Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Poznajemy cenne, bliskie a nieznane (galeria)

Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz. Cytat Helen Mirren

Bohaterką Dnia Działkowca w ROD „Pod Lasem” była niedoceniana, nieznana a niezwykle cenna dla zachowania naszego zdrowia roślina. Roślina warzywna znana ludzkości od 4000 lat a zapomniana w dzisiejszych czasach, deptana, traktowana jako chwast. Taki samograj ogrodowy, sama rośnie a jej smak i właściwości zdumiewają.

Informacje ze strony: https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/portulaka-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-d6Vd-XpLc-HRSE.html:

Portulaca oleracea L.) to powszechnie występująca roślina, której właściwości zdrowotne i walory smakowe nie są doceniane. Rośnie nieomal na całym świecie, w najodleglejszych zakątkach globu, ale w wielu miejscach traktowana jest jak zwyczajny chwast. A szkoda, bo ta niewielka roślina, dorastająca do 30-40 cm wysokości, jest bogatym źródłem m.in. witamin, minerałów oraz kwasów omega 3.

Portulaka pospolita (portulaka warzywna, Portulaca oleracea L. ) ma wiele prozdrowotnych właściwości.

Portulaka pospolita (portulaka warzywna, Portulaca oleracea L.) wspomaga trawienie, reguluje metabolizm, łagodzi zgagę, ma działanie antyoksydacyjnie, tonizuje, pomaga w przypadku trudno gojących się ran.

Wygląda niepozornie – ma czerwono-fioletową łodygę, mięsiste, zaokrąglone, niezbyt długie liście, a w okresie kwitnienia jasnożółte kwiaty.

W Polsce występuje praktycznie wszędzie, pierwsze wzmianki o portulace na terenie naszego kraju pochodzą z XVIII wieku, najprawdopodobniej przywędrowała do nas z Azji

Ponieważ nie jest rośliną zbyt wymagającą, szybko adaptuje się do zmiennych warunków, choć najlepiej rośnie na lekko piaszczystych bądź gliniastych glebach w klimacie wilgotnym.

Portulaka rośnie dziko, można też ją uprawiać np. w doniczce. Do celów leczniczych i kulinarnych wykorzystuje się zarówno łodygi, jak i liście, w których znajdują się cenne składniki.

Portulaka zawiera m.in. takie substancje jak:

Saponiny, glikozydy, kwasy organiczne (ferulowy, sinapowy, asparaginowy, glutaminowy),witamina A,witamina C,witaminy z grupy B

minerały: magnez, potas, żelazo, wapń, mangan, fosfor, sód, oraz spore ilości kwasów omega 3 (porównywalna ich ilość występuje w rybach, np. w halibucie).

Dzięki temu portulaka wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli usuwa z organizmu nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają komórki i prowadzą do ich przedwczesnego starzenia się. Wspomaga też prawidłowe działanie serca i całego układu krążenia, normuje poziom glukozy, wzmacnia kości i wzrok. Ale to nie wszystko.

Dzięki swoim właściwościom wpływa też na układ pokarmowy, m.in.: wspomaga trawienie, bo pobudza wydzielanie soków trawiennych, reguluje metabolizm, łagodzi zgagę, likwiduje wzdęcia pomaga przy dolegliwościach przebiegających z biegunką.

Stosuje się ją również w przypadku trudno gojących się ran (również np. po ukąszeniu czy użądleniu owadów), owrzodzeń, a nawet w przypadku hemoroidów, bo wspomaga procesy gojenia, jednocześnie działa tonizująco.

Portulakę stosuje się nie tylko do celów leczniczych, ale też kulinarnych.

Jest bardzo popularna w Grecji, zwłaszcza w kuchni kreteńskiej. W tamtym rejonie dodaje się ją nie tylko do sałatek, ale też m.in. do zup, dań mięsnych lub rybnych.

Portulakę można spożywać na surowo, w formie przyprawy lub ugotować ją.

Tym ostatnim sposobem przyrządza się ją podobnie jak szpinak, czyli najpierw liście trzeba dokładnie umyć, następnie wrzucić do wrzącej wody i gotować ok. pięciu minut. W tym czasie należy je posolić, można też dodać odrobinę cukru, bo portulaka jest dosyć kwaskowa, cierpka.

Można też ich nie gotować, a jedynie zblanszować (trzeba wrzucić na 1-2 minuty do wrzącej i na tyle samo do zimnej wody). W naszym kraju portulakę najchętniej spożywa się przede wszystkim na surowo – listki dodaje się do sałatek lub do koktajli.

Portulaka: przeciwwskazania

Portulaka jest dobrze tolerowana i nie ma większych przeciwwskazań do jej stosowania.

Nie zaleca się jedynie spożywania jej przez kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na tzw. syndrom leniwego jelita.

Szczególną ostrożność powinni zachować też ci, którzy mają problemy z nerkami, bo w portulace zawarte są kwasy szczawiowe, które mogą powodować dodatkowe problemy z układem moczowym.

Informacje o tej cennej roślinie warzywniczej przekazała doświadczona wieloletnia ogrodniczka Wanda Korońska min. podając kilka konkretnych przepisów na potrawy z portulaki: sałatki na ciepło i na zimno, jajecznicę , roladę, paszteciki. Dwie ostatnie wymienione potrawy uczestnicy mieli okazję zdegustować. Smakowało!

Jesteśmy przekonani że portulaka wejdzie na stałe do naszych jadłospisów, wzbogaci nasze menu dostarczając naszym organizmom wiele cennych składników tym samym zawalczymy o swoje zdrowie. Warto!

Ciekawostką wsród eksponatów na wystawie plonów były bataty wyhodowane  na działce przez wieloletniego działkowca Jana Beruna.

Z okazji Dnia Działkowca Zarząd Ogrodu przyznał najbardziej zaangażowanym członkom społeczności ogrodowej odznaczenia:

Srebrna Odznaka „Zasłużony działkowiec” Zenon Marzec

Odznaka „Za zasługi dla ROD” Roman Piałucha, Konrad Ciok. Podziękowania za pełnienie funkcji

w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej : Jan Jaśkowski, Wanda Korońska

Podziękowanie za ustawiczne angażowanie się w pracę na rzecz Ogrodu: Józef Filipowicz i Barbara Patejuk

Wyróżnienie w konkursie „Najładniejsza działka 2024” dla Państwa Justyny i Jarosława Kuziora

Wyróżnienia w uprawie: Ogród kolekcjonerski Mariola Błażejowska kolekcja jeżówek

Uczestnicy działkowego święta byli świadkami przepięknego spektaklu przyrodniczego: centralnie nad naszymi głowami wybrały sobie trasę odlotu żurawie. Widok kilkunastu bardzo licznych kluczy był nieziemski, każdy z nas pierwszy raz w życiu widział tak liczną wyprawę ptaków odlatujących na zimę. Wrażenia niesamowite! Czekamy na wasz powrót wiosną tak samo liczny.

Przeżyliśmy bardzo miły, serdeczny czas, do następnego!

W ogrodowym Dniu Działkowca wzięli udział: I wiceprezes OZ PZD w Lublinie Kazimierz Michalik wybrany na XI Zjeździe Okręgowym PZD w Lublinie 11 września 2024 roku na kolejną kadencję, Katarzyna Dawidowska księgowa OFK, działkowcy seniorzy, działkowcy z Rodzinami, członkowie Komisji Rewizyjnej i Zarządu ROD „Pod Lasem” .


 

materiał: Rodzinny Ogród Działkowy Pod Lasem
tekst: Maria Krzewicka Prezes ogrodu ROD Pod Lasem
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama