Reklama

Reklama

Reklama video

Uczniowie z Woskrzenic, Sławacinka i Styrzyńca zwiedzali Roztocze

Uczniowie szkół podstawowych w Woskrzenicach Dużych, Sławacinku Starym i Styrzyńcu w dniach 8-10 maja wybrali się na wycieczkę i zwiedzanie malowniczego Roztocza.

Społeczność szkolna po powrocie z wycieczki nadesłała do redakcji własną relację. Zachęcamy do przeczytania:

„National Geographic” wybrało 15 najpiękniejszych tras pieszych w Polsce. Jedną z nich jest szlak przez Roztocze i właśnie ta cudowna kraina była celem wycieczki, która odbyła się w dniach 08-10 maja 2024 r.

Ewa Dorosz ze Szkoły Podstawowej w Woskrzenicach Dużych zorganizowała wyjazd w to magiczne miejsce i zabrała ze sobą uczniów ze szkół w Sławacinku Starym i Styrzyńcu wraz z nauczycielami Anną Najdyhor, Martą Monastyrską i Agnieszką Kakietek. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klasy czwartej i piątej ze Sławacinka Starego i to właśnie oni w towarzystwie pozostałych kolegów i koleżanek poznawali południowe krańce naszego województwa, trochę „większą ojczyznę”. Program wyjazdu obfitował w wiele atrakcji.

Pierwszy dzień rozpoczął się od zwiedzania unikalnych Podziemi Kredowych w Chełmie, czyli niespodziewanego spotkania z duchem Bieluchem i nietoperzami. Potem była „renesansowa perła” naszego regionu – Zamość. Piękne Stare Miasto, Ratusz, kamienice ormiańskie, Akademia Zamojska, Bastion zrobiły na uczestnikach wycieczki wrażenie. Następnie wszyscy udali się do Gospodarstwa „Olechata”, czyli Olejarni Świątecznej, gdzie uczniowie mieli możliwość wysłuchania i obejrzenia „Jak drzewiej biło się olej”. Okazało się, że oprócz słonecznika i rzepaku istnieją na naszych terenach także inne rośliny oleiste, np. rydzyk czy ostropest. Na koniec każdy miał możliwość spróbowania chleba własnego wypieku polanego olejem świątecznym. Tego dnia ostatnim punktem programu było zakwaterowanie w jakże malowniczo położonym pensjonacie „Sosnowe Zacisze” w Suścu.

Kolejny dzień też był pełen atrakcji. Najpierw spacer po Rezerwacie Czartowe Pole (skąd nazwa? – mówiono, że tam „jeno czarci hasali”), potem Górecko Kościelne (związane z objawieniami św. Stanisława – biskupa i męczennika) i kaplica „na wodzie”, zwana też kaplicą Objawień, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, ścieżka przyrodnicza i wspinaczka na Bukową Górę, spacer po Zwierzyńcu, a na koniec kapliczka z cudowną wodą w Krasnobrodzie (którą piła też królowa Marysieńka). Wieczorem spacer po Suścu i oczywiście żelazny punkt każdej wycieczki – ognisko integracyjne.

Trzeci dzień to około 10-kilometrowy spacer szlakiem Szumów nad Tanwią. Ta przepiękna dolina rzeki kryje liczne drobne wodospady zwane „szumami”, które wzbudzają zachwyt każdego turysty. Po powrocie ze szlaku oczarowani roztoczańską przyrodą uczniowie wraz z opiekunami udali się już w drogę powrotną…, ale jeszcze nie do domu. Ostatnim punktem całego wyjazdu był pobyt w chełmskim „Parku Wodnym”. Dopiero wykąpani, zmęczeni i szczęśliwi wyruszyli do Styrzyńca, Sławacinka Starego i Woskrzenic.

Wycieczka była fantastyczna. Wszystkim dopisywały dobre humory oraz pogoda, nie tylko ducha. Pozostaną na pewno piękne wspomnienia i drobne upominki od opiekunów. Pani Ewo, czekamy na następne propozycje…

 

materiał, tekst i zdjęcia: Beata Lipka, SP Sławacinek Stary
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama