Papierosy w autokarach
W autokarze na białoruskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli blisko 2 100 paczek papierosów. Część towaru znajdowała się w przerobionej skrytce przy zbiorniku paliwa, część natomiast w… gaśnicy. Kierowca pojazdu przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że przewozi papierosy na własne potrzeby.
W kolejnym skontrolowanym autokarze, tym razem na polskich numerach rejestracyjnych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli 350 paczek papierosów popularnej białoruskiej marki. Nielegalny towar ukryty był w specjalnie przygotowanej skrytce w podłodze pojazdu.
Dojście do skrytek w obu autokarach było utrudnione – możliwe od strony luku bagażowego.
Przeciwko kierowcom wszczęte zostały postępowania karne skarbowe. Oprócz nielegalnych papierosów funkcjonariusze zatrzymali do spraw także przerobione na potrzeby przemytu autokary.
Papierosy w samochodach osobowych
W dwóch skierowanych do szczegółowej rewizji samochodach osobowych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Terespola znaleźli łącznie ponad 350 paczek papierosów. Wszystkie papierosy opatrzone były białoruskimi znakami akcyzy. W pierwszym przypadku białoruski kierowca ukrył nielegalny towar w nagrzewnicy i przerobionej grodzi minivana. Jak wyjaśnił kontrolującym – przemycał papierosy, w sumie 148 paczek, z zamiarem sprzedania ich w Polsce. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Poza papierosami jako dowód w toczącym się postępowaniu zatrzymali przerobiony na potrzeby przemytu samochód.
Pokaźną papierosową kontrabandę przewoził też kierowca drugiego skontrolowanego na granicy w Terespolu pojazdu. W nadkolach osobówki mężczyzna ukrył 209 paczek wyrobów tytoniowych. Za przemyt ukarany został mandatem w kwocie 5,4 tys. zł.
W kontrolach funkcjonariuszom pomagał pies służbowy szkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych.
materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
tekst i zdjęcia: Michała Derusia Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – 0601
opracowanie: Gwalbert Krzewicki