Reklama

Reklama

Reklama video

Międzyrzec: Wspólną modlitwą i symbolicznym grobem uczcili pamięć Wiesława Tokarskiego (galeria)

28 września w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim została odprawiona msza święta za duszę Wiesława Tokarskiego, ucznia miejscowego liceum, członka antykomunistycznej organizacji Związek Ewolucjonistów Wolności, prześladowanego i zamordowanego przez służby bezpieczeństwa PRL w 1958 r. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie symbolicznego grobu na cmentarzu parafialnym.

Wiesław Tokarski (1936-1958) był uczniem i absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim oraz studentem Politechniki Częstochowskiej. Czynnie działał w antykomunistycznej organizacji Związek Ewolucjonistów Wolności założonej przez jego brata Zbigniewa, zrzeszającej uczniów międzyrzeckich szkół średnich w latach 1951-1952. Za swoją działalność został skazany i uwięziony wraz z innymi członkami organizacji (32 osoby w wieku 15-18 lat) przez władzę stalinowską, był sądzony z częścią grupy ZEW przed sądem wojskowym. Po amnestii w 1956 r. rozpoczął studia. Zamordowany przez służby bezpieczeństwa PRL w 1958 r. Do dziś nieznane jest miejsce jego pochówku.

28 września w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim została odprawiona msza święta za duszę zmarłego, w której wzięli udział m.in. bratanek Wiesława Tokarskiego Wojciech Tokarski, wicestarosta powiatu bialskiego Artur Grzyb, dyrektor LO Mirosław Kot, harcerze ze sztandarem więźniów politycznych okresu stalinowskiego, uczniowie LO, kombatanci organizacji ZEW oraz delegacja rady miasta. 

Na prośbę rodziny pragniemy pożegnać śp. Wiesława Tokarskiego. Z naszych ustaleń, a wcześniej śp. Wandy Krajewskiej-Hoffman, wiemy, że został zamordowany w kwietniu 1958 r. Według informacji IPN nastąpiło przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy poprzez zabójstwo w nieznanym miejscu i nieznanych okolicznościach – przypomniała przewodnicząca NSZZ Solidarność pracowników oświaty w Międzyrzecu Podlaskim Grażyna Puszkarska.

Rok wcześniej, 1 marca 2023 r., w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Wiesławowi Tokarskiemu. 

To wydarzenie smutne, ale jestem dumny z tego, że społeczność szkolna pamięta o swoich bohaterach, bo tak trzeba nazwać Wiesława Tokarskiego, ucznia naszej szkoły, który poświęcił życie walcząc z reżimem bolszewickim. Szkoda, że nie udało się odnaleźć jego szczątków, jego mogiły. Stąd ten symboliczny dzisiejszy pogrzeb. To znakomity przykład naśladowania dla obecnych uczniów liceum – zauważył wicestarosta powiatu bialskiego Artur Grzyb, jeszcze do niedawna dyrektor LO im. gen. Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim.

Czytaj więcej:
LO Sikorski uczciło pamięć zamordowanego przez SB Wiesława Tokarskiego (galeria) <<==>> LINK

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, gdzie został poświęcony symboliczny grób Wiesława Tokarskiego przygotowany przez rodzinę zmarłego. Tam złożono kwiaty i zapalone znicze wspominając okoliczności, w jakich zginął młody obrońca wolnej Ojczyzny.

W imieniu rodziny Wiesława Tokarskiego podziękowanie za udział w uroczystości złożył jego bratanek Wojciech Tokarski.

Międzyrzec Podlaski przez swoją burzliwą historię jest naznaczony wieloma ofiarami i ma wielu bohaterów, których mieszkańcy czczą i oddają im hołdy, począwszy od jednego krańca miasta, gdzie znajduje się Aleja Katyńska, poprzez pomniki w centrum miasta, tablice w kościołach i szkołach, wreszcie groby na cmentarzu z drugiej strony – podkreślił Wojciech Tokarski. – Wśród nich dziś celebrujemy i święcimy symboliczny grób Wiesława Tokarskiego, który po blisko 70 latach znalazł wreszcie miejsce, gdzie będzie można przyjść i pomodlić się za jego duszę. Za to bardzo serdecznie dziękuję.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama