Stanica Patriotyczna im gen. Józefa Hallera w Terespolu to nowy obiekt szkoleniowy i siedziba fundacji Combat Alert działającej na rzecz społecznych inicjatyw proobronnych. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 7 października i zgromadziło licznych przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, instytucji i organizacji oraz duchowieństwa. Spotkanie poprowadził Eugeniusz Badalski.
Budynek i jego zaplecze, mieszczący 40 osób w pełnym skoszarowaniu, będzie służył również miastu Terespol, będzie ono korzystało z niego bezpłatnie. Na ręce burmistrza Jacka Danieluka prezes fundacji Marcin Korowaj przekazał klucze do obiektu, w którym znajduje się sala odpraw i magazyn na broni.
– Zebraliśmy się tu wszyscy jako przyjaciele naszego wspaniałego miasta (…) Jestem pod ogromnym wrażeniem, aż łza się w oku kręci (…) Chcę przekazać te klucze naszej wspaniałej młodzieży z ALO. Zdaję sobie doskonale sprawę w tego, że nasza młodzież nie odmówi, by z tego budynku mogli korzystać mieszkańcy Terespola i przyjaciele – mówił burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk odbierając klucze do obiektu, wspominając przy okazji podczas swojego wystąpienia dawne czasy, zakład produkujący oranżadę oraz przedstawiając rys historyczny ALO w Terespolu.
Dawniej budynek ten stanowił siedzibę zakładu produkującego oranżadę, a po jego upadłości został zakwalifikowany do rozbiórki. Dzięki inicjatywie prezesa Combat Alert Marcina Korowaja oraz osobom dobrej woli udało się go jednak wyremontować z nakładem własnej pracy i sprzętu. Ideą jego powstania było stworzenie miejsca, które stanie się przestrzenią do spotkań młodzieży i lokalnej społeczności, odpowiednią do wdrażania nowych pomysłów i inicjatyw. Otrzymał imię gen. Józefa Hallera.
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 r. w Jurczyczach, zm. 4 czerwca 1960 r. w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, naczelny dowódca wszystkich wojsk polskich od 4 października 1918 r., komendant legionów od 16 marca do 2 kwietnia 1915 r., pełniący obowiązki komendanta legionów od 4 do 13 listopada 1916 r., minister bez teki w drugim rzędzie Władysława Sikorskiego w październiku 1936 r., przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 r., dowódca Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, generalny inspektor Armii Ochotniczej w 1920 r., prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy w 1937 r., komendant Polowych Drużyn Sokolich w 1913 r., harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, kawaler orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.
Jak podkreślono tego dnia, sama stanica stanowi pierwszy etap projektu na rzecz obronności prowadzonego przez Fundację Combat Alert. Co ważne, budynek jest jednym z trzech w Polsce przygotowanym przez fundację, do tej pory powstały one w województwach warmińsko-pomorskim i mazowieckim.
Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego, kwotą 15 tys. zł, co stanowi 100% jego wartości.
– Melduję wykonanie zadania, postawiliśmy budynek. Jesteśmy na jednej trzeciej drogi, przed nami jest poligon, który będziemy dostosowywać do odpowiednich standardów i budowa piętra. Mamy oczywiście wyzwania, ale daliśmy radę – mówił prezes fundacji Marcin Korowaj, który przybliżył szczegóły powstania stanicy właśnie w Terespolu, podkreślając jednocześnie bardzo dobrą współpracę z burmistrzem Jackiem Danielukiem i radą miasta. – Macie wyjątkowego samorządowca, człowieka ukierunkowanego na społeczeństwo, zaangażowanego – zwrócił się do mieszkańców miasta. – Mieszkańcy przyjęli nas w tym mieście jak w dobrej rodzinie. Zaczęliśmy działać bardzo szybko, wydzieliliśmy przestrzeń pod organizacje proobronne. Rada miasta jednomyślnie poparła tę inicjatywę. Nie było barw politycznych i dzięki temu wsparciu ponad podziałami udało się to zrobić. Jesteśmy tu po to, by budować społeczne zaplecze sił zbrojnych. Armia nie może się rozwijać bez nowych osób, które wstępują zaangażowane, zmotywowane.
Podczas wydarzenia wręczono podziękowania osobom, które przyczyniły się do powstania stanicy patriotycznej. Z rąk burmistrza Jacka Danieluka, sekretarza Sławomira Leszka i prezesa fundacji Marcina Korowaja odebrali je:
– Wiesław Kozaczuk
– Tadeusz Jawtoszuk
– Maciej Majchrzak
– Paweł Mianowski
– Radosław Sebastianiuk
– Kamil Komala
– Dzięki tym ludziom ten budynek odzyskał swoja świetność. To miejsce stanie się historyczne i szczególne dla nas, miasta Terespol – podkreślił prowadzący wydarzenie Eugeniusz Badalski. – Dziękuję, że jesteście z nami, bo bez was tego budynku by nie było – dodał włodarz miasta.
Fundacja Combat Alert przekazała również plecaki taktyczne uczniom pierwszego roku profilu przygotowania wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. Jak zapewnił prezes Marcin Korowaj, szkoła będzie wspierana przez fundację każdego roku, będą też organizowane szkolenia i różnorodne działania.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Miasto Terespol
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk