Członkowie grup diagnostyczno-pomocowych, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, funkcjonariusze Policji, kuratorzy, pedagodzy szkolni i psychologowie uczestniczyli w szkoleniu „Przemoc domowa – perspektywa prawna”. Zorganizował je Urząd Miasta Biała Podlaska przy współpracy Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Zespołu interdyscyplinarnego ds. przemocy w Białej Podlaskiej.
Osoby pracujące w systemie przeciwdziałania przemocy domowej mają za zadanie pomagać przede wszystkim tym, którzy doznają krzywdy. Pracując z drugim człowiekiem mają obowiązek na bieżąco zwiększać zakres swojej wiedzy i podnosić kompetencje. Po raz kolejny zaistniała taka możliwość. Szkolenie pod hasłem „Przemoc domowa – perspektywa prawna” poprowadził najlepszy w Polsce adwokat specjalizujący się w sprawach związanych z przemocą domową – doktor nauk prawnych Grzegorz Wrona.
Program szkolenia uwzględniał ostatnie zmiany w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. Należą do nich m.in. regulacje prawne zawarte w nowej ustawie i rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów jej formularzy.
Uczestnicy spotkania otrzymali pakiet wiedzy i cennych wskazówek do wykorzystania w codziennej pracy z przemocą domową. – Było to merytoryczne i profesjonalne szkolenie z zakresu aspektów prawnych przemocy domowej. Cała pozyskana wiedza zdecydowanie pomoże nam w naszej codziennej pracy zawodowej – podsumowała Przewodnicząca Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy Anna Stolarczuk.
materiał i zdjęcia: Gabriela Kuc Stefaniuk rzecznik Urzędu Miasta Biała Podlaska
opracowanie: Jan Kowalski