W uroczystości jubileuszowej, którą poprzedziła msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, towarzyszyli strażakom z OSP Sosnówka druhowie jednostek z gminy Sosnówka i Wisznice oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Tego dnia wręczono odznaczenia resortowe zasłużonym dla jednostki strażakom:
Odznaka ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego”
dh Ryszard Łukaszewicz – prezes OSP Sosnówka
Odznaka ,,Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego”
dh Łukasz Łobacz
dh Mirosław Pańczuk
Złoty Medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa’’
dh Tomasz Charecki
dh. Krzysztof Czech
dh. Wiesław Kozioł
Srebrny Medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa”
dh Mateusz Łobacz
Brązowy Medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa’’
dh Kamil Pańczuk
dh Ewelina Pańczuk
dh Łukasz Jakubiuk
dh Dariusz Stachyra
dh Piotr Jóźwik
Odznaka ,,Strażak Wzorowy”
dh Bartosz Stachyra
dh Grzegorz Skrzyński
dh Adrian Jóźwik
Odznaka ,,Za wysługę 65 lat”
dh Henryk Chról
dh Bronisław Żarkiewicz
Odznaka ,,Za wysługę 60 lat’’
dh Henryk Czaplak
Odznaka ,,Za wysługę 50 lat”
dh Edmund Chilczuk
dh Henryk Chilczuk
dh Henryk Świrepa
Odznaka ,,Za wysługę 40 lat”
dh Zygmunt Żarkiewicz
dh Ryszard Łukaszewicz
Odznaka „Za wysługę 35 lat”
dh Mirosław Pańczuk
Odznaka „Za wysługę 25 lat”
dh Tomasz Charecki
dh Andrzej Świrepa
dh Krzysztof Czech
dh Łobacz Łukasz
Odznaka ,,Za wysługę 20 lat”
dh Maciej Dacewicz
dh Wiesław Kozioł
dh Piotr Pawlik
Odznaka ,,Za wysługę 15 lat”
dh Mateusz Łobacz
dh Piotr Jóźwik
dh Kamil Pańczuk
dh Dariusz Stachra
dh Łukasz Jakubiuk
Odznaka ,,Za wysługę 10 lat”
dh Ewelina Pańczuk
Odznaka ,,Za wysługę 5 lat”
dh Bartosz Stachyra
dh Grzegorz Skrzyński
dh Adrian Jóźwik
dh Gabriel Jóźwik
Rys historyczny jednostki przygotowany przez OSP:
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W SOSNÓWCE
OSP w Sosnówce została zorganizowana w 1929 r. Pierwszym naczelnikiem był Bazyli Kowalczuk. Wyposażenie ppoż. do 1939 r. stanowiło: pompa ręczna, beczkowóz drewniany (w tym 3 beczki na wodę o poj. ok. 300 1) 40 mb. węży do pompy ręcznej, 10 pasów, toporki i hełmy strażackie. Konie do beczkowozu były wypożyczane z funduszu gminy (szarwarkowo). Pierwsi członkowie OSP (założyciele): Mikołaj Chilczuk. Paweł Denisiuk. Antoni Dcrlicki, Julian Garmol. Piotr Kadłubowski, Adam Kisiel. Bazyli Kowalczuk. Jan Kozioł, s. Teodora, Bazyli Nowosad, Jan Oniszczuk, Jan Pajewski, Stanisław Szechniuk, Piotr Szymoniuk i Jan Markiewicz. Od 1935 do 1939 r. funkcję naczelnika pełnił Jan Oniszczuk.
OSP w Sosnówce w okresie okupacji hitlerowskiej nie przejawiała żywszej działalności. Z chwilą wyzwolenia działalność została na nowo ożywiona. Na prezesa wybrany został Mikołaj Chilczuk, a na naczelnika Julian Garmol. W 1954 r. praca OSP nabrała większych rozmiarów, liczyła w tym czasie 28 członków. Funkcję prezesa pełnił Jan Kozioł, a naczelnika Karol Kisiel, a następnie Henryk Chról.
W latach 1961-63 druh Bronisław Żarkiewicz odstąpił od placu ogrodowego 56-arów powierzchni gruntu na budowę budynku drewnianego z przeznaczeniem na przechowywanie sprzętu pożarniczego, takiego jak: pompa ręczna „Wołga-Wołga” i niezbędna ilość węży. Zbudowano prowizoryczną remizo-świetlicę zbitą z uzbieranych w czynie społecznym desek. Z biegiem czasu wzniesiony budynek drewniany, który nie zabezpieczał potrzeb strażaków i społeczeństwa. W związku z tym Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej zaczął czynić starania o budowę nowej remizo-świetlicy. W 1963 roku rozpoczęto budowę. Pierwszy wkład finansowy członków Ochotniczej Straży Pożarnej wynosił 100 złotych i jedna sztuka sosny nadającej się na materiał budowlany. Murowaną remizę wybudowano w latach 1964-66, członkowie OSP wnieśli duży wkład w postaci czynów społecznych, tj. prace przy wykonywaniu fundamentów, transporcie materiałów budowlanych, udzielanie niefachowej pomocy przy murowaniu i wykonaniu więźby dachowej. Duży wkład finansowy wniosła Gromadzka Rada Narodowa i Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Wiele pracy przy jej budowie w czynie społecznym włożyli: Kazimierz Chról, Julian Garmol, Czesław Kisiel, Karol Kisiel, Jan Kozioł, Jan Łogonowicz, Ludwik Oniszczuk, Jan Pajewski, Bronisław Markiewicz i Stanisław Żarkiewicz. Mimo trudności finansowych budowę remizo-świetlicy ukończono w 1967 roku i rozpoczęto gromadzenie sprzętu gaśniczego, tj. motopompa M-800, węże strażackie oraz inny sprzęt podstawowy do prowadzenia działań gaśniczych.
Z biegiem czasu jednostka zaczęła się rozwijać, otrzymano samochód pożarniczy marki „STUDER” i niewielką ilość węży. W 1969 roku pojazd wymieniono na samochód pożarniczy „STAR -25″, a po krótkiej jego eksploatacji posiadany samochód wymieniono na „STAR-244″. Mimo kłopotów związanych z budową remizo-świetlicy jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej corocznie uczestniczyła w zawodach sportowo- pożarniczych. W 1965 roku zajęła II miejsce w zawodach powiatowych we Włodawie, a w kolejnych latach utrzymywała się na czołowych lokatach. Od 1975 r. funkcję prezesa pełnił Jan Łogonowicz, naczelnika – Henryk Tarasiuk, a skarbnika nadal – Czesław Kisiel.
Po przeprowadzeniu reorganizacji administracji państwowej w 1975 roku Ochotnicza Straż Pożarna podlegała Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie. W tym okresie członkowie straży uczęszczali na kursy i szkolenia pożarnicze. Zdobywali pełne wyszkolenie pożarnicze. Kłopoty finansowe zmusiły jednostkę do organizowania zabaw tanecznych, z których dochód przeznaczany był na finansowanie bieżących napraw budynku i zakupu sprzętu. Członkowie OSP zawsze przywiązywali dużą wagę do propagowania ochrony przeciwpożarowej w swoim środowisku. Corocznie przeprowadzano wiosenne przeglądy w indywidualnych gospodarstwach rolnych mające na celu zmniejszenie ilości pożarów. Z biegiem czasu jednostka stała się bardziej prężna i w związku z tym zachodziła potrzeba powiększenia bazy sprzętowo-samochodowej. Dużego wsparcia w zaopatrzeniu w sprzęt pożarniczo-gaśniczy udzieliła Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Parczewie przekazując między innymi motopompę PO-5, samochód pożarniczy Żuk A-15. W związku z otrzymaniem drugiego samochodu pożarniczego jednostka stała się jednostką typu S-2 .W 1989 roku jednostka otrzymała z Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej Jelcza 004 z pełnym uzbrojeniem bojowym. Zastąpił on Stara 244 .W związku z powyższym zaszła konieczność dobudowania nowego dodatkowego boksu na samochód pożarniczy. Wraz ze wzrostem bazy sprzętowo-samochodowej wzrosła ilość członków młodzieży chętnej do współpracy w szeregach jednostki. Zarząd prowadził prace wychowawcze z młodzieżą szkolną. Uczniowie szkoły podstawowej w Sosnówce brali udział w eliminacjach gminnych konkursu pn.„Młodzież Zapobiega Pożarom „zajmując czołowe miejsca.
Głównym zadaniem od początku istnienia jednostki było gaszenie pożarów w swojej miejscowości, gminie i w sąsiednich gminach. Zadania te wykonywano sumiennie i na miarę własnych możliwości. Efektem strażackiego trudu było ocalenie od czerwonego kura wielu budynków, zagród gospodarskich oraz wiele obszarów leśnych. Zawdzięczali to między innymi strażakom, którzy odeszli z ich szeregów, druhom: Mikołaj Chilczuk, Julian Garmol, Karol Kisiel, Jan Pajewski, Czesław Kisiel, Józef Wawryszuk, Jan Łogonowicz, Jan Szajda, Józef Kolejko, Stefan Szema i Ludwik Oniszczuk.
W dniu 23 maja 1997 roku jednostka decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z tym otrzymał dodatkowo inne zadania do wykonania. Dnia 20 października 2000 roku został zakupiony lekki samochód pożarniczy Lublin III przy pomocy środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Urzędu Gminy, który po dziewięciu latach użytkowania w jednostce został przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogorzelcu. Z chwilą pozyskania trzeciego pojazdu pożarniczego jednostka stała się jednostką typu S-3. W latach 2005-2010 oprócz drobnego sprzętu pożarniczego zakupiono pompę pływającą Niagara, torbę medyczną PSP-R2, ręczny rozwierak hydrauliczny, agregat prądotwórczy, pompę szlamową, średni samochód pożarniczy Mercedes Benz ze zbiornikiem o pojemności 2400 1 wody z autopompą. Dzięki pomocy finansowej Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Urzędu Gminy Sosnówka w dniu 2 grudnia 2009 roku jednostka została zaopatrzona w nowy lekki samochód pożarniczy marki Ford wyposażony w trzystulitrowy zbiornik wodny oraz agregat wysokociśnieniowy, radiostację samochodową i dwa radiotelefony. Nie zapomniano także o bieżących remontach pojazdów pożarniczych i budynku remizo-świetlicy, na którym zmieniono konstrukcję dachową i pokrycie, wykonano częściowy remont pomieszczeń garażowych. Wszystkie prace nie wymagające fachowego wykonania były wykonane przez strażaków.
Podczas Jubileuszu 50-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Sosnówce dokonano poświęcenia nowego pojazdu pożarniczego i figurki Świętego Floriana. Na tą uroczystość jednostka w pełni zasłużyła poprzez wieloletni, czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Kolejny Jubileusz 85-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sosnówce obchodzono 5 października 2014 roku. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji strażaków odprawiona w kościele parafialnym p.w. NNMP w Motwicy. Dalsze uroczystości odbyły się na placu przy siedzibie OSP Sosnówka. W obchodach udział wzięli zaproszeni goście, poczty sztandarowe OSP Sosnówka i OSP Wisznice oraz druhowie z innych jednostek. Obchody były doskonałą okazją, by nagrodzić strażaków za ich długoletnią i nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Zasłużeni druhowie uhonorowani zostali medalami i zaszczytnymi odznaczeniami. W uznaniu zasług dla jednostki odznaczono również sztandar OSP Sosnówka poprzez jego dekorację Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Podczas uroczystych obchodów 85-lecia przekazano także jednostce nowy średni samochód pożarniczy marki MAN, zakupiony ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach projektu ”Poprawa bezpieczeństwa ekologicznego w Dolinie Zielawy”.
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Sosnówce jest wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 1995 roku zorganizowanego przez Państwową Straż Pożarną jako jedyna jednostka z gminy Sosnówka. Dzięki temu strażacy mogą się starać o różnego rodzaju dofinansowanie do wyposażenia ze środków zewnętrznych, które są niezbędne do sprawnej realizacji celów statutowych. W ostatnich latach od 2014 r. -2023 r. pozyskali sprzęt taki jak m.in. pilarki do drewna, toporki, bosaki, latarki, rękawice kominiarki, kombinezon ochronny, ubrania koszarowe, buty specjalne, rękawice, kominiarki, węże pożarnicze, defibrylator AED, sprzęt hydrauliczny. Nie zapomnieli również o sukcesywnej modernizacji i dalszym dostosowaniu świetlicy do potrzeb jednostki poprzez remont łazienki, wykonanie elewacji czy zagospodarowaniu terenu wokół świetlicy.
Flota samochodów OSP Sosnówka obecnie to:
– samochód ratowniczo gaśniczy lekki marki FORD
– samochody ratowniczo gaśnicze średnie marki MERCEDES oraz MAN
W 2023 r. flota OSP powiększyła się o pojazd typu QUAD marki POLARIS oddany w użyczenie OSP Sosnówka w ramach projektu „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych” realizowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Ponadto OSP Sosnówka stale wspiera lokalne inicjatywy:
– pomoc i zabezpieczenie przy corocznym Rajdzie rowerowym J.I. Kraszewskiego
– zbiórka elektrośmieci
– pikniki charytatywne
– coroczne sprzątanie świata
– jednostka OSP Sosnówka przekazała w 2022 r. następujący sprzęt: wąż w-52 2 szt, kominiarka 1 szt, rekawice para, chełm strażacki 1 szt na zbiórkę sprzętu pożarniczego na rzecz Ukrainy.
Działalność jednostki OSP skupiała się w ostatnich latach przede wszystkim na utrzymaniu gotowości bojowej sprzętu i druhów strażaków do niesienia pomocy w zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi i mienia przed pożarem lub innym niespodziewanym zdarzeniem. W 2023 roku OSP Sosnówka była dysponowana do 81 wyjazdów. Obecnie ogólna liczba druhów ochotników to: 31 członków zwyczajnych, w tym 2 kobiety, 3 członków honorowych i 1 członek wspierający. Aby sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym OSP druhowie uczestniczą w szkoleniach pożarniczych organizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Zarząd Straży wspólnie z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP dąży i będzie dążył do tego, aby wszyscy czynni strażacy uzyskali odpowiednie wyszkolenie pożarnicze.
Obecny stan przeszkolenia jednostki OSP Sosnówka: dowódcy OSP 5 osoby, naczelnicy OSP 2 osoby, strażacy ratownicy 15 osób, kierowcy konserwatorzy sprzętu ratowniczego 5 osób, pilarz do drewna 2 osoby, z zakresu ratownictwa technicznego 9 osób, z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy 4 osoby, z zakresu współpracy z LPR 4 osoby. Wyszkolenie, gotowość operacyjna, zasób środków, a także wyposażenie w sprzęt ratowniczy umożliwiają jednostce realizowanie podstawowych celów statutowych. Jednostka OSP Sosnówka jest zawsze dyspozycyjna i gotowa do skierowania i uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
_____
materiał, tekst i zdjęcia: GOK Sosnówka
opracowanie: Anna Ostapiuk