W wydarzeniu uczestniczyło około 45 uczniów, którzy tego dnia pomalowali ok. 80 budek lęgowych dla ptaków i wysiali nasiona na powierzchni ok. 300 m2, czego efektem już niedługo będzie piękna, wiosenna łąka. Część z budek rozdano pomiędzy uczestnikami, a część zawisła w pobliżu szkoły, aby służyć za schronienie ptakom mieszkającym w okolicy, na czym bardzo zależało organizatorom.
– Warsztaty cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Pozwoliły kreatywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i to jeszcze w słusznym celu. Budki, ręcznie pomalowane przez naszych podopiecznych, będą teraz zdobić nie tylko ich podwórka, ale też teren w pobliżu naszej szkoły. Z wielką niecierpliwością wyczekujemy również efektów zasadzenia łąki, która okazała się przyczynkiem do radości dla wielu uczestników dzisiejszego wydarzenia – mówi Renata Tomczuk, dyrektor Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie.
Budki zostały udekorowane z poszanowaniem środowiska. Do ich pomalowania wykorzystano specjalne olejobejce do drewna stworzone na bazie oleju lnianego, wszystkie w kolorach ziemi, aby nie narażać bezpieczeństwa ptaków poprzez jaskrawe kolory. Budki zostały przyozdobione wzorami z motywami leśnymi, z użyciem wzorników.
– Cieszymy się, że wspólnie ze szkołą mogliśmy zorganizować warsztaty edukacyjne związane z bioróżnorodnością. Troska o środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważna i chcemy, aby nasze działania miały pozytywny wpływ. Dbamy więc o naturę, m.in. tworząc łąki kwietne, korytarze dla motyli, budki lęgowe, czy po prostu sadzimy drzewa. Tym razem postanowiliśmy zaangażować w te działania uczniów lokalnej szkoły. Była to ogromna radość, patrząc jak dzieci angażują się i z chęcią biorą udział w naszych warsztatach. Każde kolejne takie wydarzenie jest dla nas wyjątkowe – mówi Anita Domozych, kierownik ds. środowiska i bioróżnorodności w OX2 Polska.
Farma wiatrowa Juniewicze, zrealizowana przez firmę OX2 na terenie Huszlewa i okolic, składa się z 16 turbin o łącznej mocy 48 MW i rocznie będzie produkować energię elektryczną, która pozwoli pokryć zapotrzebowanie na dla blisko 32 000 gospodarstw domowych.
materiał: Senior Account Executive
tekst i zdjęcia: Agnieszka Kulbat-Skowronek Senior Account Executive
opracowanie: Gwalbert Krzewicki