- Przypomnij sobie wymagania pracodawcy zawarte w ofercie pracy i w przypadku zapytania o Twoje umiejętności wskaż konkretne sytuacje, kiedy musiałeś się nimi wykazać.
- Przed rozmową z rekruterem zastanów się, jakimi sukcesami chciałbyś się pochwalić i naucz się o nich opowiadać.
- Zanim udasz się na spotkanie kwalifikacyjne, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami i wcześniej ułóż przykładowe odpowiedzi.
- Przygotuj się do zadania technicznego, wykonując w domu zadania z wykorzystaniem wymaganych przez pracodawcę technologii.
Dokładnie zapoznaj się z wymaganiami pracodawcy
Przed rozmową rekrutacyjną powinieneś dokładnie przeanalizować najważniejsze wymagania pracodawcy. Następnie musisz zastanowić się, jak możesz przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Pomyśl o zrealizowanych dotychczas projektach, w których musiałeś wykazać się kluczowymi umiejętnościami. Przykładowo, jeśli pracodawca oczekuje kreatywności, wspomnij o wykonanych szablonach stron internetowych lub aplikacjach wyróżniających się oryginalną animacją czy innymi rozwiązaniami graficznymi. Jeżeli natomiast głównym wymogiem jest znajomość konkretnego języka programowania, opowiedz o projektach, w których miałeś okazję pracować z wykorzystaniem JavaScript, Python czy Java.
Szukasz dobrze płatnej pracy w IT? Sprawdź zarobki na stanowisku data scientist i poznaj oferty ze swojego regionu!
Naucz się mówić o swoich sukcesach i dotychczasowych projektach
Na spotkaniu rekrutacyjnym możesz zostać zapytany o swoje największe osiągnięcia. Zastanów się zatem, czym mógłbyś się pochwalić, aby wywrzeć pozytywne wrażenie. Jeśli masz doświadczenie w branży IT, opowiedz o dotychczasowych sukcesach zawodowych. Przykładem może być chociażby stworzenie aplikacji mobilnej cieszącej się dużą liczbą pobrań czy zaprojektowanie popularnej strony internetowej. Jeżeli dopiero rozpoczynasz karierę w IT, opowiedz o projektach, które wykonywałeś na własny użytek. Pamiętaj, że rekruter może zadać Ci pytanie dotyczące konkretnego punktu w Twoim portfolio. Musisz zatem przypomnieć sobie, jakie projekty w nim umieściłeś i przy pomocy jakich technologii je zrealizowałeś. Dla potencjalnego pracodawcy najważniejsze jest, aby kandydat na dane stanowisko wniósł jak najwięcej korzyści do firmy IT. Spróbuj zatem dowieść, że dzięki swojemu doświadczeniu będziesz wartościowym pracownikiem.
Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Na rozmowach kwalifikacyjnych zazwyczaj padają podobne pytania, takie jak: dlaczego zależy Ci na pracy właśnie w tej firmie lub też, jakie są twoje plany zawodowe na najbliższe lata? W przypadku pierwszego pytania postaraj się udowodnić, że zdobycie zatrudnienia pozwoli Ci rozwijać karierę w konkretnym kierunku. Wspomnij na przykład o możliwości realizowania projektów przy użyciu nowoczesnych technologii lub zdobywaniu doświadczenia u boku najlepszych specjalistów IT. Z kolei przy pytaniu dotyczącym planów zawodowych warto opowiedzieć o szkoleniach, które zamierzasz odbyć, aby zdobyć dodatkowe umiejętności.
Szukasz oferty pracy? Odwiedź the:protocol! Przekonaj się, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie i wyślij CV do najlepszych firm z Twojego regionu!
Bądź gotowy na rozmowę techniczną
Jednym z kluczowych elementów rozmowy rekrutacyjnej w IT jest tak zwana rozmowa techniczna. Najczęściej sprowadza się ona do wykonania jednego lub kilku zadań. Możesz zostać poproszony na przykład o stworzenie kodu w konkretnym języku programowania. Aby przygotować się do tego wyzwania, musisz przeanalizować wymagania na aplikowane stanowisko. Na tej podstawie stwierdzisz, jakie technologie warto przećwiczyć w domu. Przygotuj się także do tego, że rekruter może poprosić Cię, abyś informował go o swoich kolejnych krokach przy kodowaniu. Wówczas będzie on oceniał nie tylko samo zadanie, ale również sposób, w jaki będziesz o nim mówić. Jest to zatem świetna okazja, aby udowodnić, że jesteś osobą komunikatywną i dobrze odnajdziesz się w zespole developerskim. Pamiętaj, że zadania techniczne mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli na przykład ubiegasz się o pracę w obszarze analizy baz danych, możesz zostać poproszony o napisanie zapytań SQL.
Podsumowanie
Z myślą o zdobyciu wymarzonej pracy w IT, postaraj się jak najlepiej przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Przećwicz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i zastanów się, jakimi osiągnięciami możesz się pochwalić. Nie zapomnij także o przygotowaniu się do zadania technicznego, które może polegać na kodowaniu z wykorzystaniem konkretnego języka programowania.
materiał: Pracuj.pl
opracowanie: Anna Ostapiuk