W ramach 5. Rajdu Bialskiego organizatorzy przewidzieli kilka imprez:
Konkursowa Jazda Samochodem (KJS) – Amatorska Impreza Samochodowa składająca się z ośmiu prób, zlokalizowanych na czterech trasach. Wymagany był pilot, a trasa miała odcinki dojazdowe, książkę drogową i karty drogowe. KJS był trzecią rundą Samochodowych Mistrzostw Automobilklubu Bialskopodlaskiego i drugą rundą Mistrzostw Okręgu Lubelskiego.
Gra Miejska – Rajd Turystyczny polegający na odnajdywaniu miejsc, odpowiadaniu na pytania i rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez organizatora. Impreza zaplanowana została w charakterze turystyczno-nawigacyjnym, połączonym z elementami rywalizacji. Udział wziąć mógł każdy chętny. Zgłoszony uczestnik miał poruszać się dowolnym pojazdem, a zgłoszona drużyna mogła składać się z jednej lub dwóch osób. Ponadto w pojeździe mogły się znajdować dodatkowe osoby, w tym dzieci.
Super Sprint – Amatorska Impreza Samochodowa składająca się z trzech prób, zlokalizowanych na jednej trasie. W imprezie nie był wymagany pilot. Nie miała ona odcinków dojazdowych, książki drogowej i kart drogowych. Super Sprint był szóstą rundą Pucharu Prezesa Automobilklubu Bialskopodlaskiego i siódmą rundą Pucharu Okręgu Lubelskiego.
W zawodach wystartować mógł każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B. Główną akcję poprzedziła wcześniejsza rejestracja uczestników i odprawa. Do rajdu zgłosiło się 48 uczestników, w tym jedna kobieta. Wśród nagród przewidziano dodatkowy puchar Debiutant – do zdobycia dla tych, którzy po raz pierwszy brali udział w tego rodzaju imprezie. Wszyscy kibice mieli wstęp wolny również na odcinek specjalny.
Oficjalne otwarcie i start samochodowej rywalizacji nastąpiły na placu Wolności w Białej Podlaskiej. – Wielkie brawa dla organizatorów rajdu, dla fantastycznego środowiska Automobilklubu Bialskopodlaskiego. Jest to dyscyplina tak atrakcyjna, że dzięki wam można z radością i dumą powiedzieć, że także w Białej Podlaskiej jej pasjonatów nie brakuje – powiedział otwierając imprezę prezydent Michał Litwiniuk.
Włodarz miasta przyjął następnie rolę honorowego startera i wypuścił uczestników w szranki zawodów.
Biorące udział w rajdzie samochody przemieszczały się po ulicach w normalnym ruchu miejskim, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Dopiero odcinek w strefie północnej, w obszarze ulic: Celników Polskich, Elektrycznej i Budowlanej stanowił wyjątek. Tam rajd odbywał się już na specjalnych zasadach. Na ul. Celników Polskich odbył się Super Sprint. W czasie imprezy ulice odcinka specjalnego były zamknięte dla ruchu miejskiego. Rywalizacja w ramach KJS odbywała się również na miejskim stadionie.
Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych nie było chętnych na Rajd Turystyczny. Poza tym impreza udała się. Spotkała się z zainteresowaniem uczestników, kibiców oraz widzów – ku radości organizatorów.
– Rok 2023 był bardzo pracowity dla Automobilklubu Bialskopodlaskiego, jeśli chodzi o ilość imprez i ich organizację. Był też owocny pod względem wyników uzyskanych przez naszych zawodników, a startowaliśmy dużo w całej Polsce. Mamy sukcesy, nasi zawodnicy wracali z pucharami. Mamy zwycięzców różnych klas zawodów. – Tak kończący sezon rajd oraz cały miniony rok podsumował Grzegorz Piechowicz z Automobilklubu Bialskopodlaskiego.
Dzięki atrakcyjnej formie, a także rywalizacji prowadzonej przez zawodników w przestrzeni miejskiej, 5. Rajd Bialski przyczynił się do szerszego rozpropagowania sportów samochodowych wśród mieszkańców Białej Podlaskiej oraz powiatu bialskiego.
materiał: Radio Biper
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Jan Kowalski