Prace drogowe od kilku miesięcy są już na dość zaawansowanym poziomie, kolejny odcinek zyskuje nowe wyrównania terenu, na którym wkrótce pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa.
Zadanie realizowane jest przez Powiat Bialski we współpracy z Gminą Biała Podlaska, która partycypuje w kosztach. Na ten cel powiat pozyskał dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 16.328.652,94 zł.
– Do wykonania mamy odcinek drogi 3,8 km, tj. od mostu na rzece Rudka do przejazdu kolejowego w miejscowości Ogrodniki. Na tę chwilę prowadzimy prace na odcinku od ulicy Akacjowej do Lipowej. Ustanowiony jest objazd tymi ulicami. Problemów na ten moment nikt nie sygnalizuje, każdy rozumie. Jesteśmy na etapie wykonywania robót ziemnych, podbudów. W najbliższym czasie planujemy ustawianie krawężników i ułożenie pierwszej warstwy bitumicznej – informuje kierownik budowy firmy Tre-Drom Janusz Harasiumiuk.
Przy moście na rzece Rudka powstanie kładka będąca przedłużeniem ścieżki rowerowej biegnącej od Białej Podlaskiej. Zostały już tam zakończone roboty betonowe. Kładka pozwoli poprowadzić ścieżkę rowerową aż do miejscowości Ogrodniki. Co istotne, kładka zostanie dostarczona i zamontowana w całości. – Kładka to element monolityczny, prefabrykowany na naszym rynku. Nie są mi znane podobne elementy, więc to chyba będzie nowość – podkreśla Janusz Harasimiuk. – To gotowa kładka kompozytowa firmy Rozenblat, która ma za sobą ponad 40 inwestycji w Polsce. Kompozytowa, to znaczy, że produkowana jest z odpadów, które ludzie wyrzucają do śmieci. Plastiki są mielone, a cała kładka jest z recyklingu. Jej wytrzymałość wcale nie odbiega od kładek betonowych. Jest dla ruchu pieszych i rowerów, ale spokojnie w razie zablokowania drogi będą mogły po niej przejechać służby ratownicze. Najbliższa taka kładka jest w Rzeszowie – podaje szczegóły Krzysztof Salak z Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej.
Trasa przez Czosnówkę ulegnie dużej modernizacji. Jezdnia będzie miała szerokość 6,5 m, do tego ścieżki pieszo – rowerowe, to łącznie ok. 10 m szerokości całkowitej nawierzchni. Taki przekrój sięga ulicy Olchowej. Przewidywane jest również wykonanie remontów skrzyżowań.
Położenie pierwszej warstwy bitumicznej na odcinku między ulicami Akacjową i Lipową zaplanowano do 11 listopada. Jeśli firma wykona to w tym czasie to zamknięciu ulegnie kolejny odcinek drogi, a objazd sięgnie ulic Akacjowa – Olchowa lub Topolowa.
– Cieszymy się, że prace idą tak szybko. Wygląda to bardzo fajnie. Dla mieszkańców będzie innowacja w postaci kładki, która jest w niewielu miejscach w Polsce. Mamy nadzieję, że te utrudnienia, które mają nasi mieszkańcy, jakoś nam wybaczą, bo ta inwestycja warta jest przeczekania. Prosimy o wytrwałość – stwierdza radny powiatu bialskiego Marek Sulima, przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska / Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk
Jedna odpowiedź
Fajnie że będzie zrobiona główna droga, ale nie fajnie że mieszkańcy ulicy akacjowa muszą się codziennie męczyć z wyjechaniem z podwórka albo z zaparkowaniem. Ciągle jeżdżą tiry chociaż jest zakaz, nik nikt nic z tym nie robi!! Czy się cieszymy otóż NIE, a nasza cierpliwość się kończy. Ulica akacjowa i kolejne ulice przez które jest zrobiony objazd nie są przystosowane do takiej ilości samochodów. Nie ma chodnika, samochody trąbią na dzieci i ludzi idących poboczem, rowerzystów spychają z drogi. Policja nie reaguje, przy każdym zgłoszeniu jest tylko krótki przejazd ulica.