontend developera czy wielu innych specjalistów.
Podsumowanie
Jeśli od dłuższego czasu borykasz się ze zmęczeniem, wypaleniem zawodowym i brakiem satysfakcji z wykonywanej pracy, przebranżowienie może się okazać dobrym krokiem. Poświęć czas na przygotowanie do nowego zawodu, weź pod uwagę różne zawodowe opcje i skup się na korzyściach płynących ze zmiany – wówczas na pewno poradzisz sobie z lękiem przed nowym wyzwaniem.
materiał: Pracuj.pl
opracowanie: Anna Ostapiuk