Reklama

Reklama

Reklama video

Kto nadaje się na testera manualnego? Jakie są widełki wynagrodzeń? Sprawdźmy!

Tester manualny to stanowisko, które gwarantuje specjalistom nie tylko ciekawą pracę, ale i wysokie zarobki. Zajmujące je osoby odpowiadają za wyszukiwanie błędów i nieprawidłowości w oprogramowaniu, a następnie zlecają wprowadzenie niezbędnych zmian. Jakie umiejętności i kwalifikacje musi posiadać tester manualny i ile jest w stanie zarobić w zależności od doświadczenia czy stażu pracy?
  • Tester manualny testuje funkcjonalność oprogramowania i wykrywa obszary wymagające wprowadzenia zmian.
  • Do jego obowiązków należy m.in. tworzenie planu testów, dokumentowanie błędów w systemach czy pomoc w udoskonaleniu oprogramowania.
  • Manualny tester oprogramowania ściśle współpracuje z zespołem programistów.
  • Ubiegając się o zatrudnienie na tym stanowisku, warto mieć certyfikat ISTQB Foundation Level.

Tester manualny – co to za zawód?

Tester manualny – jak wskazuje sama nazwa – to osoba odpowiedzialna za ręczny test oprogramowania oraz jego dopuszczenie do wdrożenia. Głównym zadaniem specjalisty jest wykrywanie znajdujących się w nim błędów. Ich identyfikacja pozwala wprowadzić niezbędne poprawki, zanim system zostanie udostępniony użytkownikom. Aby jednak móc przystąpić do wyszukiwania wad, na podstawie otrzymanych specyfikacji wymagań tester musi opracować konkretny plan testu i wybrać odpowiednie narzędzia do jego realizacji. Do zadań testera manualnego należy też często ocena dokumentacji oprogramowania – m.in. instrukcji instalowania czy podręcznika użytkownika. Poprzez swoje działania może on wspierać pracę działu deweloperskiego i pomóc w doskonaleniu oprogramowania. Praca jako tester manualny daje specjalistom wiele możliwości dalszego rozwoju – np. w zawodzie testera automatyzującego, analityka biznesowego czy samego programisty.

Niezbędne kompetencje testera manualnego

Przeszukiwanie oprogramowania pod kątem nawet najdrobniejszych błędów wymaga czasu, dokładności i dużych pokładów cierpliwości. Osoby, które planują pracę jako tester manualny, powinny zatem mieć nie tylko odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, ale również wykazywać się skrupulatnością czy cierpliwością. Duże znaczenie ma w tym zawodzie także analityczne myślenie oraz komunikatywność – tester pozostaje w stałym kontakcie z innymi specjalistami, m.in. programistami. Co więcej, tester manualny powinien mieć umiejętność analizowania i interpretowania wyników przeprowadzanych testów. Dobrze również, jeśli potrafi on wcielić się w rolę użytkownika konkretnego systemu czy aplikacji – wówczas jest w stanie najlepiej ocenić, czy oprogramowanie jest funkcjonalne.

Szukasz zatrudnienia w zawodzie testera manualnego lub na innym stanowisku związanym z technologiami informacyjnymi? Sprawdź aktualne ogłoszenia pracy IT na https://theprotocol.it/!

Praca testera manualnego – wymagane kwalifikacje i doświadczenie

Chcąc rozwijać się w kierunku zawodu testera manualnego, warto zastanowić się nad zdobyciem certyfikatu ISTQB Foundation Level. To właśnie on jest wymagany na tym stanowisku w wielu firmach. Zdobywając certyfikat, przyszły specjalista zyskuje dużą dawkę wiedzy i poznaje różne techniki oraz rodzaje testowania. Dobrym krokiem jest również uczestnictwo w spotkaniach środowiska testerów – m.in. w organizowanych na terenie całej Polski konferencjach. Tego typu wydarzenia mogą się okazać źródłem wielu cennych informacji.

Ile zarabia tester manualny? Widełki wynagrodzeń

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie zarobki testera manualnego zależą od różnych czynników. Mowa m.in. o stażu pracy, kompetencjach specjalisty, charakterze firmy czy jej położeniu. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ również rodzaj współpracy – przy umowie B2B płaca może być inna niż przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. W przypadku juniora wynagrodzenie waha się w granicach od 4 do 8 tysięcy złotych netto. Osoby zajmujące stanowisko Mid Testera Manualnego zarabiają średnio 6,5-12,5 tysiąca, z kolei seniorzy mogą oczekiwać nawet 9-17 tysięcy „na rękę”. Znając przedział zarobków, wiesz także, jakie widełki możesz podać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Gdzie szukać pracy jako tester manualny?

Poszukując zatrudnienia na stanowisku testera manualnego, warto zwrócić uwagę szczególnie na firmy działające w branży IT. Nie jest to jednak jedyny obszar, który zapewnia tym specjalistom możliwość pracy. Testerzy manualni poszukiwani są również przez banki czy firmy z branży usługowej. Samo poszukiwanie ofert pracy warto rozpocząć od odwiedzenia internetowych portali ogłoszeniowych. Dobrym rozwiązaniem jest też poczytanie blog IT, dzięki czemu dowiesz się jeszcze więcej o branży.

Podsumowanie

Praca testera manualnego polega na wyszukiwaniu błędów w oprogramowaniach i aplikacjach mobilnych. Jego praca pomaga wprowadzić odpowiednie poprawki przed udostępnieniem systemu użytkownikom. Chcąc rozwijać się jako tester manualny, warto zdobyć wymagany przez wiele firm certyfikat – ISTQB Foundation Level. Przydatne mogą się okazać też inne szkolenia internetowe czy udział w branżowych eventach.

 

materiał: Pracuj.pl
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama