Korowaj to tradycyjne, obrzędowe (weselne) pieczywo; rodzaj kołacza lub ciasta drożdżowego. Jego cechą charakterystyczną są bogate zdobienia z ciasta, w postaci zajączków, ptaków, kwiatów, które Parze Młodej miały przynieść szczęście i powodzenie. Tradycja wypieku korowaja spotykana była na Ukrainie, Białorusi, w Serbii, Bułgarii oraz w Polsce – głównie na Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie, Podlasiu i okolicach Mazowsza.
Aby podtrzymać dawną kulturę kulinarną, tradycję i umiejętności wypieku korowaja, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku od kilku lat organizuje Festiwal. Formuła Festiwalu opiera się na konkursie, w którym uczestniczyć mogą korowajnice (kobiety wypiekające korowaj) z całego kraju. Festiwalowi towarzyszą występy zespołów śpiewaczych oraz obrzędowych.
Wśród występujących tego dnia na scenie:
Zespół Nowina z Moszczony Królewskiej
Zespół Mielniczanie z Mielnika
Zespół Ludowy Pawłowianki z Nowego Pawłowa
Zespół Wrzos z Wilanowa
Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Jakówek
Do konkursu kulinarnego zgłoszono w tym roku dziesięć naprawdę fantastycznych korowajów z województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego, które oceniała komisja w składzie:
– Ludmiła Stawska – inicjatorka konkursu
– Magdalena Chirko – sekretarz gminy Mielnik
– Helena Datczuk – laureatka konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy Perła 2017 za mielnicki korowaj weselny
– Helena Szczygoł – artystka malarka, właścicielka prywatnego muzeum etnograficznego „Mielnicki Kuferek”
– Aleksandra Tobota – artystka rękodzielnik, właścicielka kawiarni „Kawka na Polnej” w Mielniku
– Anna Szpura – kulturoznawca, od wielu lat prowadzi pracownię Kulinart, zajmuje się odtwarzaniem tradycji i zwyczajów kulinarnych wschodniej Polski, ekspert w programach telewizyjnych kuchni nadbużańskie
– Mielnik i korowaj to to samo, wszystko pasuje. Mielnicki korowaj weselny jako produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych już w 2019 r. jest świetnym produktem, produktem markowym, który bardzo dobrze promuje dziedzictwo kulturowe naszego regionu, pokazuje jak wspaniałą historię mamy na tej ziemi, a sam festiwal jest świetnym przykładem, że wokół produktu lokalnego można budować wydarzenia, które wizerunkowo świetnie wspierają promocję regionu i takich małych ojczyzn jakim jest nasz Mielnik. Jesteśmy dumni, że posiadamy Mielnicki Korowaj, że możemy dzisiaj wspólnie świętować, cieszyć się tym wspaniałym wypiekiem i celebrować cały obrzęd, który jest związany z tradycją wesela – mówiła sekretarz gminy Mielnik Magdalena Chirko.
Jak podkreśliła nasza rozmówczyni, jurorka konkursu, wszystkie korowaje spełniły warunki dotyczące wyglądu, który różni się w zależności od województw.
Zwycięzcy konkursu „Mielnicki Korowaj”:
I miejsce – Katarzyna Konstanciuk, Anusin (woj. podlaskie), nr 6, p. 51
II miejsce – Monika Andrzejuk, Jakówki (woj. lubelskie), nr 9, p. 50
III miejsce – Ewelina Boratyńska, Mielnik (woj. podlaskie), nr 7, p. 45
wyróżnienia:
– Alina Tyszkiewicz, Stara Kornica (woj. mazowieckie), nr 4, p. 44.5
– Barbara Hackiewicz, Mielnik (woj. podlaskie), nr 5, p. 44
– Danuta Gryglas, Nowy Pawłów (woj. lubelskie), nr 3, p. 43.5
Dodatkowo jurorka Ludmiła Stawska ufundowała nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu, którym został Jakub Hackiewicz z Mielnika. Podziękowania za udział otrzymały Bożena Muzyka, Lucyna Chromiec i Paulina Ogryzek.
Nagrody wręczył dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku Michał Baranowski.
materiał: Radio Biper Gmina Mielnik
zdjęcie: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Michał Wsół
opracowanie: Anna Ostapiuk