W uroczystym odsłonięciu pomnika, który stanął w sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, wzięli udział m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, który poświęcił i pobłogosławił obiekt, biskup Kazimierz Gurda, przedstawiciel prezydenta RP Dariusz Dudek, senator Grzegorz Bierecki, posłowie na Sejm RP Dariusz Stefaniuk i Marcin Duszek, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wójt gminy Kodeń Jerzy Troć wraz z przedstawicielami gminy, dowódca Żelaznej Dywizji gen. Arkadiusz Szkutnik, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, mieszkańcy gminy i przybyli goście. Podczas wydarzenia odczytano list wystosowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
„W tych szczególnych okolicznościach, w roku 2023, w którym przypada 160. rocznica bitwy pod Kodniem, przywołujemy w pamięci bohaterskich powstańców styczniowych. Wygrana sformowanego z miejscowej ludności oddziału, który w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku zaatakował stacjonujące tu wojsko rosyjskie, była największym sukcesem pierwszej nocy niepodległościowego zrywu Polaków. Świetnie przygotowana i zakończona zwycięstwem akcja wzmocniła ducha walki, choć pociągnęła za sobą represje ze strony caratu, a miastu przyniosła utratę praw miejskich. Wiem, że Kodeń pamięta o swoich bohaterach, podobnie jak Tuczna i Choroszczynka, których mieszkańcy również brali udział w bitwie. Odsłonięty dzisiaj pomnik, upamiętniający ich czyn powstańczy, to dowód wdzięczności potomnych. Ufam, że pamięć o tamtych wydarzeniach przez kolejne wieki będzie kształtować świadomość historyczną młodych pokoleń Polaków zarówno tutaj, jak i w całej Polsce. W niespokojnym czasie wojny za naszą wschodnią granicą gromadzą się Państwo przed obrazem Królowej Podlasia. Od 1631 roku dzieli Ona z mieszkańcami tych ziem dobry i zły los. Za Jej sprawą Kodeń stał się dla Podlasian miejscem pielgrzymek. 15 sierpnia 1723 roku podobizna Matki Bożej z Kodnia – jako trzecia na terenach dawnej Polski, po obrazach z Jasnej Góry i Troków – została ozdobiona koronami papieskimi. Dzisiaj mieszkańcom Podlasia dane jest przeżywać uroczystość koronowania słynącego cudami wizerunku Bogurodzicy jubileuszowymi koronami, pobłogosławionymi przez papieża Franciszka. Łączę się w radości z tego wydarzenia z Ojcami Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej, gospodarzami kodeńskiego sanktuarium, a także ze wszystkimi mieszkańcami Kodnia i całego Podlasia oraz przybyłymi gośćmi. Niech Matka Boża Kodeńska nadal wyprasza potrzebne łaski dla Podlasian i całej naszej Ojczyzny.” – odczytał słowa prezydenta jego doradca Dariusz Dudek.
Pomnik upamiętnia bohaterskich powstańców styczniowych i uczestników Bitwy o Kodeń stoczonej w dniach 22-23 stycznia 1863 r. Obiekt składa się z krzyża i pamiątkowej tablicy otoczonej skrzydłem spoczywającego na niej orła.
– Ten pomnik jest świadectwem miłości Ojczyzny, tych, którym jest on poświęcony, ale także tych, którzy przyczynili się do jego powstania. Niech ta miłość trwa – podkreślił senator RP Grzegorz Bierecki. – Kto zachowuje pamięć, troszczy się o tożsamość. Kto traci pamięć, traci tożsamość. Gratuluję, że tu w Kodniu zachowujecie tę pamięć, dzięki temu także tożsamość historyczną – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Tego również dnia został odsłonięty szlak historyczny „Zwycięska Bitwa o Kodeń”, który składa się z czterech tablic usytuowanych na terenie Kodnia. Szlak jest jednym z elementów realizowanego przez gminę projektu „Zwycięska Bitwa o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Stcyzniowego” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Autorem opracowania merytorycznego szlaku jest sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Kodnia Tomasz Wojcieszuk, natomiast o oprawę graficzną zadbała dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu Ewa Rafałko.
Uwieńczeniem niedzielnego wydarzenia było Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.
Więcej o programie uroczystości 300-lecia koronacji obrazu:
300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej (zaproszenie) <<==>> LINK
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Gmina Kodeń / Towarzystwo Przyjaciół Kodnia / Gmina Kodeń
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk