Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Województwo: Papuga żako bez dokumentów CITES

- „Gadającą” papugę żako zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Zosinie. - Podróżna, która przewoziła papugę, nie miała odpowiednich zezwoleń CITES.

Żywą papugę przewoziła podróżna z Ukrainy. Ponieważ żako to papuga z chronionego gatunku CITES, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej poprosił podróżną o przedstawienie dokumentów CITES zezwalających na przewóz ptaka przez granicę. Niestety, kobieta takich zezwoleń nie miała. Jak twierdziła, nie wiedziała, że powinna je posiadać i okazać przy kontroli granicznej.

Wobec podróżnej wszczęte zostało postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Papuga trafiła na kwarantannę do ogrodu zoologicznego. Pozostanie tam do czasu decyzji sądu w tej sprawie.

Przypominamy, że przewożenie bez odpowiednich zezwoleń i świadectw okazów ujętych na liście CITES może skutkować ich konfiskatą, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dokumenty CITES wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

By nie wyginęły…

Żako, nazywana też papugą popielatą lub papugą szarą, to afrykańska papuga, która słynie m.in. z niebywałych zdolności do naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków oraz z nieprzeciętnej inteligencji. Niestety, w naturalnym środowisku grozi jej wyginięcie, dlatego objęta jest międzynarodową ochroną na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Celem konwencji CITES jest ochrona dziko żyjących roślin i zwierząt, poprzez m.in. kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, a także podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wpływu człowieka na dziko żyjące gatunki fauny i flory. Przykładowo, zagrożeniem dla populacji żako w ich naturalnym środowisku jest kłusownictwo i nielegalny handel tymi egzotycznymi ptakami. W taki właśnie sposób często trafiają one do domowych hodowli.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
tekst i zdjęcia: Michała Derusia Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama