Reklama

Reklama

Reklama video

Absolwenci Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach wyruszyli w świat munduru! Ogromna duma szkoły!

Październik to nie tylko czas, gdy jesień pokazuje swoje kolorowe oblicze. Jest to moment podsumowań pierwszych tygodni roku szkolnego. To także pierwsze dni nowej rzeczywistości dla wielu tegorocznych absolwentów szkól średnich – szczególnie tych, którzy podjęli studia wyższe na renomowanych uczelniach lub rozpoczęli pracę zawodową. Wśród takich absolwentów są byli uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach

Niektórzy z nich od razu po ukończeniu szkoły rozpoczęli służbę w mundurze, inni wybrali wyższe uczelnie kształcące przyszłych funkcjonariuszy i żołnierzy. Takimi osobami są z pewnością: Julia, Marcelina, Martyna, Natalia i Hubert, którzy w tym roku akademickim dostali się na prestiżowe uczelnie związane z służbami mundurowymi lub rozpoczęli zawodową służbę wojskową.

7 października 2024 r. na terenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Wśród 44 pierwszorocznych studentów z całej Polski aż dwóch to właśnie absolwentki ZS w Małaszewiczach – Julia Stefaniuk oraz Marcelina Caban. Panie szeregowe Straży Granicznej – po przejściu trudnego procesu kwalifikacyjnego – pozostaną w murach WSSG przez trzy i pół roku. Po złożeniu egzaminów końcowych uzyskają wykształcenie wyższe I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Granicy Państwowej oraz stopień służbowy młodszego chorążego Straży Granicznej.

Podobną ścieżkę kariery wybrała także ich koleżanka Martyna Fedorowicz, która pozytywnie przeszła niebywale trudny proces dwuetapowego postępowania kwalifikacyjnego i także jest już w szeregach Straży Granicznej. W chwili obecnej Martyna odbywa przeszkolenie podstawowe i podoficerskie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Kolejną absolwentką naszej szkoły, która od początku swojej nauki w klasie mundurowej wiązała przyszłość z formacjami mundurowymi, jest Natalia Skrzypczak. Po przejściu procesu rekrutacji rozpoczęła swoją niezwykle piękną, ale i jakże wymagającą przygodę z mundurem na Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po przekroczeniu murów uczelni Natalia rozpoczęła podstawowe szkolenie wojskowe i od pierwszego dnia stała się żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Po ukończeniu studiów otrzyma dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika.

Nie możemy zapomnieć również o absolwentach, którzy od razu po odebraniu świadectwa ukończenia ZE w Małaszewiczach wstąpili do formacji mundurowych. Jednym z nich jest Hubert Krzyżanowski, który po zakończeniu edukacji i pomyślnym postępowaniu rekrutacyjnym rozpoczął służbę wojskową w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki jako żołnierz zawodowy.

Sukces tych młodych ludzi w dużej mierze jest wynikiem solidnego przygotowania w czasie nauki w szkole średniej. Teraz ww. absolwenci mogą rozwijać swoją karierę zawodową na najwyższym możliwym poziomie, na najlepszych uczelniach mundurowych oraz w najlepszych formacjach mundurowych w kraju. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy związali się ze służbą w mundurze!

Jakie korzyści przynosi edukacja w klasach mundurowych w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach?

Na podstawie §18 pkt 2 ust 3a Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
2. (…) Przy wystawianiu oceny z rozmowy kwalifikacyjnej uwzględnia się również:
3a) posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego, uzyskanego po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, technikum albo branżowej szkoły II stopnia – w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Straży Granicznej lub Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania.

Ponadto na podstawie §18 a cyt. rozporządzenia: (…) Kandydat posiadający wykształcenie, o którym mowa w § 18 ust. 2 pkt 3a, uzyskuje z rozmowy kwalifikacyjnej ocenę zwiększoną o 2 punkty z tytułu posiadanego wykształcenia, ale nie wyższą niż maksymalna wartość punktów możliwa do przyznania z rozmowy kwalifikacyjnej.

materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama