W tym roku przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, grup teatralnych oraz bialskiego środowiska artystycznego wspólnie odczytają fragment powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Do udziału w akcji zachęca prezydent RP Andrzej Duda: – To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
Wydarzenie uświetni występ zespołu „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa, laureata pierwszego miejsca 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Więcej o wygranej:
Artyści z powiatu bialskiego z nagrodami ogólnopolskiego festiwalu kapel w Kazimierzu! <<==>> LINK
Narodowe Czytanie to coroczna, w tym roku organizowana już po raz dwunasty, akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.
Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Kolejno czytane były:
2013 r. dzieła Aleksandra Fredry
2014 r. „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
2015 r. „Lalka” Bolesława Prusa
2016 r. „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
2017 r. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
2019 r. Nowele autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego
2020 r. „Balladyna” Juliusza Słowackiego
2021 r. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
2022 r. „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
materiał: UM Biała Podlaska / Radio Biper Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk