Reklama

Reklama

Reklama video

W Kodniu odsłonili pomnik upamiętniający Powstanie Styczniowe (film) (galeria)

13 sierpnia w Kodniu rozpoczęły się uroczystości związane z jubileuszem 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Tego dnia władze gminy, parlamentarzyści i duchowieństwo na czele z legatem papieskim kard. Stanisławem Dziwiszem dokonali odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego bohaterów Powstania Styczniowego i zwycięskiej Bitwy o Kodeń.

W uroczystym odsłonięciu pomnika, który stanął w sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, wzięli udział m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, który poświęcił i pobłogosławił obiekt, biskup Kazimierz Gurda, przedstawiciel prezydenta RP Dariusz Dudek, senator Grzegorz Bierecki, posłowie na Sejm RP Dariusz Stefaniuk i Marcin Duszek, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wójt gminy Kodeń Jerzy Troć wraz z przedstawicielami gminy, dowódca Żelaznej Dywizji gen. Arkadiusz Szkutnik, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, mieszkańcy gminy i przybyli goście. Podczas wydarzenia odczytano list wystosowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

„W tych szczególnych okolicznościach, w roku 2023, w którym przypada 160. rocznica bitwy pod Kodniem, przywołujemy w pamięci bohaterskich powstańców styczniowych. Wygrana sformowanego z miejscowej ludności oddziału, który w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku zaatakował stacjonujące tu wojsko rosyjskie, była największym sukcesem pierwszej nocy niepodległościowego zrywu Polaków. Świetnie przygotowana i zakończona zwycięstwem akcja wzmocniła ducha walki, choć pociągnęła za sobą represje ze strony caratu, a miastu przyniosła utratę praw miejskich. Wiem, że Kodeń pamięta o swoich bohaterach, podobnie jak Tuczna i Choroszczynka, których mieszkańcy również brali udział w bitwie. Odsłonięty dzisiaj pomnik, upamiętniający ich czyn powstańczy, to dowód wdzięczności potomnych. Ufam, że pamięć o tamtych wydarzeniach przez kolejne wieki będzie kształtować świadomość historyczną młodych pokoleń Polaków zarówno tutaj, jak i w całej Polsce. W niespokojnym czasie wojny za naszą wschodnią granicą gromadzą się Państwo przed obrazem Królowej Podlasia. Od 1631 roku dzieli Ona z mieszkańcami tych ziem dobry i zły los. Za Jej sprawą Kodeń stał się dla Podlasian miejscem pielgrzymek. 15 sierpnia 1723 roku podobizna Matki Bożej z Kodnia – jako trzecia na terenach dawnej Polski, po obrazach z Jasnej Góry i Troków – została ozdobiona koronami papieskimi. Dzisiaj mieszkańcom Podlasia dane jest przeżywać uroczystość koronowania słynącego cudami wizerunku Bogurodzicy jubileuszowymi koronami, pobłogosławionymi przez papieża Franciszka. Łączę się w radości z tego wydarzenia z Ojcami Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej, gospodarzami kodeńskiego sanktuarium, a także ze wszystkimi mieszkańcami Kodnia i całego Podlasia oraz przybyłymi gośćmi. Niech Matka Boża Kodeńska nadal wyprasza potrzebne łaski dla Podlasian i całej naszej Ojczyzny.” – odczytał słowa prezydenta jego doradca Dariusz Dudek.

Pomnik upamiętnia bohaterskich powstańców styczniowych i uczestników Bitwy o Kodeń stoczonej w dniach 22-23 stycznia 1863 r. Obiekt składa się z krzyża i pamiątkowej tablicy otoczonej skrzydłem spoczywającego na niej orła.

Ten pomnik jest świadectwem miłości Ojczyzny, tych, którym jest on poświęcony, ale także tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Niech ta miłość trwa – podkreślił senator RP Grzegorz Bierecki. – Kto zachowuje pamięć, troszczy się o tożsamość. Kto traci pamięć, traci tożsamość. Gratuluję, że tu w Kodniu zachowujecie tę pamięć, dzięki temu także tożsamość historyczną – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Tego również dnia został odsłonięty szlak historyczny „Zwycięska Bitwa o Kodeń”, który składa się z czterech tablic usytuowanych na terenie Kodnia. Szlak jest jednym z elementów realizowanego przez gminę projektu „Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Stcyzniowego” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Autorem opracowania merytorycznego szlaku jest sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Kodnia Tomasz Wojcieszuk, natomiast o oprawę graficzną zadbała dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu Ewa Rafałko.

Uwieńczeniem niedzielnego wydarzenia było Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

Więcej o programie uroczystości 300-lecia koronacji obrazu:
300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej (zaproszenie) <<==>> LINK

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń / Towarzystwo Przyjaciół Kodnia / Gmina Kodeń
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama