Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Dni Teatru Ulicznego w Terespolu (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 23 sierpnia 2024
, godz. 17:00
 -> 25 sierpnia 2024
 do godz. 20:00
Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu zaprasza na drugą odsłonę "Dni Teatru Ulicznego", które zaplanowano na 23-25 sierpnia. Podczas trzydniowego wydarzenia wystąpią renomowane grupy teatralne z całej Polski. Radio Biper objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

W dniach 23-25 sierpnia do Terespola przyjadą grupy teatralne z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Piaseczna i Białej Podlaskiej.

To wyjątkowe wydarzenie możliwe jest dzięki projektowi ,,Będzie Wreszcie Teatr w Mieście” realizowanemu przez Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, które pozyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje. Edycja 2024 w kwocie 41 tys. zł.

Program wydarzenia:

23.08 (piątek) – park miejski (ul. Woj. Polskiego 132)
17:00 – Kamil Przystał – ,,One MAnGIC Show” (klaunada)
18:00 – Teatr KoDa – ,,Czy to morze, czy to las, emocje są wśród nas” + animacje dla dzieci
19:45 – Natalia Chalimoniuk – ,,Flame” (taniec ognia)

24.08 (sobota) – park miejski (ul. Woj. Polskiego 132)
17:30 – Grupa teatralno-taneczna ,,Mali Artyści” z Terespola – ,,Tańce połamańce”
18:00 – Teatr Na Walizkach – ,,Beczka śmiechu” (komedia)
19:00 – Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop – ,,Serce Don Juana” (komediodramat)

25.08 (niedziela) – teren rekreacyjny ,,Konowica” (ul. Woj. Polskiego 217)
17:30 – Fundacja Banina – ,,Mosty” (spektakl na podstawie historii Pogranicza)
18:30 – Teatr Ewolucji Cienia – ,,Dobrze, lepiej, katastrofa ” (komedia)
19:45 – Teatr Ognia Antidotum – ,,Noc Świętojańska” (taniec ognia)

Prezentacja artystów:

ONE MAnGIC SHOW – jest to magiczno-cyrkowy występ przepełniony slapstickowymi gagami oraz okraszony profesjonalnym aktorstwem, a całość osadzona jest w stylistyce nurtu Nowego Cyrku.

Teatr KoDa specjalizuje się w prezentowaniu najmłodszym widzom magii teatru. Z całym zespołem podróżuje po kraju, odwiedzając różne miasta i wioski, aby dostarczyć dzieciom niezapomnianych wrażeń związanych ze sztuką teatralną. Przedstawienia są pełne zabawy i interakcji. W ich przedstawieniach bardzo ważne jest, aby dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i kreatywność, a także uczyły się współpracy i empatii.

Natalia Chalimoniuk pokazy fireshow – od 10 lat zajmuje się kuglarstwem ogniowym. Swoją przygodę z ogniem zaczęła od Teatru Ognia „Antidotum”, występowała z wieloma grupami w całej Polsce z setkami wspaniałych artystów na najwyższym poziomie. Na swoim koncie ma setki występów na różnych eventach: weselach, kawalerskich wieczorach, urodzinach, klubach, ogniskach, street, najczęściej występuje w Warszawie. 

Grupa teatralno – taneczna „Mali Artyści” powstała w styczniu 2024 r. Grupa składa się z dzieci w wieku przedszkolnym, które kochają teatr, taniec. Choć istnieją od niedawna, na swoim koncie mają już liczne występy podczas uroczystości przedszkolnych, które mogły reprezentować w ZSP nr 1 w Terespolu. Dzieci wystąpiły w spektaklu „Bajka o kurze, wiośnie i pisankach”, zaprezentowały się również w układach tanecznych z elementami akrobatyki pod hasłem „Tańce połamańce” podczas Dnia Tańca organizowanego przez Marzenę Butrym oraz Przedszkole Miejskie w Terespolu. 

Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części swiata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień. Są one bowiem rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości. Inspiracją teatru są filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy, cyrk. Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale nasze zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu. Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą min. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Tunezji i na Węgrzech, gdzie dzięki swej oryginalnej i „międzynarodowej” formie był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.

Scena Kalejdoskop to teatr niezależny, dzięki temu działąjący bez żadnych ograniczeń. Nie skrępowana kreacja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happenigów. Pasja i zaangażowanie w tworzeniu każdego projektu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi, tj: widowisko uliczno-plenerowe z udziałem aktorów na szczudłach „Serce Don Juana” – wystawione w ponad dwustu miastach Polski, przesiąknięte orientalnym mistycyzmem widowisko kostiumowe „Circo Amaro”, a także plenerowy spektakl dla dzieci „Graal”. Liczne akcje okolicznościowe oraz świąteczne happeningi animacyjne doprowadziły do powstania widowisk bożonarodzeniowych „Jasełka na wysokościach” oraz „Pierwsza Gwiazda” . Artyści SK nie ograniczają się tylko do teatru. Istotnym elementem naszej działalności jest szeroko pojęta sztuka audiowizualna: film, performance audio-wizualny. Spektakle uliczne i plenerowe, eventy oraz film nie wyczerpują możliwości artystycznych Sceny Kalejdoskop. Lwia część działalności grupy SK to oprawa artystyczna akcji reklamowych. Profesjonalizm i zdobyte doświadczenie są chętnie wykorzystywane przez firmy chcące zaangażować w swoich reklamach m.in. artystów szczudlarzy, mimów, tancerzy ognia, animatorów, żonglerów, cyrkowców, śpiewaków, konferansjerów.

Fundacja Banina realizuje działania zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej. Od 2017 r. zajmuje się edukacją poprzez teatr, włączając młodych ludzi w działania partnerskie, a skupieni w niej pedagodzy, psycholodzy, aktywiści pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne, rezonujące społecznie, tj. tolerancja, relacje rówieśnicze, zmiany klimatyczne. Spektakle dopełniają rozmowy z widzami prowadzone przez pedagogów; są także prezentowane na festiwalach teatralnych.

Teatr Ewolucji Cienia powstał w 2008 r. w Poznaniu z inicjatywy Wioletty i Sławomira Dadej. Założenie zespołu było ściśle związane z zamówieniem na stworzenie spektaklu oscylującego wokół tematu ”Ludzie – las – wilki”, jakie otrzymali od organizatorów Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Był to impuls do założenia grupy teatralnej, z którą wyprodukowany został spektakl „Wilki”. Spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii. W spektaklach nacisk jest położony na człowieka, stąd ich cechą jest asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów.

Teatr Ognia Antidotum – grupa młodych ludzi zajmująca się nietypową sztuką – ulicznym teatrem ognia. Teatr działa od 2008 r. Ma za sobą wiele pokazów i spektakli. Oferuje wysoki poziom techniczny występów i wiele form przekazu (ciało, ogień, cień, ledy).

 

materiał: MCKSiR Terespol
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama