Jest to wydarzenie, które organizowane jest od 2011 roku przez Zakład Karny w Białej Podlaskiej oraz III memoriał Mirosława Samoszuka, które ma na celu uczczenie pamięci i oddanie szacunku funkcjonariuszowi bialskiej jednostki penitencjarnej. St. sierż. sztab. Mirosław Samoszuk był założycielem i opiekunem drużyny Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, z którą dwukrotnie zwyciężył w Bialskiej Lidze Szóstek. Zorganizowane wydarzenie było świetną okazją do sportowej rywalizacji i integracji zaprzyjaźnionych służb mundurowych. To także okazja do upamiętnienia funkcjonariusza, który zasłużył na uznanie i szacunek za swoje osiągnięcia i zaangażowanie w służbie.
W tym roku, z uwagi na trudną sytuację, z jaką przyszło się mierzyć naszym koleżankom i kolegom dotkniętym skutkami powodzi, turniejowi towarzyszyła wyjątkowa inicjatywa. Została zorganizowana zbiórka finansowa, której celem jest wsparcie funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy ucierpieli w wyniku tych tragicznych wydarzeń. Sportowa rywalizacja zyskała dodatkowy, głębszy wymiar – wymiar solidarności i wsparcia dla tych, którzy teraz najbardziej tego potrzebują.
Honorowy patronat tegorocznej edycji turnieju objął Prezydent Miasta Biała Podlaska Pan Michał Litwiniuk.
Na zaproszenie gospodarzy – Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej do rywalizacji zgłosiło się 16 drużyn: Żołnierze Garnizonu Biała Podlaska, Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej, Placówka Straży Granicznej Terespol, Pogotowie Ratunkowe w Białej Podlaskiej, Urząd Celno – Skarbowy w Białej Podlaskiej, Księża Diecezji Siedleckiej, Areszt Śledczy w Krasnymstawie, Areszt Śledczy w Lublinie, Areszt Śledczy w Radomiu, Zakład Karny w Chełmie, Zakład Karny w Hrubieszowie, Zakład Karny w Opolu Lubelskim, Zakład Karny we Włodawie, Zakład Karny w Zamościu oraz Zakład Karny w Żytkowicach,
Od rozpoczęcia rozgrywek emocje sięgały zenitu, a na boisku toczyły się zacięte walki. Każda drużyna starała się zdobyć tytuł mistrza turnieju i podzielić się swoim duchem sportowej rywalizacji. Służby mundurowe rywalizują ze sobą na boisku, ale poza nim nawiązują trwałe przyjaźnie i współpracują na rzecz dobra społeczeństwa.
W turnieju mieliśmy zaszczyt gościć płk. Piotra Burak Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie, którego obecność podkreśliła znaczenie wydarzenia, a także wartość współpracy i jedności między służbami. Pan Dyrektor z ogromnym uznaniem obserwował sportową rywalizację, a na zakończenie wręczył nagrody zwycięzcom, gratulując sukcesu.
W sportowej rywalizacji najlepsi okazali się funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Radomiu, którzy nie dali szans rywalom w rywalizacji grupowej, by następnie zwyciężyć w finale zawodów z gospodarzami turnieju 2:0 . W meczu o 3 miejsce lepsi okazali się funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Lublinie, którzy pokonali funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
Nagrody indywidualne otrzymali :
Najlepszy Strzelec Turnieju : Przemysław Wójciuch – Areszt Śledczy w Lublinie
Najlepszy Zawodnik Turnieju : Przemysław Nogaj – Areszt Śledczy w Radomiu
Najlepszy Bramkarz Turnieju : Tomasz Doluk – Zakład Karny w Białej Podlaskiej
Turniej służb mundurowych w piłkę nożną to nie tylko sportowa impreza, ale także okazja do pokazania jedności i wsparcia dla społeczności lokalnej. To wydarzenie, które łączy ludzi o różnych zawodach, ale z wspólnym celem: pomagania innym i propagowania sportu. Niech tegoroczna edycja będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń służb mundurowych do kontynuowania tej pięknej tradycji.
więcej w Linku FB Zakład Karny
– To trzynasty turniej, ale dla nas szczęśliwy. Pogoda dopisuje, dopisuje też liczba uczestników, gości, kibiców. Myślę, że nie zaprzestaniemy na tym trzynastym, kontynuujemy co roku, oby tylko zdrowie było i chęci. To forma integracji, sprawdzenia formy fizycznej, to dodatkowy atut dla funkcjonariuszy – mówił tego dnia Wojciech Kononiuk z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej Radia Biper:
materiał: Zakład Karny Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: mł. chor. Małgorzata Łaska / kpr. Grzegorz Sęko / Pan Michał Leszczyński
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki