Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Spotkanie autorskie z Justyną Mazur-Lipecką.

Pisarka pochodzi z Terespola. Z zamiłowania jest regionalistką, zauroczoną nadbużańskim krajobrazem, tradycją i historią tych niezwykle urokliwych terenów oraz zamieszkujących je ludzi.

25 stycznia o godz. 17.00  w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie autorskie z regionalną pisarką Justyną Mazur-Lipecką. Poprowadziła je Edyta Tyszkiewicz, redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego, również autorka dwóch powieści.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk Spotkania z autorami z przepięknych nadbużańskich okolic sąsiedzkich naszego miasta są dowodem na to, że bialskie placówki kultury jak magnes przyciągają do siebie wspaniałych artystów. Jesteśmy zbudowani wolą podzielenia się z nami swoją przygodą z literaturą, z piórem. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak w fantastyczny sposób łączy Pani swój talent do snucia wciągających opowieści z zamiłowaniem do przekazywania bogatej historii własnego regionu – powiedział włodarz miasta.

Justyna Mazur-Lipecka jest autorką książek „Nad Bugiem ” i „Czas Oswajany”. Pisała na ich kartach o czasach minionych. Akcja powieści toczy się w latach 1939-1954. Autorka przedstawia losy ludzi i ich sprawy osadzone w tle historii, dziejącej się w rejonie nadbużańskich miejscowości oraz na terenie Warszawy.

Inspiracje do swojej twórczości czerpie z kulturowego tygla nadbużańskiego Podlasia i Polesia. Pielgrzymuje po małych wioskach i osadach nad „swoją rzeką”. Przysiada na przydrożnych ławkach, rozmawia z napotkanymi starszymi ludźmi i wyławia z ich opowieści ciekawe wspomnienia. – Pokusiłam się nawet o przekazanie specyficznego języka, którym jeszcze do niedawna się posługiwali – wyjawiła pisarka. Ślady tych interesujących spotkań możemy później odnaleźć w jej literackich dziełach.

Wychowałam się w Terespolu, a wielu moich znajomych pochodziło z okolicznych miejscowości. Dzięki poznanym miejscom, opowieściom nadbużan, zwyczajom i tradycjom przez nich kultywowanym, stałam się bogatsza wewnętrznie – mówiła autorka o swoich źródłach, odkrywając przed słuchaczami tajemnicę sukcesu tworzonej przez nią prozy.

,,Czas oswajany” opisuje dalsze losy bohaterów pierwszej książki ,,Nad Bugiem”. Jest to zaproszenie do podróży w lata 50. XX wieku, do odbudowującej się stolicy oraz do małego, przygranicznego Terespola. Opowiada o miłości, codziennych zmaganiach i świecie niełatwych wyborów. Akcja rozgrywa się w szarych latach, gdy przeżycia wojenne nadal obecne są w ludziach i dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach.

Ukończyłam kurs pisarski na Otwartym Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczyłam również w wykładach i festiwalach języka ojczystego. Pozyskana wiedza pozwoliła mi wzbogacić słownictwo, frazeologię i sposób prowadzenia narracji moich książek – stwierdziła autorka powieści.

Dla licznie zgromadzonych uczestników spotkanie z Justyną Mazur-Lipecką było okazją nie tylko do poznania okoliczności powstawania jej książek, czy poszerzenia wiedzy o inspiracjach i źródłach przedstawionych historii. Okazało się również niecodzienną możliwością poznania kulisów warsztatu pracy nad powieściami.

Spotkanie autorki z czytelnikami było dla nich doskonałą okazją, aby przenieść się w świat literatury. Mogli poznać niesamowite opowieści, ale również zaczerpnąć odrobiny inspiracji do własnych refleksji. Była to także możliwość by zadać pytania, zdobyć dedykację i autograf pisarki oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama