Aktualizacja z dnia 9 września:
Ze względu na przewidywane opady deszczu organizatorzy przełożyli Miodobranie na 13 września, godz. 10:00.
_____
Edukacja ekologiczna na słodko
Podczas miodobrania w miejskiej pasiece w Małpim Gaju mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli samodzielnie odsklepiać wyjęte z ula ramki, a potem wirować zebrany miód w ręcznej miodarce. Efektów pracy bialskich pszczół każdy będzie mógł także spróbować.
„Nie mam wątpliwości, że także w tym roku nasze pszczoły krainki spisały się na medal i miejski miód będzie przepyszny. Uroczyste miodobranie to element niestandardowej edukacji ekologicznej. Nietypowe ule wykonane ze zużytych bębnów od pralek na co dzień przypominają mieszkańcom jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Mieszkańcy mają do dyspozycji czerwone pojemniki na małe elektroodpady, bezpłatne odbiory domowe oraz cykliczne zbiórki. Cieszę się, że bialczanie odpowiedzialnie podchodzą do ochrony środowiska naturalnego. W końcu tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu zobowiązuje.” – mówi Michał Litwiniuk, Prezydent Białej Podlaskiej.
Drugie życie … elektrycznych śmieci
Miodobraniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak odpowiednio postępować z elektroodpadami. W programie m.in. EKOsztafeta, dzięki której poznamy zasady selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci oraz nauka tworzenia kompozycji w nurcie trash art.
Będzie można także zobaczyć z czego składa się unikatowy, czerwony ul. Trzy takie domy dla pszczół stanęły w Białej Podlaskiej w czerwcu 2023 roku, w ramach projektu „Od pralki do ula”. Wykonano je z elementów pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym m.in. z bębnów do pralek.
„Miejskie miodobranie z warsztatami edukacyjnymi to połączenie dobrej zabawy z edukacją ekologiczną w duchu smart. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć z bliska niecodzienne ule, unikatowe szachy, donice czy biżuterie w nurcie trash art. Bialczanie na ekologii znają się doskonale, o czym świadczy podwójne zwycięstwo w 2.edycji programu Polska Stolica Recyklingu, dlatego mam nadzieję, że tegoroczne miodobranie w Małpim Gaju będzie doskonałym impulsem do rozpoczęcie grywalizacji o zachowanie tytułu i statuetki w 3. edycji Programu, który rozpoczął się we wrześniu.” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Biała Podlaska znalazła się na szlaku pasiek z recyklingu obok miast takich jak: Kielce, Świdnik, Opole, Wałbrzych, Częstochowa czy Poznań. Projekt „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez Miasto Biała Podlaska, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz AURAEKO.
materiał: Fundacja Odzyskaj Środowisko
tekst i zdjęcia: Katarzyna Sieradzka Specjalista ds. projektów i edukacji ekologicznej Fundacja Odzyskaj Środowisko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki