Do redakcji Radia Biper wpłynęła relacja z wyjazdu:
„Ruszamy odkrywać starożytne cuda Grecji,
gdzie historia szepcze i odbija się echem piękna”.
W tym roku młodzież klas V-VIII uczestniczyła w edukacyjnych zajęciach językowo – cyfrowych pod opieką 4 nauczycieli. W tym samym czasie 5 członków kadry pedagogicznej odbyło szkolenia językowe i cyfrowe. Krajem docelowym była słoneczna Grecja, a dokładnie Riwiera Olimpijska z jej malowniczymi miasteczkami, zabytkami, kulturą, historią i smaczną kuchnią.
Leptokaria to miasteczko, które na dwa tygodnie stało się dla uczestników nowym domem, miejscem nauki, ale także miejscem relaksu i zabawy. Każdego dnia realizowali przygotowany wcześniej program, w ramach którego wzmacniali kompetencje językowe oraz cyfrowe, a także wypracowywali postawy proekologiczne. Odwiedzili szkołę partnerską Gymnasio Kontariotissas w Katerini, w której uczestniczyli w ciekawych lekcjach dotyczących historii okolicznych miejscowości, zapoznali się z kulturą i zwyczajami panującymi w Grecji.
W wolnym czasie mieli okazję zwiedzić okoliczne miejscowości (Katerini, Platamonas, Nei Pori, Litochoro), popłynąć statkiem na urokliwą wyspę Skiathos, zwiedzić Meteory- formacje skalne, sięgające nawet 500 metrów wysokości, których nazwa oznacza „zawieszone w powietrzu”. Mieszczą się tam klasztory, a historia ich sięga XIV wieku. To miejsce kultu i wyciszenia dla wielu mnichów, którzy żyją zgodnie z otaczającą przyrodą. W Litochoro zobaczyli piękny, zatopiony w soczystej śródziemnomorskiej zieleni Wodospad Afrodyty, do którego prowadzi szlak pełen nieziemskich widoków i stromych wzgórz. Podczas podróżowania autokarem przewodnicy zapoznawali z realiami danego regionu, opowiadali ciekawostki, żarty i zabawne historyjki z życia mieszkańców. Nauczyciele również organizowali zajęcia uczniom, m.in. powstał piękny napis na kamieniach zebranych na pobliskiej plaży, młodzież wykonała prace plastyczne pt. „Grecka waza”.
Cały pobyt obfitował w wiele różnorodnych działań, niezapomnianych wspomnień, spotkań z ciekawymi ludźmi. Wszystkie podjęte inicjatywy udoskonaliły umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Udział w projekcie wpłynął na zainteresowanie i podniesienie kwalifikacji uczniów w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych. Poszerzyli wiedzę na temat historii, kultury, tradycji i obyczajów Grecji, poprawili umiejętności współpracy w grupie i środowisku międzynarodowym, nabyli dobre nawyki proekologiczne. Wszyscy wrócili radośni, szczęśliwi, bogatsi o wiedzę na temat Grecji, kultury i zwyczajów, poznali smaki kuchni greckiej, zwiedzili cudowne miejsca pełne historii. Wyjazd można uznać za wielce udany i kształcący a uczniom pogratulować, że tak cudownie reprezentowali swój kraj. „Zdobywanie świata uczy szacunku, pokory i odpowiedzialności. Stojąc w tym miejscu, staliście się obywatelami Europy, którzy mogą wiele w życiu osiągnąć”– to stwierdzenie jednego z opiekunów stało się podsumowaniem pobytu na Riwierze Olimpijskiej.
materiał: SP w Rogoźnicy
opracowanie: Anna Ostapiuk