36 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Żywioły” powstała trzy lata temu z inicjatywy nauczycielek, instruktorek ZHP pwd. Agnieszki Lewkowicz i pwd. Joanny Kulawczuk, które dostrzegły potencjał metody harcerskiej w wychowaniu dzieci z niepełnosprawnością. Czas pokazał, że była to bardzo dobra decyzja. Podczas cotygodniowych zbiórek harcerze uczą się samodzielności, zaradności i odpowiedzialności. Zdobywając sprawności harcerskie uczą się potrzebnych w codziennym życiu umiejętności oraz odkrywają i rozwijają swoje zdolności i zainteresowania. Są inicjatorami wielu działań i akcji, aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym lokalnej społeczności oraz Hufca ZHP Biała Podlaska. Udowadniają swoją pracowitością i zaangażowaniem, że osoby z niepełnosprawnością potrafią być aktywne, pożyteczne i bezinteresowne.
W ciągu trzech lat harcerze zorganizowali wiele akcji, między innymi – „Lecimy z pomocą”, której celem była pomoc dzieciom z wioski Maili Tatu w Kenii, zbiórkę karmy i warzyw dla schroniska „Azyl” w Białej Podlaskiej, świąteczną paczkę dla Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, „Żonkile” upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. Przygotowywali imprezy i uroczystości szkolne – turnieje „ Sprawni jak Lotnicy” i „ Braterski Turniej Sportów Dziwnych”, świeczkowisko „Harcerze i Niepodległość”, Festiwal Piosenki Wesołej. Uczestniczyli w ogólnopolskich akcjach ekologicznych „Czysta Rzeka” i „ Sprzątanie Świata”. Włączyli się w realizację projektów „Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna z parkiem linowym” i „Eko-mural”.
Drużyna brała także udział w warsztatach przyrodniczych, biwakach i obozach pod namiotami z harcerzami Hufca ZHP Biała Podlaska w górach, nad morzem i wśród jezior na Warmii, XXX Rajdzie Granica w Karkonoszach i projekcie Kolory Życia w Pucku. Reprezentowali szkołę w XX Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Tucznej (I miejsce) oraz w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Chełmie (I miejsce).
Ostatnio harcerze zorganizowali służbę na rzecz nauczycieli – seniorów oraz rozdawali flagi mieszkańcom Piszczaca. To tylko najważniejsze z działań 36 DH NS „Żywioły”. Równie ważna jest ich codzienna nauka i praca, chęć do bezinteresownej pomocy i umiejętność dostrzegania potrzeb innych. Tego wielu z nas mogłoby się od nich uczyć. Harcerze z Zalutynia swoją postawą i aktywnością obalają stereotypy, a kto miał okazję poznać ich bliżej, przekonał się, że uprzedzenia wobec osób z niepełnosprawnościami nie mają sensu.
materiał: OSW w Zalutyniu
tekst i zdjęcia: Agnieszka Lewkowicz OSW w Zalutyniu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki