W dniu 24 stycznia o godz. 12.00 w sali konferencyjnej budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyły się warsztaty dla seniorów pod hasłem „Jak pisać wspomnienia”. Inicjatorem wydarzenia był Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Białej Podlaskiej.
Naczelną ideą warsztatów była nauka poprawnego pisania wspomnień. Seniorzy uczyli się robić to w sposób, który umożliwi nie tylko utrwalenie wydarzeń z przeszłości, ale także przekazanie w tekście towarzyszących im wrażeń i emocji.
Zajęcia warsztatowe poprowadziła Edyta Tyszkiewicz z Działu Wydawnictw MBP, dziennikarka i redaktor naczelna Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego. Autorka m.in. dwóch wydanych drukiem powieści mówiła: – Ważne jest, aby spisując swoje wspomnienia zwrócić także uwagę na perspektywę redakcyjną i oczekiwania czytelnika.
Prowadząca szkolenie określała duże znaczenie procesu odpowiedniego przygotowania się do pisania wspomnień. Szczegółowo wyjaśniała etap zbierania, klasyfikowania i właściwej selekcji materiałów. Uczulała słuchaczy, na co zwrócić uwagę, kiedy już przystępuje się do pisania.
– Państwo chodziliście do szkoły w czasach, kiedy pięknie uczono pisać i mówić w języku polskim. Inną kwestią jest wyrobienie swojego stylu – prowadząca warsztaty zachęcała do stosowania indywidualnego podejścia w spisywaniu wspomnień.
Na spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przybyło wiele osób zainteresowanych pozyskaniem umiejętności pisania wspomnień. Jednakże nie tylko własnych. Niektórzy z seniorów planują opisanie swoich znajomości ze sławnymi bialczanami, np. z Bogusławem Kaczyńskim.
– Wydaje się, że najłatwiej napisać wspomnienia o sobie. Jednak paradoksalnie jest to najtrudniejsze. Nie zawsze chcemy się dzielić swoimi trudnymi wspomnieniami. Nie zawsze chcemy pokazać siebie całego światu. Robimy selekcję, aby pokazać się w lepszym świetle, a przecież nie o to chodzi we wspomnieniach. Chodzi o to, żeby ukazać jakąś prawdę o nas i o czasach w których żyliśmy – podsumowała prowadząca zajęcia
Podczas zajęć warsztatowych osoby w nich uczestniczące mogły pozyskać umiejętności, jak pisemnie utrwalić dla potomności to, co pozostało w ich pamięci. Seniorzy zostali nie tylko wyposażeni w wiedzę jak należy spisywać swoje wspomnienia, ale również zmotywowani by to czynić. Bialska biblioteka systematycznie zamieszcza tego typu teksty w specjalnym dziale wydawanego przez tę instytucję Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
opracowanie i zdjęcia: Jan Kowalski